ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


זיהוי ואבחון מוקדם של צהבת יילודים בבני ציון בחיפה
בהתאם להמלצות איגוד רופאי הילדים האמריקאי, הוטמעו בשנתיים האחרונות במחלקת היילודים במרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה שינויים בזיהוי גורמי הסיכון ובנוהל המעקב לגבי צהבת היילוד
מערכת O-mama

במרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה, מיישמים את המלצות איגוד רופאי הילדים בארה"ב, שאומצו גם על-ידי איגוד רופאי היילודים בישראל, בנושא האבחון, המעקב והטיפול בצהבת היילוד. פעולה זאת מתבצעת גם בעקבות עבודות מחקר על הערכת צהבת קלינית ביילודים שנעשו במחלקה. לדברי רופא בכיר במחלקת יילודים במרכז הרפואי "בני ציון" ד"ר אריק ריסקין, "השינויים בנושא המעקב והטיפול בצהבת היילוד במחלקת היילודים בביה"ח, סייעו  לשיפור איכות הטיפול הרפואי בתינוקות, במיוחד בזיהוי גורמי סיכון ובאיתור מוקדם של יילודים בסיכון לפתח צהבת יילוד מוגברת, המחייבת מעקב צמוד ולעיתים גם טיפול מוקדם.  במחקר  שערכנו לאחרונה על השפעת השינויים שהכנסנו מצאנו שיפור משמעותי במדדי איכות רפואיים".


בין השינויים שהוטמעו, ניתן לציין,  שלכל תינוק שנולד במרכז הרפואי "בני ציון" נלקחת דגימת דם טבורי כבר בלידה לבדיקה אם קיים חוסר ב- G6PD, אנזים שחסרונו עלול לגרום לצהבת מוגברת אצל יילודים, ולזיהוי מוקדם של חוסר התאמת דם בין האם ליילוד שיכול אף הוא לגרום לצהבת מוגברת. דגימת דם טבורי איננה כרוכה בסבל לתינוק (שכן היא נלקחת לאחר ניתוק חבל הטבור מהיילוד), ומספקת מידע מוקדם ורב ערך. בנוסף, מתבצעת בדיקת בילירובין לא פולשנית לכל היילודים בסמוך לשחרורם מביה"ח על מנת לקבוע את מידת הצהבת ביילוד.


לדברי ד"ר ריסקין: "שינוי נוהל המעקב אחר צהבת היילוד תרם לשיפור ברוב מדדי האיכות הרפואיים: עליה משמעותית בזיהוי גורמי סיכון לצהבת, במיוחד חסר G6PD או רמות גבוליות שלו, וירידה משמעותית בשיעור ההפניות מהקהילה לביקורות צהבת במיון. מצאנו שהנתונים שאנו נותנים לרופא המטפל במכתב השחרור, וההנחיות להורים בשחרור לגבי המעקב על צהבת, שהן נכונות ומדויקות יותר כיום, הביאו לכך ששיעור גבוה יותר מאלה שכבר מופנים לביקורת צהבת במיון הם אכן אלו שזקוקים לאשפוז וטיפול באור".


ד"ר ריסקין, הוסיף ואמר, כי קיים שיפור במדדי נוחות והתייעלות ובהם: ירידה משמעותית במספר הדקירות לבדיקות דם מהתינוקות עצמם, דבר שמונע כאב. במקביל, העלייה


המשמעותית בכמות הבדיקות המבוצעות מדם טבורי הנלקח בלידה מאפשרת קבלת מידע מוקדם על גורמי סיכון להתפתחות צהבת מוגברת ביילוד. מבחינת העלויות הכלכליות, בדיקות המעבדה החדשות שהוספנו אמנם יקרות יותר, וגם נדרשה השקעה ראשונית ברכישת הציוד לבדיקת צהבת בצורה לא פולשנית, אך הצלחנו לחסוך בזמן אחות המופנה לטיפול בתינוק וביולדת, שתעסוק בלקיחת בדיקות דם לצהבת מהתינוקות. דבר שהפך את כל העלויות לכדאיות במיוחד לאורך זמן ולאור השיפורים במדדים האחרים, בעיקר בהיבט של איכות המעקב והטיפול הרפואי. כדאי לציין שזמן האחות שהתפנה מופנה גם הוא לשיפור הטיפול באם וביילוד, ומוקדש בעיקר להדרכות הנקה".


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites