ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


בית המשפט העליון פסק: יוכרו הוצאות טיפול בילדים לצרכי מס

בית המשפט העליון קבע אמש בהרכב של חמישה שופטים כנגד ערעור מס הכנסה על פסק דין שניתן ע"י בית המשפט המחוזי בת"א באפריל 2008, כי יוכרו הוצאות טיפול בילדים לצרכי מס: 100% מהוצאות המטפלת ו 63% מההוצאות על מעונות יום, גני ילדים וצהרונים.

אורנה מלכי לבנה

הרקע:


עו"ד ורד פרי אם ל 2 ילדים הגישה ערעור באמצעות משרד עו"ד י.שקל לבית המשפט המחוזי בת"א ב 2008 על פיו בקשה הכרה בהוצאות הטיפול בילדיה לצרכי מס.
בפסק הדין שניתן ע"י השופט מגן אלטוביה, נכתב כי ברור שאלמלא ילדיה של המערערת היו תחת השגחה מסודרת בשעות העבודה של הוריהם, לא היו יכולים ההורים לצאת לעבודה ולייצר הכנסה.
בהמשך, הגיש פקיד השומה של מס ההכנסה בת"א ערעור לבית המשפט העליון, שכאמור נדחה.
החל מ 2010 יוכרו 100% הוצאות המטפלת ו 63% מההוצאות על מעונות יום, גני ילדים (מתחת לגיל חינוך חובה) וצהרונים לצרכי מס הכנסה.


שדולת הנשים בישראל שפעלה רבות לקידום חוק בנושא:


מדינת ישראל צריכה להכיר בכך שהזכות הטבעית לאמהות אינה שוללת את זכות הנשים לעצמאות כלכלית ופיתוח קריירה מצליחה.טיפול בילדים הוא הוצאה המייצרת הכנסה, ולכן צריכה להיות מוכרת בדיוק כמו רכב עבודה וציוד משרדי.


מחקר כלכלי, שנערך ע"י משרד רואי החשבון גיזה-זינגר-אבן מוכיח כי הוצאות הטיפול בילדים מהוות חסם משמעותי לנשים (ולא לגברים) ליציאה לעבודה. תוצאות המחקר מצביעות על כך שהטבת מס בסך של 600 ₪ לחודש תביא ליציאתן של כ-25,000 נשים לעבודה, ולהגדלת היקף המשרה של כ-25,000 נשים נוספות. המחקר בחן את העלות הישירה של החוק למול התועלת למשק וקבע כי הכרה בהוצאות טיפול בילדים כהוצאה מוכרת הוא צעד תומך צמיחה מובהק. התוספת השנתית לתמ"ג כתוצאה ממתן ההטבה מוערכת בסך של בין 3 ל- 5 מיליארד ₪ בשנה, בעוד העלות של הטבת המס היא כ-2 מיליארד ₪ בלבד.


הגיעה העת להכיר בכך שמדובר בהוצאה לצורך ייצור הכנסה ולתקן את העוול ההיסטורי.


תגובת לשכת עורכי הדין:


"ההכרה בהוצאות השגחה על ילדים מאפשרת לשני בני הזוג, ובעיקר לנשים עורכות דין ובכלל, לעסוק במקצוען. אי הכרה בהוצאות השגחה פוגעת בצדק החלוקתי, מכיוון שהיא פוגעת במיוחד בקבוצת האוכלוסייה של נשים עובדות, אשר הנן אמהות לילדים, ומפלה קבוצה זו ביחס לשאר הקבוצות העובדות באוכלוסייה. אפליה זו בולטת במיוחד כאשר הנשים העובדות הנן עורכות דין בכלל, ועורכות דין עצמאיות בפרט. על כן המספר היחסי של שותפות במשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל הוא מועט יחסית למספר עורכות הדין החברות בלשכה".


לדברי ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, מדובר בהחלטה ראויה ואמיצה של בית המשפט העליון ושל בית המשפט המחוזי. ההחלטה מהווה נדבך חשוב ומשמעותי בהכרה בשוויון בין נשים לגברים בחברה בישראל, ותעודד השתלבותן של נשים בשוק העבודה. "שוב ניכרת חיוניותו של בית המשפט ותפקידו המשמעותי בחברה הדמוקרטית שבה אנו חיים".


רו"ח רביטל רונן לנץ, חברת אליוט מסרה את הדברים הבאים:


החלטה זו ראויה ואמיצה. עמדת רשות המסים שנדחתה הייתה למעשה אפליה כנגד נשים אשר הן הנושאות בד"כ בנטל הטיפול בילדים. פרשנות רשות המסים שנדחתה קפחה במיוחד משפחות חד הוריות וכאישה ואם אני שמחה על ההחלטה. מן הראוי שהאוצר יאמץ גישה צודקת יותר גם בהיבטים נוספים של אפליית נשים כגון "קנס הנישואין" המוטל על נשים העובדות יחד עם בני זוגן ונאלצות לשלם מס שולי גבוה אך ורק בשל הקשר המשפחתי.


טענת משרד האוצר כי שכבות המבוססות ממילא ייהנו מפסיקת בית המשפט מתעלמת מתרומתן של אותן שכבות לתוצר הלאומי הגולמי מתעלמת מהתמונה הכוללת. הורה המשתכר משכורות גבוהות תורם בד"כ ערך מוסף גבוה לתל"ג. לסיכום- מן הראוי לבחון את השפעת הכרת הוצאות הטיפול בילדים על קופת המדינה בהיבט המאקרו כלכלי, ולא רק מההיבט המיסויי הצר של משרד האוצר".


אורנה מלכי לבנה עורכת או- מאמא: "אכן מדובר בבשורה אמיתית לנשים שכן, מרבית הויתורים בתחום הקריירה נעשים על ידן. החוק החדש יעלה את הכדאיות של הנשים לצאת לעבודה, יתרום לשוויון ההזדמנויות, לקידומן האישי והחברתי ולתרומה לחברה הישראלית".


בואו לדון על כך בפורומים שלנו
 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites