ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הוקמה ועדה שתקבע קריטריונים להפעלת חוות לרכיבה טיפולית
ההתאחדות הלאומית לספורט הרכיבה הקימה ועדה מקצועית שתפקידה לקבוע קריטריונים אחידים לפעילות החוות בתחום. בישראל למעלה ממאה חוות ועשרת אלפים מטופלים שזוכים למימון מקופות החולים.
מערכת O-mama

הרכיבה הטיפולית על סוסים הולכת ותופסת תאוצה בישראל בשנים האחרונות ויחד עם הצמיחה יש בקרב העוסקים בה את התחושה שהגיע הזמן לטפל ברכיבה הטיפולית ולעשות סדר בענף, כזה שיקל בעיקר על הציבור.
לאחרונה הוקמה, במסגרת ההתאחדות הלאומית לספורט הרכיבה בישראל, ועדה מקצועית לאומית לרכיבה הטיפולית. בישראל יש כיום כמאה חוות סוסים אשר בהם ניתן לקבל שיעורי רכיבה טיפולית, ועל פי האומדן של ההתאחדות למעלה מעשרת אלפים ילדים בגילאים שונים מטופלים כיום ועוד כמה אלפים טופלו בעבר וכיום חדלו להיות מטופלים.


יוזמת הקמת הועדה נוצרה כאמור בעקבות הרחבת תחום הרכיבה הטיפולית בישראל בשנים האחרונות. הצמיחה נבעה גם בעיקר בשל כניסתם של קופות החולים להסדרי מימון עם חוות בארץ עם עליית המודעות לתועלת הרכיבה הטיפולית לציבור האנשים בעלי צרכים מיוחדים.
קופות החולים שהבינו את הצורך ואת התועלת שברכיבה הטיפולית מעניקות מימון של חמישים אחוזים ל-30 שיעורים בשנה, מדובר בשבעה חודשי פעילות. בתחילת הדרך הסתפקו קופות החולים במכתב המלצה של רופא המשפחה, כיום נדרש המטופל לעבור אבחון של מרפא בעיסוק כדי לקבל את המימון. 


אחת המטרות של הועדה הנה לקבוע אמות מידה לאומיות למפעל הרכיבה הטיפולית בישראל ולעודד פעילות בטיחותית, מקצועית ואתית במסגרת המרכזים השונים בישראל.


הרכיבה הטיפולית מוכרת בעולם כטיפול רפואי משלים והוכחה כיעילה במיוחד לסובלים מליקויים בפעילות המוטורית והנפשית, כגון ילדי CP , אוטיסטים, תסמונת דאון, עיוורים ובעלי מוגבלויות מוטוריות ורגשיות אחרות. רכיבה טיפולית משפרת את הקואורדינציה, היציבה, שיווי המשקל וההתמצאות במרחב של הרוכב ומחזקת את תחושת הביטחון העצמי שלו תוך הפגת מתחים וחרדות.
באופן כללי, הרכיבה הטיפולית מתבססת על ניצול התכונות הטבעיות של הסוס כגון תנועה, גובה, מגוון גירויים סנסוריים, בשילוב עם המוטיבציה לרכב והקשר הרגשי שנוצר בין הרוכב לסוס.


בתחום המוטורי, ישיבה על סוס הולך משחזר, באגן  הרוכב, תנועה תלת ממדית זהה לזאת המתחרשת בזמן הליכה על הקרקע. עבור אנשים בעלי קשיי תנועה או מרותקים על כסא גלגלים, הרכיבה הנה הזדמנות ייחודית להפעיל את השרירים, המפרקים, הגידים והרצועות המעורבים בהליכה. זו היא גם הזדמנות עבור הרוכבים המוגבלים בתנועתם לחוות תחושת עצמאות ושליטה.


הרכיבה מסייעת גם בחיזוק חגורת הכתפיים ובשיפור המוטוריקה העדינה תוך כדי, למשל, עבודה עם מושכות להכוונת הסוס.
בתחום החינוך המיוחד, הרכיבה הטיפולית מסייעת לילדים עם קשיי למידה, הפרעות רגשיות והתנהגותיות אשר מוצאים בקשר החם והייחודי עם הסוסים תחליף זמני ו"נוח" יותר מקשר עם בני אדם. הסוסים הידידותיים, המאולפים במיוחד לצורכי הרכיבה הטיפולית, מספקים לילדים שפע ביטויי חיבה. בזמן הרכיבה ובעזרת המוטיבציה לרכב הילדים מתרגלים התמצאות במרחב, תכנון וביצוע רצף משימות. כל אלה מסייעים לשפר את תפקודם במסגרת בית הספר ובחיי היומיום.


ענף הרכיבה הטיפולית מתחלק למספר ענפים בינהם ההיפוטרפיה (טיפול פיזיוטרפי על סוס) והספורט לנכים (Para Equestrian) שפועל במסגרת ההתאחדות כענף נפרד. רוכבים ישראלים בעלי נכויות, המתאמנים בארץ, יצגו את ישראל באולימפיאדות לנכים באתונה ובבייג'ין ובתחרויות אחרות בעולם. ביום ראשון בשבוע הבא, במסגרת פסטיבל "סוסים באהבה" שיתקיים בראשון לציון ושמטרתו לחשוף את הציבור לעולם הסוסים, יופיעו בפני הקהל גם בני נוער מתחום הרכיבה הטיפולית שיפגינו את כישוריהם.


בימים אלה שוקדים בוועדה על הכנת הקריטריונים שעל פיהם יפעלו החוות הטיפוליות המאוגדות בהתאחדות בכל רחבי הארץ, כולל הצבת סטנדרטים להכשרת המדריכים בחוות. התקווה היא שקופות החולים יאמצו את הקריטריונים ולא יעניקו מימון לחווה אשר אינה עומדת בקריטריונים ואשר אינה חברה בהתאחדות, בכך מקווים בהתאחדות  יצליחו למנוע מצב שבו יעסקו בענף אנשים אשר אינם מוסמכים לכך.

 


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites