ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


2 ילדים נדבקו בחיידקים אלימים
בת 3.5 אושפזה לאחר שנדבקה בסטרפטוקוק A. כתוצאה מסיבוך של אבעבועות רוח , בן 4.5 אושפז בשל חום, כאבי ראש ופריחה לאחר שנדבק במנינגיקוק.
אורנה מלכי לבנה

ביחידה לטיפול נמרץ ילדים במרכז רפואי "העמק" של כללית אושפזה במצב קשה בת 3.5 שנדבקה בחיידק ה"טורף" סטרפטוקוק A.


מנהל היחידה למחלות זיהומיות בילדים, ד"ר דני מירון הסביר כי סטרפטוקוקA  הוא חיידק אלים מאד שפגיעתו קשה. החיידק חדר אל גופה של הפעוטה, ככל הנראה, דרך אחת השלפוחיות שהזדהמה. החיידק  הטורף גרם להרס של רקמות והיה צורך לנתחה בבטן כדי להסיר את אזור הנמק. הניתוח בוצע ע"י ד"ר באסם קעוואר מנהל מחלקה כירורגית ילדים, ולאחר הניתוח חלה מגמת שיפור במצבה.


לדברי ד"ר מירון, החבר באיגוד רופאי הילדים,  לאחר שאומץ החיסון בישראל ע"י הורים רבים, ניתן לראות כי חלה ירידה באשפוזים כתוצאה מסיבוכי המחלה, אולם בבתי החולים עדיין מתאשפזים ילדים שלא חוסנו, עם סיבוכים מסכני חיים כגון סיבוך של נמק בעור מחיידק טורף.


אורנה מלכי לבנה עורכת או-מאמא: מפתיע, מדהים ומקומם, חריצת הדין שנעשתה להורי הילדה, בעיתונות הארצית על כך שלא "הואילו" לחסנה כנגד אבעבועות רוח.
עדיין אבעבועות רוח הנה מחלה שלה סיבוכים נדירים, וכי הימצאותו של החיידק הטורף בדמה של הילדה היה יכול להיות גם כתוצאה מפצע שפשוף שקרה לה תוך משחק ונפילה.
רק לאחרונה הוכנס החיסון כנגד האבעבועות רוח לסל החיסונים  של משרד הבריאות, ומן הסתם ילדה זו לא היתה כלולה בזכאות לקבלו בשל גילה.
הוריה כמו הורים רבים אחרים בחרו שלא לחסנה באופן פרטי, מתוך שיקול דעת אישי, שאין זה הזמן והמקום לשיפוט.


לחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה הובא לפני ילד בן 4.5 כשהוא סובל מחום גבוה, כאבי ראש ופריחה בכל חלקי גופו.


בדיקה ראשונית של הרופאים במיון זיהתה מאפיינים של חיידק אלים מסוג מנינגיקוק הגורם לדלקת קרום המוח. הילד החל לקבל מיד אנטיביוטיקה ואושפז בבידוד להמשך מעקב וטיפול. כאמור, מצבו יציב.
לדברי אימו של הילד, הוא החל לפתח חום גבוה כבר לפני יומיים, אך מכיוון שלכך התווספו אתמול והיום כאבי ראש עזים ותפרחת, היא החליטה להגיע איתו לחדר מיון. כפי שצוין, במיון איתרו מיד הרופאים את התסמינים לחיידק האלים מסוג מנינגיקוק ונתנו את הטיפול המתאים.
בהתאם למקובל, נמסרה הודעה למשרד הבריאות, שפעל למתן טיפול מונע לכל מי ששהה בקרבת הילד בשבוע האחרון.
ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים, מעדכנת כי כרגע הילד נמצא בשלב הקובע והחשוב של התנהלות המחלה, וכי הוא מראה סימנים חיוניים תקינים, מעורפל הכרה אך מגיב לסביבה. בהתאם וכנדרש, מבוצעים מעקב וטיפול הדוקים ביותר.


מהו חיידק המנינגקוק?


מדובר בחיידק הנמצא באופן שגרתי בצורה בלתי פעילה בחלל האף והלוע. הסיבה "להתעוררותו" ולהתפתחות מחלת חום כתוצאה מכך אינה ברורה. עם זאת, כאשר הוא "מתעורר" נוצרת חדירה שלו לדם שמביאה להתפתחות מחלה שבאה לידי ביטוי בדלקת קרום המוח, אלח דם, תחלואה של מערכת הנשימה ועוד.


כיצד מאבחנים?


תסמיניה הראשונים של המחלה אינם שונים ממחלות חום אחרות וכוללים כאבי ראש, קשיון של העורף, בחילות, הקאות, חום גבוה, הופעת פריחה, בעיות נשימה ועוד. אבחון המחלה בשלביה הראשונים בילדים ופעוטות (בעיקר בגילאים שמתחת לשנתיים) בעיתיים לאיתור מכיוון ששונים מאלו של מבוגרים וכוללים פריחה, אי שקט או עצבנות מצד הילד, התנהגות אפאטית ו/או בלתי אופיינית לילד.


מה הטיפול שניתן?


כאשר מאותרת המחלה הטיפול המיידי הוא באנטיביוטיקה, בהנחה שהזיהוי היה מהיר. בנוסף, ניתן כמובן טיפול תומך של מלחים ונוזלים לפי הצורך ונעשה מעקב לאיתור סיבוכים אפשריים של המחלה. בהתאם, ניתן טיפול מונע לכל מי ששהה בקרבת חולה.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
  • אורנה את צודקת! דיקלה - - 25/5/2009 | 11:50
    • עוד מעט יחסנו אותנו כנגד עקיצות יתוש, אין לזה גבול, והאשמת ההורים היא חסרת רגישות

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites