ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


טיפול בקור למניעת נזק מוחי בתינוקות ופגים המאושפזים בטיפול נמרץ
ביחידה לטיפול נמרץ בילוד (הפגיה) במרכז הרפואי סורוקה מטופלים למעלה מ - 1500 פגים וילודים בשנה. כמחציתם הם פגים קטנים הסובלים ממחלות שונות הקשורות לפגות. בין התינוקות שאינם פגים ואשר מטופלים ביחידה מטופלים גם כאלה הסובלים מחוסר חמצן (תשניק) בלידה. מצב זה עלול לגרום לנזק מוחי עקב הרס או ניוון של רקמת מוח.
מערכת או-מאמא

במחקרים רבים שהתבצעו בארץ ובעולם הוכח שעל ידי קירור הגוף  תוך 6 שעות מהלידה של התינוקות הסובלים מנזק בינוני עד קשה מחוסר חמצן ניתן להקטין את שיעור הנזק המוחי העתידי שלהם ולהפחית את התמותה. כמו כן, הוכח שחימום יתר של גוף התינוקות – מצב הנקרא היפרתרמיה (חום גוף גבוה) מחמיר באופן משמעותי את הנזק המוחי שעלול להיגרם לתינוק.


הפגייה במרכז הרפואי סורוקה הינה הפגייה הראשונה בארץ אשר ביצעה טיפול בקירור תינוקות מיד לאחר הלידה במטרה להפחית את הסיכון לנזק מוחי אפשרי בתינוקות הסובלים מירידה באספקת החמצן למוח בלידתם, ולה הניסיון הגדול ביותר בארץ בשיטת טיפול זו.


לדברי ד"ר קיילה מרקס, מומחית ברפואת ילודים ופגים ורופאה בכירה בפגייה במרכז הרפואי סורוקה: "במשך 6 השעות הראשונות שלאחר הלידה ניתן לזהות  את התינוקות שבסיכון לפתח  HIE.  בתינוקות אלה, מיד לאחר הלידה ובמהלך  6 השעות הראשונות לחייהם , כדאי לשמור על חום גוף נמוך (34oC)  ולהמנע מחום גוף גבוה. בתינוקות שזוהו במהלך  אותן 6 שעות כסובלים מ – HIE בדרגה 2-3 ממשיכים את הטיפול בקירור הגוף עד גיל 72 שעות".


הטיפול בקירור נעשה על ידי הלבשת התינוק בחליפה מיוחדת המחוברת למכשיר המווסת את חום גוף התינוק לטמפרטורה  המתאימה. לכל אורך הטיפול מתבצע מעקב שוטף אחר התינוק. מעקב זה כולל רישום מתמשך של הפעילות החשמלית של המח והלב, בדיקה מתמדת של רמת החמצן בדם, מעקב אחר מצב הריאות ותפקוד הלב ומערכת העצבים,  ובדיקות חוזרות של ההרכב הכימי של הדם. בסיום הטיפול, חימום הגוף נעשה באופן הדרגתי ומבוקר עד הגיעו לחום התקין.


יחידת הפגים בסורוקה היא מחלקת האשפוז והפגייה הראשונה בארץ אשר קבלה כגוף עצמאי את תו תקן ניהול האיכות היוקרתי 9000 ISO.
תו תקן זה ניתן ליחידה לאחר שעמדה בהצטיינות במבדקים המחמירים של מכון התקנים הישראלי, שהוא הנציג בארץ של מכון הסטנדרטים הבין-לאומי – International Standards Organization  (ISO).  הפגיה עומדת גם בדרישות ניהול הטיפול האיכותי אשר נקבעו על ידי המכון האמריקאי לתקני איכות ברפואה  ה – JCI ((Joint Commission International אשר הסמיך את כלל בית החולים סורוקה כגוף הנותן שירות איכותי למטופליו.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites