ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


בעקבות דוח שניט: השר הרצוג ממליץ על שינוי חזקת הגיל הרך מגיל 6 שנים לגיל 3 שנים
הרצוג: " ליבה של ההצעה היא פיתוח אחריות הורית של שני הצדדים מבלי להשאירה תחת אחריות של הורה אחד בלבד. המדיניות המוצעת תאפשר לילד יציבות בגיל  הרך על ידי מניעת סכסוכים והשלכותיהם על התפתחותו בשנות חייו הראשונות"

דו"ח הביניים של ועדת שניט, הועדה לבחינת ההיבטים המשפטיים של האחריות ההורית בגירושין הוגש לפני מספר חודשים, לשר המשפטים, דניאל פרידמן ו לשר הרווחה והשירותים החברתיים, יצחק הרצוג.


לאחר קבלת הדוח קיים השר הרצוג שורת דיונים עם הנהלת המשרד וגורמי המקצוע, נועד עם פרופ' דן שניט, יו"ר הוועדה, שהציג בפניו את המלצות הביניים ואף קיים דיון ציבורי אקדמי יסודי בנושא.
בהמשך לזאת,  הודיע הרצוג כי בעצה עם הגורמים המקצועיים במשרד סוכם על עמדה לפיה יש לשנות את גיל החזקה מגיל 6 שנים לגיל 3 שנים.  את עמדתו זו,  העביר הרצוג לאחרונה לשר המשפטים דניאל פרידמן  בכתובים.


במצב הנוכחי, במקרה של גירושים, פוסק בית המשפט בענייני משמורת ילדים לפי טובת הקטין. אולם קיימת מגבלה בשיקול דעתו של בית המשפט לפיה ילדים עד גיל 6 חייבים להימסר לחזקתה של האם.
דוח הוועדה המליץ על ביטול גורף של חזקת הגיל הרך.
הרצוג בהתדיינות שקיים עם פרופ' שניט, וגורמים נוספים אימץ את העמדה לביטול חזקת הגיל הרך עד גיל 3 ולראות בכך שלב ביניים אופטימאלי נוכח החשש שהעלו גורמים שונים כי בגיל ינקות יש לשמור על מעמדה של האם בחזקת הילד. הסיבה המרכזית לכך הינה שמדובר בגיל  צעיר במיוחד בו בין הילד לאם מתקיים קשר עמוק שמתחיל אף טרם לידתו. לניתוק הילד מאימו עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על התפתחותו.


לדברי הרצוג: "יש להכיר בזכותו של הילד לקשר משמעותי וקבוע עם שני הוריו – אביו ואימו - לאחר פרידה וגירושין. האחריות של ההורים למימוש זכות זו היא עקרון בעל ערך רב. השינויים החברתיים המאפיינים את התא המשפחתי כיום, מחייבים פתיחות וראייה רחבה הלוקחת בחשבון את מכלול המרכיבים הן מצד האבות והן מצד האמהות– כאשר טובת הילד היא העיקרון המנחה.  אני סבור כי הורדת חזקת הגיל הרך לא תמנע את הקשר בין הילד להוריו. יתרה מזאת, היא תאפשר לו יציבות בגיל  הרך על ידי מניעת סכסוכים והשלכותיהם על התפתחותו בשנות חייו הראשונות".


ההחלטה על שינוי בחוק חזקת הגיל הרך היא תולדה של גיבוש מדיניות ממוקדת בילד, שמעמידה את טובת הילד, זכויותיו וצרכיו כשיקול ראשון במעלה. מדיניות זו עולה בקנה אחד עם הראייה המקצועית והמתקדמת הקיימת היום בעולם.


במשרד הרווחה סבורים כי לעמדת המשרד חשיבות מכרעת בכל הנוגע לסוגית אחריות ההורים במקרה של גירושין, זאת בשל העובדה שהמשרד מוביל את עיקרון טובת הילד וכי בידיו הסמכויות להבטחת טובתם ושלומם של ילדים גם במצבים של סכסוכים משפחתיים והליכים מסוג זה.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites