ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


דתיות מקבלות יותר בהבנה את נושא פערי השכר בין נשים לגברים

מחקר חדש טוען כי נשים, ובייחוד נשים דתיות, "מענישות" את עצמן על השקעתן הגבוהה במשפחה ובילדים ועל כן מסתפקות במשכורת נמוכה יותר. כך מנציחות הנשים את הפער הקיים במשק בין משכורות גברים לנשים, ואינן עושות דבר לשנות את מצבן.
מערכת O-mama

העובדה שנשים מרוויחות פחות מגברים ידועה מזה שנים רבות. מחקרים השוואתיים רבים שנערכו לאורך השנים הוכיחו שוב ושוב כי קיים פער משמעותי בין המשכורות של הנשים לגברים. בישראל, לדוגמה,  על כל שקל שמרוויח גבר, תרוויח אישה רק שבעים אגורות על ביצוע אותה עבודה באותו היקף שעות.  במחקר חדש שערכה פרופ' דליה מור מהחוג למדעי ההתנהגות במכללה למינהל ראשל"צ היא גילתה כי בעוד המשכורת הממוצעת של גברים, חילוניים ודתיים כאחד, עומדת כיום על 9000₪, משכורות הנשים עומדות בממוצע על 5900₪. על אף הפער המשמעותי הנשים לא דווחו על תחושת קיפוח בנוגע למשכורתן יותר מאשר הגברים.


נשים מענישות את עצמן


מדוע נשים לא מבקשות להשוות את שכרן לזה של הגברים, על אף שהן מודעות לפער בין המשכורות? פרופ' מור ניסתה לענות על שאלה זו בעזרת סדרת מחקרים, ומצאה הבדלים מעניינים בין תפיסת השכר של גברים ונשים, ובין תפיסת השכר של נשים חילוניות ודתיות.  לדתיות.


הנשים הדתיות תמכו בתפיסות מגדריות ישנות של חלוקת העבודה בין המינים לפיהן הגבר נדרש להיות המפרנס העיקרי. לפיכך הן משקיעות פחות במשאבי הון אנושי – לומדות פחות, עובדות מעט שעות, ומשקיעות זמן רב יותר במשפחה ובילדים. נשים משקיעות פחות שעות עבודה שבועיות –כ- 35 שעות בממוצע לעומת 45 שעות שבועיות שמשקיע הגבר. על כן סברו הנשים במחקרה של פרופ' מור כי לא מגיע להן להרוויח יותר. נשים אלה, טוענת פרופ' מור, "מענישות" את עצמן על עבודתן החלקית ועל השקעתן במשפחה ובילדים.


מסקנה נוספת העולה מן המחקר גורסת כי הנשים המסורתיות מפעילות סטנדרטים שונים של תחושת צדק או קיפוח לעומת הנשים החילוניות. יותר מ- 75% מהנשים החילוניות דרשו השוואת תנאי שכר לאלו של הגברים במשרה מקבילה, לעומת כ- 50% מהנשים המסורתיות. כשליש מן הנשים המסורתיות מאמינות כי המשכורת צריכה להיקבע על פי צרכים, אך רק 11% מתוכן האמינו כי צריך להשוות תנאי שכר בין העובדים באותו המקצוע.


הנשים אשמות


הבעיה טמונה אם כן בתפיסת העולם הלא-שוויונית של הנשים עצמן. אם הנשים מקבלות את המצב כנתון שאין לשנותו, טוענת פרופ' מור, הן מנציחות למעשה את הפער בשכר ואינן יכולות להוביל לשינוי. כשנשאלו כמה מגיע להן להרוויח ציינו הנשים סכום הנמוך מזה הדרוש לדעתן לצרכי היום-יום שלהן. לעומת זאת הגברים נקבו בסכומים גבוהים יותר מאלה הנחוצים להם בפועל. השינוי, אם כן, צריך להתחיל מבית.
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites