ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


משרד הבריאות מוסיף את החיסון נגד חיידק הפנוימוקוק לשגרת החיסונים בישראל
במהלך החודשים הקרובים יתווסף לשגרת החיסונים בישראל החיסון נגד חיידק הפנוימוקוק (שם מסחרי: פרבנאר או פרבנר). הכללת חיסון זה בשגרת החיסונים, במסגרת סל השירותים בטיפות חלב, הינו שלב נוסף ביישום תוכנית החיסונים הלאומית של משרד הבריאות.
מערכת O-mama מתוך אתר משרד הבריאות

על החיידק:

לפנוימוקוק (או בשמו המדעי סטרפטוקוקוס פנאומוניה) 91 זנים, אך ישנו מספר מצומצם של זנים הגורמים לרוב המקרים. זנים אלו הפכו במרוצת השנים גם לזנים עמידים לאנטיביוטיקה.
זיהומים הנגרמים מחיידק הפנוימוקוק הינם אחד הגורמים המובילים לתמותת ילדים בעולם. החיידק גורם למחלות דלקת קרום המוח, זיהום דם, דלקות ריאה ודלקות אוזניים. מדי שנה מתים בעולם כ- 1.6 מיליון אנשים,מחציתם ילדים מתחת לגיל 5 שנים.מדי שנה חולים במחלה  הנגרמת על ידי חיידק זה בעולם כ-  150 מיליון אנשים.


על פי ההערכות המומחים בישראל, מדי יום מתגלה בממוצע לפחות ילד עם זיהום קשה  הנגרם מחיידק הפנוימוקוק. הזנים המכוסים ע"י החיסון הקיים גורמים לכ-4,000 אשפוזים בשנה ולכ-10 מקרי מוות.


על החיסון:


החיסון יעיל ובטוח בילדים החל מהחודשים הראשונים לחייהם. החיסון מורכב מ- 7 זנים של החיידק הגורמים לכמחצית ממקרי התחלואה מפנוימוקוק בילדים הצעירים מגיל 5 שנים החיסון נכלל עד היום לשגרת החיסונים ב-35 מדינות בעולם.
מחקרים רחבי היקף שנעשו בארה"ב מצאו כי ההשפעה של החיסון על התחלואה הנובעת מחיידק הפנוימוקוק גבוהה. כך למשל נמצא כי כל ילד מחוסן מונע הידבקות בזני החיסון של 2.2 מבוגרים או ילדים שלא חוסנו בעצמם אלא נהנים מהחיסון שקיבלו התינוקות (תופעת "חיסון העדר"). עוד נמצא כי החיסון הפחית את שיעור האשפוזים מדלקת ריאות מכל הסיבות/הגורמים, מתחת לגיל שנתיים ב-40%,  שעל פי הערכת המומחים  שווה ערך לחיסכון של יותר מ-1500 מקרי אשפוז בשל דלקת ריאות בגיל זה בישראל.


תוכנית החיסון בישראל:


החיסון יינתן בשגרת החיסונים בישראל בשלוש מנות: שתי מנות בגיל חודשיים וארבעה חודשים ועוד מנה בגיל 12 חודשים.
החיסון יינתן בלוח זמנים זה החל ממועד תחילת מתן החיסון השגרתי בישראל (על המועד המדויק יודיע משרד הבריאות בקרוב).
בנוסף, ינקוט המשרד בתוכנית מיוחדת להרחבת אוכלוסיית הילדים המחוסנים כך ששגם ילדים שנולדו החל מ-01.01.08 אשר יהיו בני למעלה מחודשיים בעת התחלת התוכנית בישראל, יקבלו 2 מנות חיסון בשנת חייהם השנייה.

 

שאלות ותשובות:

אם ילדי הגיע לגיל חודשיים והחיסון טרם נכלל בשגרת החיסונים של משרד הבריאות – מה עלי לעשות?

מומלץ לא להמתין לתחילת תוכנית החיסון של משרד הבריאות ולחסן ילדים החל מגיל חודשיים.


אם התחלתי לחסן את ילדי באופן פרטי, האם אוכל להשלים את החיסון במסגרת סל השירותים בטיפת חלב?

כן, לגבי ילדים שנולדו אחרי 01.01.2008. המועד המדויק ומספר המנות להשלמה תלוי בגילו של הילד. הנחיות מפורטות בהקשר לילדים אילו יימסרו בתחנות טיפת חלב  לפני הכללת החיסון בשגרת החיסונים של משרד הבריאות.


אם ילדי עבר את גיל חודשיים והחלטתי שלא לחסנו באופן פרטי, מתי הוא יקבל את החיסון?

ילדים אלו יקבלו בתחנות טיפת חלב שתי מנות בשנת החיים השנייה, בגיל שנה ושנה וחצי או לחילופין בגיל שנה וחצי ושנתיים. לאור זאת, ייתכן זמן ארוך יחסית בין גילם הנוכחי של ילדים אלו למתן החיסון בשנה השנייה ועד אז הם עלולים לחלות במחלה הנגרמת על ידי הפנוימוקוק. מכאן ההמלצה לא לחכות זמן רב אלא לחסנם בקרוב.


מה לגבי ילדים שנולדו לפני 01.01.2008?

ילדים שנולדו לפני 01.01.2008 ועד גיל שנתיים יכולים לקבל את החיסון בתשלום במסגרת קופות החולים או באופן פרטי. חיסון ילדים מעל גיל שנתיים ועד גיל חמש מומלץ לקבוצות סיכון ומצוי בסל השירותים הניתנים על ידי הקופות לילדים אלו. מספר המנות תלוי בגיל הילד. יש להתייעץ עם רופא הילדים.


האם ניתן לחסן נגד חיידק הפנוימוקוק יחד עם חיסונים נוספים שמקבלים בגיל חודשיים וארבעה חודשים?

כן, בהחלט. אין מניעה לקבל את החיסון ביחד עם אחד או יותר חיסוני השגרה האחרים.


באילו מקרים לא ניתן לחסן את הילד בחיסון?

לא ניתן לחסן ילדים שסבלו מרגישות יתר חמורה בעבר לחיסון זה או לאחד ממרכיביו.


מתוך אתר משרד הבריאות

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites