ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


ישראל במקום נמוך מבחינת שמירה על בטיחות הילדים
נושא ההיפגעות בסביבה הביתית כמו נפילות, כוויות הרעלות וחנק, לא זכה למידה מספקת של תשומת לב. בעוד שתשומת הלב הציבורית ממוקדת בנושאי תאונות הדרכים, הטיפול בתאונות הבית והפנאי נדחק ואינו מטופל כמעט בכלל ברמה הלאומית, זאת למרות שיעורי התמותה והתחלואה הגבוהים.
מערכת או-מאמא

לראשונה בישראל הוצג גיליון ציונים בבטיחות ילדים מטעם הארגון האירופאי לבטיחות ילדים –( European Child Safety Alliance – ECSA); מגיליון הציונים עולה, כי ישראל מדורגת במקום ה – 15, לצד קפריסין, מתוך 24 מדינות אירופאיות שהשתתפו במיפוי, בציון בינוני במדרג ציוני הביצוע.


עופר נאמן, יו"ר ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים: " כל אחד ואחד מאיתנו הוא הבוגר האחראי. הבעייה – שכשכולם אחראים – אין אחראים. לכן אנחנו קוראים לכנסת לקחת את האחריות ולהוביל מהלך לאומי כדי שמספר הנפגעים ירד ברמה דרסטית.


אורלי סילבינגר, מנכל"ית ארגון 'בטרם': היפגעות ילדים היא המגיפה של האלף השלישי. היא מהווה את גורם המוות המוביל בקרב ילדים ובני נוער בגילי 19-0 במדינת ישראל. תאונות הורגות ילדים יותר מכל מחלה, מעשי האיבה ומעשי האלימות גם יחד. נתוני ארגון הבריאות העולמי מראים כי למעלה מ – 2,000 ילדים מתים בכל יום עקב פגיעות בלתי מכוונות".


מנתוני דוח 'בטרם' לאומה 2008, שפורסם לאחרונה עולה, כי למרות מגמת הירידה בשיעורי התמותה מפגיעות בעשור האחרון, עדיין מתים כל שנה בישראל  כ– 150 ילדים עקב פגיעות. כרבע ממקרי התמותה בגין תאונות מקורן בתאונות בית ופנאי. הסיבות העיקריות לתמותה שנגרמה כתוצאה מתאונות בית ופנאי, לפי סדר השכיחות, היו: טביעה, חנק, נפילה, אש/כווייה ותאונות ירי. 
הסיבה השכיחה ביותר לאשפוז ילדים עקב היפגעות הייתה נפילה (38.1%), הסיבה השנייה הייתה תאונת דרכים (12.5%) והשלישית – הרעלה (6.8%).


באשר להתפלגות האשפוזים לפי סיבה וגיל,  אחוז האשפוזים עקב תאונת דרכים מתוך כלל האשפוזים בכל קבוצת גיל גדל עם הגיל: מ- 4.3% מהאשפוזים בשנת החיים הראשונה ועד כ- 20% מהאשפוזים בגילאים 17-15. כוויות היו שכיחות יותר בקרב פעוטות בני 4-1 (9.1%), נשיכות/עקיצות - בקרב בני 5-9 (5.3%), מכות קהות - בקרב בני 14-10 (7.6%) וחתכים ודקירות - בקרב בני 17-15 (10.0%).


שיעור התמותה עקב היפגעות גבוה ביותר בגיל הרך ( עד גיל 5) ובקבוצת בני הנוער (גילאי  15- 17); בנים נפגעים יותר מבנות. היחס בין תמותת בנים לבנות עולה עם הגיל/
 

לראשונה בישראל מפורסם גיליון ציונים בבטיחות ילדים של -24 מדינות באירופה, לרבות ישראל. גיליון הציונים מדרג את המדינות על פי למעלה מ – 100 אסטרטגיות ודרכי פעולה  מוכחות ויעילות למניעת היפגעות ילדים,
    

מגליון הציונים עולה, כי  נושא ההיפגעות בסביבה הביתית כמו נפילות, כוויות הרעלות וחנק, לא זכה למידה מספקת של תשומת לב. בעוד שתשומת הלב הציבורית ממוקדת בנושאי תאונות הדרכים, הטיפול בתאונות הבית והפנאי נדחק ואינו מטופל כמעט בכלל ברמה הלאומית, זאת למרות שיעורי התמותה והתחלואה הגבוהים. יחד עם זאת, גם בנושאי בטיחות ילדים בדרכים ובמיוחד נוסעים ברכב והולכי רגל, יש מקום לשיפור.


על פי גיליון הציונים ישראל מדורגת במקום ה – 15 מתוך 24  עם ציון בינוני של 31.5 נקודות , כאשר ממוצע הציונים עומד על 35.5 נקודות .


אורלי סילבינגר: "בטיחות ילדים הוא מרתון ארוך ומתמשך, זה אינו פרויקט חולף. בטיחות חייבת להיות תנאי סף בכל התנהלות עם ילדים. נדרשת תכנית לאומית לבטיחות ילדים - מהלך כולל של מחויבות ואחריות המדינה לפתח, להוביל ולהטמיע תכנית פעולה רב מערכתית, מבוססת הוכחות ומתוקצבת לקידום בטיחות ילדים ומניעת היפגעותם. אני קוראת לכל משרדי הממשלה להצטרף לתוכנית לאומית לבטיחות ילדיםשמוביל משרד הבריאות".להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites