ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


יש הבדלים ביולוגיים ופתולוגיים בין נשים ערביות ונשים יהודיות שחלו בסרטן השד
מחקר ראשון מסוגו בעולם, על הבדלים ביולוגיים ופתולוגיים בנשים ערביות ויהודיות שחלו בסרטן השד וטופלו במרכז הרפואי זיו בצפת יוצג בפני חוקרים ומדענים על ידי פרופ' ג'מאל זידאן, מנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי זיו בצפת, בסיכום עשר שנות מחקר.
מערכת או-מאמא

נתונים ממחקרו של פרופ' זידאן מראים ההבדל ביולוגי משמעותי ביותר בקרב חולות סרטן שד ממגזרים שונים. ההבדל מתבטא בביטוי יתר של קולטן לגורמי צמיחה - HER 2 המשפיע על צמיחה והתפתחות של התא הסרטני ולשליחת הגרורות ממנו. עד 25% מהגידולים הממאירים בשד בעולם, מכילים קולטני HER 2 בכמות גבוהה. מהמחקר עולה כי 24% מן החולות היהודיות מאופיינות בביטוי יתר של קולטן זה, לעומת 39% מהחולות הערביות.


עוד עולה ממחקרו של פרופ' זידאן, כי ממוצע גילן של נשים ערביות בעת האבחון הראשוני של המחלה הינו 49, לעומת ממוצא גילן של נשים יהודיות בזמן האבחון הראשוני של המחלה העומד על 59. הבדל של עשור בממוצע הגילאים בין המגזרים הינו משמעותי ביותר ואף קריטי לטיפול במחלה ולאחוז ההחלמה ממנה.


עוד יציג פרופ' זידאן נתונים המראים, כי בעת האבחון הראשוני נמצא הגידול הסרטני אצל נשים ערביות בשלב מתקדם ומפותח יותר מבחינת התפשטותו בגוף, מאשר בקרב נשים יהודיות.
49% מהחולות היהודיות מאובחנות בשלב הראשון של המחלה, כאשר רק 19% מקרב החולות הערביות מאובחנות כבר בשלב זה. בשלבים השלישי והרביעי של המחלה מאובחנות 42% מקרב החולות הערביות לעומת 12% מהחולות היהודיות. גילוי בשלבים אלו של המחלה מקטין משמעותית את הסיכויים של החולות להירפא מן המחלה.


בנוסף, פרופ' זידאן מיחס חשיבות רבה להסברה בקרב כל המגזרים, ליצירת מודעות לשינוי אורח החיים בתחומים שהינם בעלי השפעה ישירה על עלייה במקרי סרטן השד: שימוש בתרופות המכילות הורמונים, תזונה שאינה בריאה, צריכת קלוריות גבוהה, השמנת יתר, פעילות פיסית, לידה והנקה.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites