ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


למעלה מ-50% מהבנות בישובים הבדואים אינן מצליחות לסיים בית ספר תיכון
למרות השיפור הניכר ברמת החינוך לאורך שלושת העשורים האחרונים, עדיין יותר מ-50% מהבנות ביישובים הבדואים הלא-מוכרים בנגב אינן מצליחות לסיים בית  ספר תיכון, וזאת בעיקר בגלל העדר תשתיות בסיסיות בישובים אלה כמו כבישי גישה, תחבורה ציבורית, בתי ספר תיכוניים, חשמל, שירותי בריאות.
מערכת או-מאמא

כך עולה ממחקר חדש שערכו ד"ר סלימאן אבו-בדר מהמחלקה לכלכלה באוניברסיטת בן-גוריון, המשמש כמנהל המרכז לחקר החברה הבדואית והתפתחותה הפועל באוניברסיטה, וכן עמיתו למחלקה, ד"ר דניאל גוטליב, המשמש כסמנכ"ל המחקר והתכנון במוסד לביטוח לאומי. מצאי המחקר המלאים ייחשפו בכנס מיוחד שיתקיים באוניברסיטה בשיתוף עם מכון ון-ליר, ביום חמישי הקרוב, ה-9 ביולי בנושא: "המצב הכלכלי-חברתי של החברה הערבית-בדואית".


החוקרים מדגישים כי מצב התשתיות הירוד תורם להעדר מקומות תעסוקה ביישובים ערבים ובפרט בדואים, ולא רק בישובים הבלתי-מוכרים. שיעור ההשתתפות של נשים ביישובים מוכרים אינו גבוה מזה ביישובים הלא-מוכרים ועומד על 7%, ועיקר התעסוקה של נשים הוא בסקטור ההוראה ומעט בשירותים הסוציאליים. העדר מקומות עבודה בישובים אלה מתבטא גם בשיעור הגבוה של אלה המועסקים ביישובים היהודים.


ד"ר אבו-בדר וגוטליב מציינים כי למרות ששיעור ההשתתפות של גברים בכוח העבודה דומה לשיעור ההשתתפות בכלל האוכלוסייה בארץ, רוב המועסקים עובדים בעבודות לא מקצועיות, כמו בניין והובלות ובמשרות חלקיות עם פוטנציאל השתכרות נמוך, ביישובים היהודים מסביב. "התופעות המתוארות לעיל מתבטאות בתחולה גבוהה של עוני בקרב הערבים בדואים בדרום. עדכון חלק מהממצאים לשנת 2007 בשיתוף עם מירי אנדבלד ואלכס פרומן, שניהם מהמוסד לביטוח לאומי, מצביע על כך שתחולת העוני ביישובים המוכרים הייתה כ 70% וביישובים הלא מוכרים כ 76% בשנת 2007", קובעים השניים.


מחקרם של השניים מתבסס על מאגר נתונים ייחודי, שנאסף על ידי אגודת הגליל, המספק לראשונה נתונים על האוכלוסייה ביישובים הערבים-בדואים הלא מוכרים על ידי המדינה, במטרה ללמוד על מצב החינוך, תעסוקה, תשתיות בישובים אלה ואיך הם משפיעים על רמת החיים בחברה זו.
במהלך הכנס יוצג מחקר נוסף, שערך  ד"ר טל שחור ממכללת עמק יזרעאל,  בנושא "תקצוב ממשלתי של רשויות מקומיות: האם קיימת הפליה של הרשויות הלא יהודיות?".  בעבודה זו מראה ד"ר שחור כי לאורך העשור האחרון התקציב לנפש שהעבירה הממשלה לישוב ערבי היה גבוה בהרבה מהתקציב לנפש שהעבירה הממשלה ליישוב יהודי. נתון זה מתעלם משלושה גורמים חשובים והם: המצב הסוציו-כלכלי של היישוב, גודל היישוב, ופוטנציאל הגביה של המסים על ידי הרשות מקומית. בהתחשב בשלושת הגורמים האלה, מגיע החוקר למסקנה שהתקציב לנפש שמעבירה הממשלה לרשות ערבית, ובמיוחד, רשות ערבית-בדואית הינו נמוך מזה שמעבירה לישוב יהודי בעל מאפיינים דומים.


שתי עבודות המחקר מצביעות על הצורך במדיניות שמטרתה במקום ראשון שיפור רמת התשתיות ביישובים הערבים-בדואים בדרום, והצורך בהקצאת משאבים בעיקר בתחום החינוך ביישובים הלא מוכרים ויצירת מקומות עבודה.להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites