ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מחקר מצא כי לנשים צעירות רבות יחס חיובי לאנורקסיה

לעומת מבוגרות, צעירות ישראליות חושבות כי אנורקסיה נרווזה מסייעת במציאת עבודה, חברים, ופופולריות חברתית – ולא יודעות מספיק עד כמה ההפרעה מסוכנת. בעקבות ממצאי המחקר, קוראות החוקרות להתערבות לשיפור הידע ולשינוי עמדות נשים צעירות כלפי המחלה
מערכת O-mama

צעירות ישראליות יודעות פחות על אנורקסיה נרווזה, ורואות תופעה זו בהיבט חיובי ביחס לנשים מבוגרות, זהו אחד הממצאים הבולטים מתוך מחקרן של ד"ר ליאת קורן וד"ר רחלי מגנזי מן המחלקה למינהל בריאות  במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, שהוצג לאחרונה בכנס בחו"ל. ממצאי המחקר מראים, כי הצעירות תופסות את האנורקסיה באופן חיובי יותר מאשר נשים מבוגרות, וניזונות מהפיקסציה החברתית האופנתית, ומנורמות חברתיות ותרבותיות, המעודדות נשים להיות רזות.


המחקר בחן את ההבדלים בידע, והעמדות כלפי אנורקסיה נרווזה ודימוי גוף בקרב נשים צעירות ומבוגרות. השערת המחקר הייתה כי לנשים צעירות פחות ידע בנוגע לתסמינים על אנורקסיה נרווזה, תפיסות חיוביות יותר של ההפרעה, ודימוי גוף נמוך יותר מאשר נשים מבוגרות. 


על פי שאלונים שמולאו על ידי 360 נשים ישראליות, בחלוקה לשתי קבוצות גיל – צעירות ומבוגרות, נמצא כי הצעירות חשות שאנורקסיה מהווה 'כלי' או 'דרך קלה' לזכות בתמורות חברתיות כמו פופולאריות חברתית, מקובלות והצלחה בחיים. משתמע מכך, כי נשים צעירות מבקשות לעצמן להשתמש בהפרעה זו כאמצעי להפוך להיות רזה ודרך להשיג יעדים חברתיים.


החוקרות מעלות דאגה אמיתית לנשים צעירות, וקוראות להתערב לשיפור הידע ולשינוי עמדותיהן כלפי ההפרעה. דימוי הגוף הנמוך יותר אצל צעירות, בשילוב עם העמדות החיוביות כלפי ההפרעה, הם גורמי הסיכון המציבים נשים אלו בקבוצת סיכון הדורשת התערבות. 
המחקר בוסס על סקר ידע, עמדות והתנהגות, שהועבר בקרב נשים ישראליות מהאוכלוסייה הכללית במהלך השנים 2008-2007. המדגם נחלק לשתי קבוצות: 180 נשים צעירות (גילאי 15-25), ו- 180 נשים מבוגרות (גילאי 45-65). השאלון האנונימי כלל שאלות ידע, עמדות כלפי רזון ואנורקסיה, שאלות התנהגות, הרגלי אכילה, דימוי גוף, חשיפה למחלה, פעילות גופנית ומשקל הגוף.


הממצאים מראים הבדלים משמעותיים במידת הידע כלפי אנורקסיה נרווזה, בעמדות כלפי ההפרעה ובדימוי גוף בין נשים צעירות למבוגרות. בהשוואה לנשים המבוגרות, נשים צעירות הפגינו ידע מועט ביחס לתסמיני האנורקסיה (51.1% לעומת 28.3%), תפיסה חיובית כלפי רזון (50.6% לעומת 46.1%), ודימוי גוף נמוך (52.8% לעומת 28.3%). עוד נמצא כי קבוצת הצעירות הראתה שכיחות גבוהה יותר של תפיסת חיוביות כלפי ההפרעה ביחס למבוגרות: נשים צעירות תופסות את האנורקסיה ככלי - המסייע במציאת עבודה (26.1% לעומת 18.8%), קשרים חברתיים רבים יותר (20.0% לעומת 14.9%), פופולאריות ומקובלות חברתית (17.2% לעומת 2.3%) ומושא להערצה (23.9% לעומת 17.8%). 
  


אנורקסיה נרווזה היא אבחון פסיכיאטרי של הפרעת אכילה המאופיינת בעיוות של דימוי גוף. מחקרים מראים כי השפעתם של גורמי סיכון חברתיים ותרבותיים שונים בחברה המתועשת מעודדים, בייחוד  נשים, להיות רזות, ובכך תורמים משמעותית לעלייה בשכיחות הפרעה רגשית חמורה זו.

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites