ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מוטציה בגן BECA הגורמת לעלייה בשיעור סרטן השד
קרן נתנזון, התגלתה כנשאית של הגן BECA החליטה לאחר התלבטות ארוכה לעבור כריתה מניעתית של שתי השדיים. בהמשך החליטה להיות פעילה בנושא העלאת המודעות הציבורית לנושא,  והשתתפה בסרט המספר את סיפורה.
מערכת או-מאמא

הוועדה לקידום מעמד האשה בראשות ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) דנה  בהצעה לדיון מהיר של ח"כ אורלי לוי אבקסיס בנושא מוטציה בגן BECA הגורמת לעליה בשיעור סרטן השד. 


בישיבה שמעה הוועדה את עדותה של קרן נתנזון, בחורה צעירה שלאחר שהתגלתה כנשאית של הגן, ושנה וחצי בערך של הדחקה, החליטה לעבור כריתה מניעתית של שתי השדיים ולאחר מכן החליטה להעלות הנושא למודעות הציבורית והשתתפה בסרט שנעשה על הנושא.


ד"ר שלמה שניבאום כירורג אונקולוג, מתמחה בבריאות השד בבית החולים איכילוב אמר בוועדה כי "אנו מצויים במדינה עם הסיכון הגבוה ביותר בעולם להיות נשאיות לגן- באוכלוסיה האשכנזית הסיכוי הוא 1 ל-40 נשאית. לעומת זאת בארה"ב הסיכוי הוא 1 ל-800. ישנה בדיקה גנטית לנשים באוכלוסיה האשכנזית שהיא קלה, זולה ועולה כ-400 ₪ והיא נמצאת בסל. ישנה בדיקה גנטית לנשים שאינן שייכות לקבוצה זו שמחירה כ-3000$ והיא אינה נמצאת בסל. לאשה שגילתה שהיא נשאית יש סיכוי של 50-80% לפתח סרטן שד במהלך חייה וסיכוי של עד 40% לפתח סרטן שחלות. יש אפשרות לכריתת שדיים מונעת ובישראל מבצעות זאת כ-4% מהנשים לעומת כ-36% בארה"ב. לנשאיות יש המלצה להתחיל לעשות בדיקת mri מגיל 25 מכיוון ש-50% מהגידולים לא מתגלים בממוגרפיה. קופות החולים לא מאפשרות לעשות את הבדיקה הזו אם לא עושים קודם כל את הבדיקה הגנטית".


פרופ' אפרת לוי להד מומחית לרפואה פנימית ולגנטיקה רפואית, מנהלת מחלקת המחקר בבית החולים שערי צדק ונציגת משרד הבריאות: "העלאת המודעות לנושא מאוד חשובה. בארץ אנו נמצאים במצב מאוד מתקדם ומפותח גם ברמה של מודעות הרופאים, הגילוי והטיפול. רק 10% מחולות סרטן השד בארץ הן נשאיות. הבדיקה הגנטית המצויה בסל היום היא רק הבדיקה הזולה והפשוטה. יש לנסות ולהכליל בסל את הבדיקה הגנטית המקיפה שהיא מאוד יקרה ועולה בארה"ב כ-3000$".


רבקה פרוייליך מנהלת מחלקת הסברה והדרכה באגודה למלחמה בסרטן: "יש לפעול לקידום ההצעה שעלתה במועצה הלאומית לאונקולוגיה בתמיכת האגודה שכל אשה עם סיפור משפחתי שאינה שייכת לנשים הזכאיות לבדיקה הגנטית הקלה והזולה, תוכל לעבור את הבדיקה היקרה".


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites