ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


"אילו נשים אלה היו מודעות להיותן בסיכון, הן היו מגיעות לחדר לידה מוקדם יותר"

"מותן של נשים צעירות, אמהות לילדים, בנות 20 - 35 מרעלת הריון חמורה ביותר ונזקי הפגות הקשורים בה הפוגעים בכ- 5,000 ילודים גם הם חמורים מאד. לפחות 80% מהנשים שמפתחות את המחלה הן צעירות שזה להן הריון ראשון או שני ואין להן כל גורמי סיכון. גם נשים בהריון רב עוברי, תאומים, ושלישיות ואף אלה, שלאחר טיפולי הפריה קשים הצליחו להרות, נמצאות בסיכון גבוה".
 מערכת או-מאמא

כך כותבת ד"ר חמוטל מאירי, מנכ"ל חברת הסטארט אפ הישראלית דיאגנוסטיק טכנולוגיס, בעקבות מותה של בת 23 מרעלת הריון לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן.
 

עוד כותבת ד"ר המאירי:


אני פונה אליך בעקבות מותה הטראגי של יולדת בת 23 שנפטרה מרעלת הריון יומיים לאחר שהגיעה עם פרכוסים לבית החולים אסף הרופא. כידוע לך כדי להציל את העובר ביצעו הרופאים ניתוח קיסרי מיידי. ונאחל לפג חיים ארוכים ושלמים. אסון דומה קרה לפני כשנה בנהרייה, בו אישה שילדה תאומות, בניתוח קיסרי, נפטרה לאחר הלידה בגלל רעלת הריון. מהדיווח בכלי התקשורת עולה שהנשים הגיעו לבתי החולים בשלב מתקדם של המחלה, וההערכה היא שאילו נשים אלה היו מודעות להיותן בסיכון, הן היו מגיעות לחדר לידה מוקדם יותר, וקרוב לוודאי שהצוות הרפואי היה מצליח לטפל בהן ולהביא לתוצאות אחרות.


רעלת הריון פוקדת בישראל רק כ- 2-2.5% ולא 5-7% כמו בארה"ב ויותר מכך בארצות מתפתחות. יחד עם זאת מותן של נשים צעירות, אמהות לילדים, בנות 20 - 35 מרעלת הריון חמור ביותר ונזקי הפגות הקשורים בה הפוגעים בכ- 5000 ילודים גם הם חמורים מאד. לפחות 80% מהנשים שמפתחות את המחלה הן צעירות שזה להן הריון ראשון או שני ואין להן כל גורמי סיכון.  גם נשים בהריון רב עוברי, תאומים, ושלישיות ואף אלה, שלאחר טיפולי הפריה קשים הצליחו להרות, הן בסיכון גבוה.
 

זיהוי מוקדם של נשים בסיכון לרעלת הריון, נותן למערכת הרפואית יתרונות. בחלק מהמקרים תוספי מזון כמו סידן וחומצה פולית עשויים לסייע. במקרים אחרים – טיפול באספירין במינון נמוך או בהפרין. אבל החשיבות הגדולה ביותר היא מודעות של האישה ותשומת הלב שלה לסימני המחלה שאינם ברורים, מעקב צמוד יותר של הרופא כולל בדיקות אולטרה סאונד יותר תכופות, מדידת לחץ הדם, ביקורים תכופים יותר בטיפות החלב למדידת חלבון בשתן , מתן קורטיקוסטארואידים לעידוד הבשלת התפתחות העובר במקרה שהמחלה תתפרץ – כל אלה חשובים ביותר למניעת אסונות ממין זה שקרה אתמול.


בדיקה דם חדשנית מאפשרת לזהות את הנשים בסיכון כבר בתחילת ההיריון ולתת להן את המעקב הרפואי הדרוש. בבדיקת הדם הפשוטה נקבעת כמות חלבון שלייתי (13PP ) וחסרונו מצביע על אי ספיקה של השליה. הבדיקה מאפשרת לתת לנשים את ההשגחה הרפואית הנדרשת ומקנה להן את המודעות הגבוהה שעליהן לפתח עקב מצבן המיוחד.


כיום הבדיקה המדוברת מתבצעת רק באופן פרטי ב"מעבדות זר" במחיר של 390 ₪.

 


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites