ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסה
תסחיף מי שפיר - סיבוך נדיר ומאוד מסוכן
תסחיף מי שפיר מהווה איום חמור על חיי האם והעובר. האבחנה היא אבחנה קלינית הקשורה בשלילת אבחנות אחרות, ולכן יש חשיבות להכרת התסמינים השונים כדי לאבחן במהירות האפשרית וכך למנוע פגיעה פחות חמורה ביולדת.
פרופ' אייל ענתבי, מנהל חטיבת נשים ויולדות, מרכז רפואי ברזילי 
באדיבות The Medical

תסחיף מי שפיר נוצר כתוצאה מחלקיקי מי שפיר שמגיעים למחזור הדם הריאתי,וחוסמים את כלי הדם. התופעה מוגדרת כשינוי פתאומי במצב האישה הקשור בפגיעה באחת או יותר מהמערכות הללו: מערכת הנשימה והחמצון, כלי הדם והלב,  ומערכת הקרישה. השינוי החד במצבה של האישה מתרחש ברוב המוחלט של המקרים במהלך הלידה או מיד לאחריה. בחלק נכבד מהמקרים, הפגיעה הפתאומית בתפקוד אחת מהמערכות הקריטיות הללו היא מסכנת חיים ועלולה לגרום למות האם. זאת, גם כאשר הטיפול המוגש על ידי הצוות הרפואי הוא מיידי ומיטבי.


תמותה ותחלואה


התמותה האימהית מתסחיף מי שפיר היא משמעותית ותמותה מסיבה זו מהווה כעשרה אחוזים עד 16 אחוז מכלל תמותת האמהות בעולם המערבי. מרבית מקרי התמותה מתרחשים ב-24 השעות הראשונות לאחר הלידה. לאורך השנים הצטברו דיווחים רבים המצביעים על ירידה ניכרת בתמותה.


תסחיף מי שפיר ניכר גם בתחלואה אימהית ועוברית מוגברת. התחלואה האימהית כוללת אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ, מתן מסיבי של מוצרי דם, צורך בכריתת רחם או בלפרוטומיה חוזרת, פגיעה רב מערכתית המערבת איברים כמו הכליה והכבד, ונזק נוירולוגי ארוך טווח.
גורמי סיכון לתסחיף מי שפיר


גורמי הסיכון אשר יוחסו באופן קלאסי לתסחיף מי שפיר היו גיל מבוגר של האישה, ולדנות והתכווצויות רחמיות חזקות. נבדקו באופן יסודי גורמי הסיכון ונמצא כי הגורמים המשמעותיים ביותר היו (בסדר יורד): ניתוח קיסרי, קרע של צוואר הרחם, קרע של הרחם, שליית פתח או שליה נעוצה, השראת לידה, גיל אם מעל 35 ומצוקת עובר.


מרבית אירועי תסחיף מי שפיר (כ-80 אחוז מהם) מתרחשים במהלך הלידה או בניתוח הקיסרי. כ-11 אחוז מהמקרים קורים מיד לאחר הלידה, בממוצע הם מתרחשים כשמונה דקות לאחר הלידה. אירועים אחרים בהם דווח על התסמונת היו במהלך גרידת חלל הרחם, בתקופת משכב הלידה המאוחרת, בזמן דיקור מי שפיר, לאחר טראומה בטנית ואף בנשים אשר לא היו בתהליך לידה.


ממצאים קליניים


ההופעה הקלאסית של תסמונת תסחיף מי שפיר היא קטסטרופלית ובה האישה שוקעת באופן פתאומי בהלם קרדיוגני ובאובדן הכרה, ובתוך דקות מופיע דמם מסיבי ומוות. בסדרות הראשונות תוארו מרבית החולים כסובלים מתמונה זו.


היום מאופיינת התסמונת בשינוי פתאומי במצבה של האם או של העובר. מרכיביה של התסמונת הם שלושה: אי ספיקת לב שמאל, אי ספיקה נשימתית וקרישה תוך כלית מפושטת (DIC).


סימני מצוקה עוברית במוניטור תוארו כתסמינים ראשונים ב-50-35 אחוז מהנשים אשר לקו בתסמונת. אי ספיקה נשימתית יכולה להוביל להיפוקסיה ולהתבטא באי שקט, בקוצר נשימה, בכחלון או בהתכווצויות.
לפני הלידה ביטויי התסמונת הם נשימתיים, התכווצויות, ירידת לחץ דם, או מצוקת עובר. לעומת זאת, לאחר הלידה הביטוי העיקרי של התסמונת הוא דמם נרתיקי.


טיפול

מרכיבי הטיפול בתסחיף מי שפיר הם: צוות מולטידיסציפלינרי, יילוד מהיר וטיפול סימפטומטי שמרכיביו הם שמירה על חמצון נאות, תמיכה במחזור הדם ותיקון הפרעות הקרישה. הצוות המטפל באישה כולל רופא נשים, מרדים, המטולוג ובמקרה הצורך אנשי צוות נוספים.


בעת אבחון תסחיף מי שפיר, חלק מהנשים יהיו לאחר לידה וחלקן לפני הלידה. הטיפול הראשוני בנשים אשר עדיין לא ילדו הוא יילוד מיידי של האישה.


לסיכום, תסחיף מי שפיר מהווה איום חמור על חיי האם והעובר. יש חשיבות להכרת התסמינים השונים של מצב זה כדי לאבחן אותו במהירות האפשרית. אבחון מהיר של תסחיף מי שפיר הוא משמעותי וככל שהוא נעשה מהר יותר, כך הפגיעה בנשים או ביילודים היא פחות חמורה.


פרופ' אייל ענתבי, הוא מנהל חטיבת נשים ויולדות, מרכז רפואי ברזילי, המידע  נערך מתוך מאמר באדיבות אתר The Medical 
הקישור למאמר המלא: http://www.themedical.co.il/Article.aspx?medicalField=6&itemID=727כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites