ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


שימוש בדמיון מודרך בהריון

הלידה מתקרבת וסיוטי הלילה משתלטים עלייך? אפשר גם אחרת. שימוש בדמיון מודרך בזמן ההריון והלידה יכול להפחית באופן משמעותי חרדות וכאבים ולצבוע את העולם בגוונים ורודים יותר. אם תרצו – אין זו אגדה. 
שירית שניר-כץ

המים עטפו אותי מכל כיוון, חמים ונעימים, מלטפים בטן כבדה של חודש תשיעי, עד כדי חוסר משקל.  הבריכה שבה טבלתי השקיפה אל נוף פתוח וירוק ואל שמיים שנצבעו בגווני ורוד וכתום. מבפנים הרגשתי את העוברית רוקדת ושולחת אלי מסרים – אני כבר קרובה, אני תיכף פה. שלמה ובריאה ומחכה למפגש.


התמונה הזו לא התרחשה בספא המתמחה בנשים הרות, וגם לא בבית מלון מפנק. למעשה, לתמונה הזו לא היה כל קיום מציאותי מחוץ לגבולות הדמיון שלי. אבל היא הייתה כל כך מוחשית, שיכולתי לבכות מרוב אושר. במשך רגעים ארוכים שכבתי שם, בבריכה הדמיונית שלי, מתמסרת לשלווה ולשקט, עד שהקול החם של חגית קרא לי לחזור.


מחשבה יוצרת מציאות


לטיפול בדמיון המודרך הגעתי בתחילת הריוני השני, אחרי לידה ראשונה מוקדמת שהותירה משקעים לא קלים. כשהחרדות וסיוטי הלילה איימו להשתלט על חיי, החלטתי לתת צ'אנס לשיטה הייחודית הזו. "הנחת היסוד של השיטה היא שכולנו משתמשים בדמיוננו, בדרך כלל באופן בלתי מודע, ומשפיעים בכך על חוויות חיינו – בבחינת מחשבה יוצרת מציאות" מסבירה חגית ספנסר, מטפלת ומנחה בדמיון מודרך ו - NLP. "מחקרים מוכיחים כי המוח האנושי מתייחס לחוויה באופן זהה בין אם התרחשה במציאות ובין אם בדמיוננו בלבד, עד כדי כך שהוא נותן הוראה לגוף להזרים אדרנלין, למשל, כאשר אנחנו מדמיינים משהו שמפחיד אותנו. פעמים רבות, לצערי, אנחנו נוטים להשתמש בדמיוננו דווקא בהקשרים שליליים – עוד לפני שנכנסנו לראיון עבודה, למשל, אנחנו מדמיינים את עצמנו מתבלבלים ונאלמים. הדימוי הזה שלנו בעיני עצמנו יוצר מציאות שבה אנו נכשלים פעם אחר פעם בראיונות עבודה אמיתיים. השיטה מלמדת אותנו להשתמש בכלי הזה, של הדמיון, ליצירת דימויים חיוביים, ולהתמודד טוב יותר עם מצבי מתח, חרדה, שינוי הרגלים ואובדן".


פוף במקום ספת פסיכולוג


חגית משלבת את הטיפול בדמיון מודרך עם שיטת הNLP -  Neuro Linguistic Programming.  זוהי שיטה קצרת מועד להשגת מטרות אישיות, המבוססת על ידע משולב ממדעים כמו נוירולוגיה, פיסיולוגיה, מדעי ההתנהגות ובלשנות. אופייה ההומניסטי, שמאמין בטוב הבסיסי של כל אדם, והעובדה שהיא משלבת שיטות קונבנציונאליות ולא קונבנציונאליות, מזרח ומערב – האופי הזה ניכר בכל מפגש ושונה מאד מכל טיפול נפשי "מסורתי".


הטיפולים מתבצעים ב"בית אלה" שכשמו כן הוא – בית, ולא "קליניקה". במקום רהיטים כבדים מצאתי בו רצפת פרקט חמימה ובמקום ספת פסיכולוג "קלאסית" הוצע לי פוף ענקי ששינה את צורתו בהתאם לגופי. המפגשים כללו תמיד שיחה אישית ואינטימית שאחריה הגיע "הדובדבן" – הדמיון המודרך. מדהים היה לראות איך חגית "מנווטת" אותי, במשפטי הנחיה קצרצרים בלבד, אל תוך תמונות מפורטות ומוחשיות כל כך. 


אבל לא כולנו מחשיבים את עצמנו כבעלי דמיון מפותח. האם השיטה מתאימה לכולם? חגית ספנסר מאמינה שכן, "הדמיון הוא משאב בסיסי שנמצא בכולנו, ואפילו בלי להרגיש אנחנו מנצלים אותו מדי יום, מאות פעמים, לרוב באופן בלתי מודע. כל החלטה שאנחנו לוקחים, גם אם היא טריוויאלית כמו איזו חולצה ללבוש או באיזה כביש לנסוע, מתחילה בדמיון. במפגשים אני פשוט עוזרת למטופלים שלי למקסם את היכולות הבסיסיות האלו ולהשתמש בתת מודע כדי להתחבר אל היכולות הפנימיות, לרפא מצוקות, ולשנות אמונות מגבילות והרגלים מפריעים.
 

דמיון מודרך על בטן מלאה


 אני מנסה להבין ביחד עם חגית מה יש בטיפול, שמתאים כל כך דווקא לנשים הרות?, "רובנו מסתובבים בעולם הזה עם מטענים לא מעובדים, תחושות של תסכול והחמצה ובעיות בלתי פתורות" היא מסבירה,  "אם זה בתחום הזוגיות, העבודה, המיניות, או כל תחום אחר. מתי בכל זאת אנחנו מחליטים לטפל בעצמנו? כשמגיעים לאיזשהו קצה". 

 

"הריון ולידה הם ללא ספק מקום של קצה. אני רואה בהם מעין חלון הזדמנויות שנפתח", אומרת ספנסר, "אנחנו חיים בחברה מאד חושבת, מאד אנליטית, ובהריון הדברים קצת יוצאים משליטה– ההורמונים, הגוף שקורים בו דברים, מן הבנה שאין לאן לברוח".


כמה שהיא צודקת. בשעות שביליתי איתה נפרדתי לשלום מהקונטרול פריקית שהייתי לפני ההיריון, והתמסרתי בצורה כמעט טוטאלית לעולם התת-מודע שלי. יותר מפעם אחת מצאתי את עצמי ממררת בבכי, צוחקת צחוק אמיתי מהבטן, ואפילו רועדת מקור במהלך המסעות הדמיוניים שלי על הפוף. בסוף כל מסע כזה תמיד הרגשתי קצת חשופה, אבל גם הרבה יותר בטוחה ואופטימית. לאט לאט הרשיתי לעצמי לישון טוב יותר, לדמיין את התינוקת שגדלה לה שם בפנים, ואפילו ליהנות קצת מההיריון. התחלתי להאמין בעצמי וביכולת שלי לעבור את זה אחרת הפעם.


"דמיון מודרך ו- NLP הם כלים שמחברים אותך לעצמך באופן פשוט, בצורה עדינה ורגישה, עם המון כבוד לאדם ולמקום שבו הוא נמצא. לעיתים, נשים שמגיעות אלי אחרי טראומה, מגלות חשש ממה שיעלה ויוצף על פני השטח. למרות של- NLP יש כלים מצויינים לטפל בטראומות, לא תמיד נבחר לטפל בהן תוך כדי הריון. לפעמים, נעדיף לתת טיפול שמעניק כוחות ובטחון במהלך ההריון ו"נבטיח" לחלק הזה, שחווה טראומה, טיפול בהמשך".


"כמטפלת וכדולה, אני יודעת מניסיון שדמיון מודרך יכול לסייע לאישה בתהליך הלידה עצמה, באופן פעיל. קרה לי כבר יותר מפעם אחת שתרגיל בדמיון מודרך עזר לקדם לידה "שנתקעה", וביטל איום  של ניתוח קיסרי. זה רק אחד היישומים של דמיון מודרך בהריון, ממש קצה קצהו".


המציאות עולה על כל דמיון


שלוש לחיצות חזקות, והיא בחוץ. פועה כמו טלה קטן, מתאמצת לפקוח עיניים לעולם המוזר הזה שאליו נקלעה. אני מתפללת שמישהו ייתן לי אותה בידיים, ושהיא לא תילקח ממני הישר לפגייה, כמו אחיה מייד לאחר היוולדו. כשזה קורה, והיא עליי, חמה וקרובה ואמיתית כל כך, אי אפשר אפילו לתאר את ההתרגשות.


התמונה הזו כבר לא התרחשה בדמיוני, אלא בבוקר קריר של דצמבר, בבית החולים בחיפה. יש רגעים, מסתבר, שפשוט עולים על כל דמיון. 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites