ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


על רעיון מקורי להתמודדות בגן הילדים עם נושא השואה
לראשונה הופעלה בגן ירוק בטבע שיטה ייחודית שסייעה לילדים להבין את משמעות השואה, תוך כדי משחק ותנועה.
מערכת O-mama

מידי שנה, ערב יום השואה, מתמודדות גננות רבות עם השאלה המורכבת: האם להעלות בפני ילדי הגן את הסוגיה הטעונה הזו, או לא לעסוק בה כלל, על מנת לא לפגוע בנפשם הרכה של הילדים.


ב'גן ירוק בטבע', הפועל בקרית אונו למדו הילדים השנה על השואה, תוך כדי משחק ותנועה. הגנן אלכס פורת, הגה רעיון שיסייע לילדים להבין את משמעות היום הזה, בשני שלבים - בצורה דידקטית ובתנועה.


בתחילה שוחח עם הילדים על יום השואה ועל סמליו ולאחר הצפירה, הניח על הארץ קונוסים באליפסה וביקש מהילדים לרקוד בין הקונוסים התחומים. מידי פעם הצר את היקפי האליפסה וביקש מהילדים להמשיך לרקוד, תוך כדי צמצום המרחב, ובמקביל שוחח עמם על תחושותיהם, בכל פעם שמרחב התנועה שלהם הצטמצם עוד ועוד.


בסופו של דבר, צומצם מרחב המשחק עד כדי כך שלילדים היה קשה מאוד לנוע בתוכו עד כדי מגע פיזי ביניהם, וכך הבינו באמצעות התנועה, חלק קטן מסבלם של היהודים בגטאות. "אני עוסקת כבר שנים בתחום ולראשונה הגנו רעיון התמודדות מקורי  לנושא הטעון הזה", אומרת דפנה בלזר, מנהלת הגן. "תגובות הילדים היו מרגשות ומדהימות כאחד. באמצעות הפעילות הזו השגנו שתי מטרות חשובות - ראשית, הילדים הבינו יותר חלק מהמצוקות עמם התמודדו היהודים בשואה, ומנגד היה לפעילות גם היבט חינוכי, כאשר הילדים הבינו עד כמה חשוב לשמור על כיבוד המרחב של הזולת".


דפנה בלזר מאשרת כי אכן ישנו קושי לנסות ולהסביר לילדים רכים את נושא השואה, ולעיתים גננות רבות מתלבטות אם לדבר כלל על הנושא, בשל החשש שהילדים יפתחו טראומות מכך. "צריך להיות מאוד זהירים כאשר עוסקים בנושא הזה עם ילדים, ולכן אני משוכנעת שלפן החוויתי יש יתרון מסוים. אכן נוכחתי לדעת שהוא מסייע ללמד בגן בצורה אחרת, מעודנת יותר, את נושא השואה. התרשמתי שהילדים ספגו את המסר, מבלי שהדבר יגרום להם נזק".


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites