ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


החורף בפתח: קרני השמש מסוכנות גם בחורף
דווקא בסתיו יוצאת האגודה למלחמה בסרטן עם המלצות להתנהגות חכמה בשמש ולמי שחשב לפנות למכוני שיזוף – הקרן הבילאומית לסרטן העור פרסמה כי מיטות השיזוף דורגו ברשימת המסרטנים בבני-אדם.
מערכת או-מאמא

הסתיו כאן והחורף בפתח. דווקא עכשיו יוצאת האגודה למלחמה בסרטן באזהרות מפני שמש החורף והשימוש במיטות השיזוף.
לכל מי שסבור שבחורף השמש אינה מסוכנת ולכן לא צריך לנקוט באמצעי זהירות - מדובר בטעות חמורה. ישראל היא מדינה שטופת שמש, גם בחורף, והקרינה בה חזקה. השמש, שמהווה את מקור האור והחום, כוללת גם קרני UVA ו-UVB שחשיפה להן עלולה להוביל לסרטן עור, קמטים והזדקנות מוקדמת של העור, כוויות ועוד.


חשיפה חכמה לשמש בימי החורף חשובה במיוחד באזורים גבוהים, כגון בהרים, וכאשר נחשפים לשמש לאורך זמן. בהירי עור בעלי שיעור בהיר ובעלי נמשים, אנשים שעורם נצרב בקלות או שאינו נשזף כלל, אנשים בעלי מספר רב של שומות, תינוקות ילדים וקשישים ועוד – נמצאים בקבוצת הסיכון להיפגע מחשיפה לשמש. גם לאנשים שנולדו כהי עור אין ביטוח מפני סרטן העור.


חשיפה לקרני שמש עלולה לגרום לנזקים שונים. החל מנזקים מידיים כמו נמשים וכוויות שמש וכלה בנזקים בריאותיים מצטברים, כגון ריבוי קמטים והזדקנות מוקדמת של העור, ריבוי כתמים על העור ונגעים קדם סרטניים וסרטן העור. יש לציין כי ב-30 השנים האחרונות עלתה שכיחות המלנומה – סרטן עור ממאיר – לפחות פי 5. מדי שנה מאובחנים בישראל  כ-800 מקרים חדשים של חולי מלנומה, ובנוסף יותר מ-10,000 חולים חדשים בסרטני עור שאינם מלנומה.


האגודה למלחמה בסרטן ממליצה על חשיפה חכמה לשמש החורפית:

  • חשוב להימנע ככל האפשר מחשיפה לשמש, במיוחד בימים החמים והבהירים ובשעות היום.
  • יש להשתדל להיות בצל ותפוס הגנה פיזית מהשמש. לבש בגדים ארוכים, רצוי מבדים באריגה צפופה כגון כותנה.
  • לחבוש כובע – (אם אין צורך במטריה) מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים שיגן על הפנים, העיניים, הצוואר והעורף מפני קרני השמש.
  • משקפיים – הרכיבו משקפי שמש תקניים המסננים את מעבר הקרניים העל סגולות המזיקות.
  • מומלץ למרוח קרם הגנה – מומלץ למרוח את אזורי הגוף החשופים לשמש (פנים, אוזניים, צוואר וכו') כחצי שעה לפני חשיפה לשמש, על פי ההוראות בקרם הגנה עם מקדם הגנה 15 או יותר. את מקדם ההגנה יש למרוח מדי יום, גם אם נחשפים לשמש רק מספר דקות.
  • לחובבי הסקי -  מי שמתכוון ליהנות מסקי בסוף השבוע, חשוב לדעת כי הקרינה שמחזיר השלג הלבן חזקה מאוד ועוצמת השמש באתרי סקי בחודש דצמבר וינואר שווה לעוצמתה ביום קיץ בחוף הים. לכן, יש להימנע מחשיפת הגוף לשמש, למרוח מסנן קרינה עם מקדם הגנה 30 spf לפחות ומסנן קרינה לשפתיים ולהרכיב משקפי שמש.

 

האגודה למלחמה בסרטן מזמינה את הציבור לפנות לטלמידע, שירות המידע הטלפוני המאויש 24 שעות ביממה למענה על שאלות ולקבלת חומר הסברה ללא תשלום בנושא מחלות הסרטן ודרכי מניעתן   1800-599-995 או להיכנס לאתר האינטרנט.

 

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites