ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


תשעה חודשים של שכרון חושים - על התפתחות חושיו של העובר ברחם

כנראה שחמותך צודקת- כדאי שתדברי בשקט כי העובר שלך שומע הכל. מתי הוא מתחיל למשש, ומה דעתו על השום שהוספת לפסטה? איך הוא מצליח להריח, ומה עם חוש הראייה שלו? הכל על חמשת החושים של העובר ברחם.


נירה דישי

מוצץ אצבע, פוקח עיניים, מלקק את השילייה, מוציא לשון, בולע, מפהק, אוחז בחבל הטבור, ויש גם הורים שמוכנים להישבע שראו את העובר שלהם מנפנף להם לשלום בעת סקירת המערכות השנייה. לגבי רמת ההתמצאות שלו במחוות האנושיות טרם יציאתו מהרחם עוד ניתן להתווכח, אבל קיימים לא מעט מחקרים הנוגעים לחושי העובר ברחם ועוסקים באופן התפתחותם. מחקרים שונים דנים בשאלות כמו מה העובר שומע או רואה כשהוא ברחם, ומחקרים אחרים בודקים לא רק את החושים אלא גם את תגובת העובר לתחושות האם, כמו – עצבנות, צחוק ושמחה.


ד"ר יגאל וולמן, מומחה לאולטרה-סאונד מיילדותי בבית החולים "ליס", מנסה לפתוח לנו צוהר אל עולם העובר: "העובר שט בתוך נוזל ומעצם עובדה זו הוא עושה תנועות רבות, ולא כולן בהכרח רצוניות. הרחם היא סביבה המאפשרת תזוזה בקלות. חבר שלי אומר שהעובר, כשהוא ברחם, הוא כמו טייס ניסוי, מתרגל ובוחן מה יש באפשרותו לעשות לפני שייצא לעולם האמיתי".


חוש המישוש
אם לזרום עם הדימוי של טייס ניסוי המתרגל ובודק מהן יכולותיו, הרי שחוש המישוש ממחיש זאת בצורה הטובה ביותר. על פי ד"ר וולמן, חוש המישוש מתחיל להתפתח לקראת השבוע השמיני בהריון. "התחושה מתחילה מהפנים, מהלחיים ואחר כך עוברת גם לאיברי המין ומשם לכפות הידיים בשבוע ה-11, כפות הרגליים בשבוע ה-12 ולבטן והעכוז בשבוע ה-17", אומר ד"ר וולמן. בשבוע ה-32 כל נקודה בגוף העובר רגישה לגירויים כמו חום, קור וכאב.


חוש הטעם
בזמן שחוש המישוש עדיין מתהווה וכשלעובר כבר יש תחושה בפנים, בלחיים, באיברי המין, בכפות הידיים ובכפות הרגליים, אז מתחיל להתהוות גם חוש הטעם. ד"ר וולמן: "בין השבוע ה-13 לשבוע ה-15 בלוטות הטעם כבר מקבלות מבנה של אדם מבוגר. בתוך מי השפיר הן מושפעות מטעמים כמו בצל, קארי, שום וכל מרכיב שקיים בתזונת האם. מחקרים מראים שתנועות הבליעה מתגברות כשהעובר מוקף בטעמים מתוקים, ולעומת זאת, כאשר העובר מוקף בטעמים מרים או חמוצים, יש ירידה בתנועות הבליעה.


"לקראת הלידה העובר מתחיל לבלוע כליטר נוזלים ביום, כהכנה לפעולת ההנקה ולטעם ההנקה הממתין כשיצא מהרחם. מהשבוע ה-33 העובר כבר יכול להבדיל בין טעמים". ד"ר וולמן מציין כי כאשר העובר מגיח לאוויר העולם הוא כבר מצויד בחושי טעם חזקים מאוד ויש באפשרותו להבדיל בין הטעמים השונים הקיימים.


חוש הריח
כולנו יודעים עד כמה תפל טעמו של האוכל כאשר אנחנו מצוננים ולא יכולים להריח, לכן די ברור מדוע בזמן שהעובר מתחיל לקבל מושג לגבי טעמם של דברים, גם האף שלו מתחיל להתפתח. "האף מתפתח בין שבוע 11 לשבוע 15 וכיום מאמינים שדרך מי השפיר עוברים אל העובר גירויים אל מערכת הריח שלו", מסביר ד"ר וולמן. אם כך, כאשר אישה הרה ניגשת לסיר ומריחה את ריח השום העז העולה מהתבשיל, יתכן בהחלט שהעובר יזוז לפתע בתגובה לריח שהגיע אליו.


חוש השמיעה
אם העובר מגיב לטעמים וריחות, אי אפשר שלא לתהות אם הוא מזהה גם קולות, ויותר מזה – את קולה של האם או דיבורו של האב? "הרחם אינו מקום שקט והעובר ברחם מוקף ברעשים שונים, כמו כלי הדם, המעיים, וקלות מחוץ לרחם", מפרט ד"ר וולמן. "האוזניים מתחילות להיבנות בשבוע ה-8. בין השבוע ה-18 לשבוע ה-21 מערכת השמע כבר מושלמת, ובשבוע ה-21 מבנה אוזנו של העובר כבר מגיע למבנה אוזן של אדם בוגר ואז הוא שומע רעשים. בשבוע ה-25 הוא מתחיל לשמוע את קולה של אימו ובן זוגה. אמנם העובר עטוף בשכבה גבינתית, שכבת הורניקס, העוטפת אותו, וזה בנוסף למים המקיפים אותו, בוודאי מפריע לשמיעה ברורה, אבל הוא כן שומע קולות ומגיב לקולות חזקים. מחקרים הראו שכאשר האם מדברת, קצב לב העובר הופך רגוע יותר". הרבה נשים הרות וכאלה שהיו בהריון יעידו על תזוזות העובר בתגובה לצפצוף חזק בכביש או, לחילופין, מוזיקה שבקעה מרמקול או התנגנה בקונצרט.


חוש הראייה
חוש הראייה של העובר מתפתח אחרון, אבל מה יש לו לראות שם בתוך הרחם והאם זה בכלל אפשרי? ד"ר וולמן: "עד שבוע 26 נשארות עיני העובר סגורות ומשבוע זה והלאה ניתן להבחין במצמוצים. בלידה העובר מסוגל למקד ראייה למרחק של 20 ס"מ פחות או יותר שזה המרחק לשד ולפני האם. ברחם, העובר מגיב לשינויים בעוצמת האור, ובשבוע ה-33 האישונים מתרחבים בתגובה לאור. לקראת סוף ההריון יש עלייה בקצב פעימות הלב אצל העובר בתגובה לאור חזק".

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites