ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מחלות גניקולוגיות (מחלות וולווגינליות)

נשים רבות פונות לגניקולוג בשל תלונות כרוניות שמקורן בנרתיק ובפות. המושג "וולוווגיניטיס" מתייחס למגוון מצבים דלקתיים הגורמים לתסמינים של העריה (vulva) והנרתיק (vagina): גרד, הפרשה, צריבה, כאב ושינויים במראה הרקמה. לוולוווגיניטיס השלכות משמעותיות על איכות החיים, אבדן ימי עבודה, הפרעות בתפקוד המיני ופגיעה בדימוי הגוף. סוגים מסויימים של וגיניטיס, כגון וגינוזיס חיידקית וטריכומוניאזיס, תורמים להעברת מחלות מין ומשליכות על אי-פריון ועל סיבוכים מיילדותיים.
ד"ר אחינעם לב-שגיא, המרכז הרפואי הדסה הר הצופים

נשים רבות נוטות ליחס כל תסמין וולוווגינלי לקיומה של פטריה בנרתיק ונוהגות לטפל בעצמן בתכשירים כנגד פטריות. רופאים רבים אינם מודעים למגוון ההפרעות הקיימות מחד, והם נעדרי אמצעים (מיקרוסקופ, נירpH  ותמיסת KOH) או מיומנות לזיהוי דלקות נרתיקיות מאידך. לפיכך, מקבלות נשים רבות טיפול כנגד דלקת פטרייתית, למרות שלמעשה הן סובלות מבעיה אחרת. מאחר וחלק מן המחלות הללו כרוניות, וחלקן אינן מזוהות ומטופלות כראוי, סובלות נשים רבות במשך חודשים ואף שנים.


מה יכול לגרום לתלונות וולווגינליות ממושכות?


דלקת נרתיק פטרייתית חוזרת-Recurrent vulvovaginal candidiasis

נשים אלה סובלות מדלקת חוזרת על רקע הפטריה "קנדידה אלביקנס", המאופיינת בגרד, כאבים והפרשה לבנה. באופן טיפוסי, הטיפול כנגד פטריה עוזר, אולם התלונות חוזרות ונשנות. לעיתים ניתן למצוא סיבה לחזרת הדלקת (סכרת לא מאוזנת, דיכוי חיסוני, עודף אסטרוגן, אנטיביוטיקה), אולם בכמחצית המקרים לא מזוהה סיבה.
הטיפול בדלקת חוזרת על רקע הפטריה "קנדידה אלביקנס" ניתן פעם בשבוע למשך תקופה של 6 חודשים. בפטריה C. glabrata מטפלים על ידי נרות חומצה בורית.


נוון רירית הנרתיק עקב ירידה באסטרוגן

הפרעה זו שכיחה לאחר חידלון הוסת, בהנקה, בנטילת תרופות אנטיאסטרוגניות ואף עם גלולות למניעת הריון. היא מתבטאת בגרד, עקצוץ, תחושת יובש וכאבים ביחסי-מין. בבדיקה תמצא רירית מנוונת, דקה ויבשה, הפרשה נרתיקית עם pH בסיסי, ותאי אפיתל פאראבזליים במיקרוסקופ. הטיפול הינו על ידי תכשירי אסטרוגן מקומיים.


טריכומוניאזיס

טריכומונס וגינליס הינו טפיל המועבר ביחסי מין. הוא גורם לדלקת המאופיינת בגרד, הפרשה צהובה- ירוקה בעלת ריח רע וכאבים ביחסי מין.
האבחנה נעשית על ידי זיהוי הטפיל במשטח מיקרוסקופי. טריכומונס אינו גדל במדיום של מטושי התרבית הרגילים ולכן יש לבצע בדיקה
מיקרוסקופית מיידית או לשלוח בדיקת שתן טריה למעבדה. הטיפול נעשה במתן מטרוניזדול או טינידזול פומי (2 גרם), ויש לטפל בשני בני הזוג בו זמנית.


דלקת עור ממגע בעור הפות-Vulvar contact dermatitis

זוהי דלקת הנוצרת עקב חשיפה ממושכת או חוזרת לחומרים הגורמים גירוי כימי או אלרגיה, כגון שתן, צואה, סבונים, חומרי קוסמטיקה, בושם, אבקות כביסה, מגיני תחתון, משחות לטיפול בפטריה, קונדומי לטקס ועוד. הטיפול נעשה על ידי מניעת חשיפה לאירטנטים אפשריים, שיקום תפקידו ההגנתי של העור וטיפול קצר מועד במשחת סטרואידים.


ליכן סקלרוזוס (ל"ס)

זוהי מחלת עור המערבת את הוולווה, חיץ הנקבים ואזור פי הטבעת. ל"ס מופיעה בכל גיל, אולם שכיחה בעיקר בגילאי 40-50. העור המעורב הופך דק ולבן, או מעובה אם האשה מרבה לגרדו. בשלבים מתקדמים נוצרת הצטלקות בלתי הפיכה במבנה הפות. התסמינים הינם גרד ו\או צריבה, וישנן נשים ללא תסמינים המציגות עם הצטלקות. חשוב לזהות ל"ס ולטפל במחלה כדי למנוע שינוי באנטומיה התקינה, ומשום שבחלק מן הנשים עלולה להתפתח קרצינומה קשקשית.


ליכן סימפלקס כרוניקוס (לס"כ)

בלס"כ יש עיבוי של העור כתוצאה משפשוף וגרד ממושכים, בעיקר בשפתיים הגדולות, בחיץ הנקבים וסביב פי הטבעת. הסיבה הראשונית לגרד עשויה להיות מחלת עור ראשונית (כגון דלקת עור ממגע  או ליכן סקלרוזוס), זיהום פטרייתי חוזר, חשיפה לחומרים מעוררי אלרגיה או גרד הרגלי. במהלך הזמן נוצר מעגל המכונה "מעגל הגרד- שפשוף"- תחושת הגרד גורמת לגירוד ושפשוף, המביאים בתורם להחמרת תחושת הגרד, לגירוד חוזר חלילה. הטיפול כולל: טיפול במחלה היסודית, מניעת חשיפה לאירטנטים, שיקום העור, סטרואידים מקומיים לזמן קצוב והפסקת הגרד הלילי.


הרפס

לאחר זיהום ראשוני בהרפס, נותר הנגיף בתאי העצב. הוא עשוי לעבור שפעול ולגרום לתלונות של גרד, עקצוץ או כאבים. חשוב לזהות הרפס גנטילי בכדי לטפל בשפעולים ולהפחית סימפטומים, וכדי למנוע העברה של הנגיף לילוד במהלך לידה.


דלקת נרתיק ארוזיבית-Desquamative inflammatory vaginitis (DIV)

דלקת נרתיקית כרונית, המתבטאת בהפרשה מרובה, צהובה - ירוקה וכאבים ביחסי מין. מדובר בתהליך דלקתי לא-זיהומי, המתרחש לעיתים על רקע ירידה ברמות אסטרוגן, אולם הגורם ל-DIV אינו ידוע. האבחנה נעשית על פי מראה הרירית האופייני וממצאים מיקרוסקופיים אופיינים. הטיפול נעשה על ידי משחת סטרואידים או קלינדמיצין תוך נרתיקית, עם שיעורי חזרה של כ-30%, הדורשים טיפול ממושך.


וגינוזיס חיידקי Bacterial Vaginosis

במצב זה יש החלפה של חיידקי הפלורה הנרתיקית התקינה,  הלקטובצילי, בחיידקים  גרדנרלה וגינליס, פרבוטלה, מובילינקוס, בקטרויידס ומיקופלזמה. חיידקים אלה מתרבים, יוצרים תרכובות אמינים, וגורמים לתסמינים האופיינים: הפרשה מרובה וריח רע (המזכיר ריח דגים מקולקלים).
לא מדובר במצב דלקתי, ולפיכך אין אודם, גרד, כאבים וצריבה. הטיפול הוא מתן אנטיביוטיקה מקומית מסוג קלינדמיצין או מטרונידזול.


וולוודיניה-Vulvodynia (כונה בעבר Vulvar vestibulitis syndrome).

ההערכה היא כי 3-15% מן הנשים יסבלו במהלך חייהן מכאבים בפות ובנרתיק ממקור לא ברור.  הכאבים יכולים להופיע עקב מגע (יחסי מין, החדרת טמפון, ביגוד הדוק) ולעיתים ללא כל גירוי. חלק ניכר מהנשים סובלות מבעיה זו במשך שנים רבות. וולוודיניה מהווה אתגר אבחנתי וטיפולי: ההנחה היא כי אין מדובר במחלה אחת אלא מדובר בסינדרום מולטיפקטוריאלי וכי הגורמים האתיולוגים האפשריים כוללים דלקת, חסר אסטרוגן, בעיה עצבית פריפרית או מרכזית, הפרעה בויסות כאב, ביטוי של הפרעת דיכאון, חרדה או סומטיזציה, הפרעה בתפקוד רצפת האגן וביטוי של הפרעה ביחסים הבין אישיים. מגוון הטיפולים מבטא את המרכיב המולטי-פקטוריאלי של התסמונת וכולל טיפול בתרופות נויורו-מודלטוריות (נוגדות דכאון), תכשירים מקומיים נוגדי דלקת, אסטרוגן, פיזיותרפיה, ביו-פידבק, דיאטה דלקת אוקסלט, טיפול התנהגותי ופסיכולוגי, טיפול ניתוחי ועוד.


גורמים אחרים לתלונות וולווגינליות ממושכות הינם גידולים שפירים וממאירים של עור הוולווה, מחלות עור סיסטמיות כגון פסוריאזיס או ליכן פלאנוס (הגורמת כיבים בפות ובנרתיק), ומחלות סיסטמיות (קרוהן, בכצ'ט ולופוס).


לאחרונה הוקם שירות חדש לאבחון וטיפול במחלות וולוו-וגינליות במרפאת נשים בהדסה הר-הצופים על ידי ד"ר אחינעם לב-שגיא. המרפאה עוסקת באבחון מקרים המוגדרים כ "וגיניטיס עקשנית", ומיועדת לנשים הסובלות מתלונות ממושכות של גרד, הפרשה ואי נוחות, וכן לנשים הסובלות מכאבים בפות ובנרתיק (וולוודיניה) ממקור לא ברור. המרפאה נקראת "מרפאת הפות והנרתיק", ופועלת בהדסה הר הצופים ביום ד', בין השעות 9-14. ניתן לקבוע תורים דרך זימון תורים בהדסה בטלפון: 02-5842111


מקורות:להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites