ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


ביוץ – חישוב, ושיטות להתעברות – א'
על מנת להיכנס להריון צריך פשוט לנסות. נכון, זה עובד בחלק מהמקרים אבל לא בכולם. לא לכולן חוויית הכניסה להריון פשוטה ומהירה כפי שציפו, ואחוז לא מבוטל של נשים נתקלות בקושי עוד בשלב זה. אז לפני שמחליטים שיש בעיה, שמשהו לא בסדר ופונים לטיפולי פוריות, שיכולים להיות מאוד מורכבים ופולשניים, כדאי להתוודע אל מספר שיטות טבעיות שיכולות לסייע בהיקלטות.

שיטות אלה מבוססות כולן על זיהוי המועד המדויק שבו רבים הסיכויים להיקלט. מועד הביוץ. כדי לדעת לשלוט בתהליך ולזהות בעצמכן את הזמן הפורה ביותר של גופכן יש להשקיע מעט בלימודים המשמעותיים ביותר ביכולים להיות: לימוד המחזור הנשי האישי שלנו.


מהו ביוץ?
ביוץ מתרחש בגוף האישה מידי חודש. במהלכו משתחררת ביצית שהגיעה לבשלות אופטימאלית מזקיק, שמתפתח בשחלה, נאספת על ידי החצוצרה וממתינה לזירעון שיפרה אותה. הביצית כשירה להיות מופרית עד מקסימום 24 שעות לאחר שחרורה מהשחלה ובמידה ולא יחדור זרע לתוכה במהלך חלון ההזדמנויות להפריה, היא תתפרק ותיפלט מהגוף בדרך של דימום הוסת.


הקשר בין כניסה להריון וביוץ
במטרה להיכנס הריון יש לקיים יחסי מין בזמן בו מתרחש הביוץ. הסיכוי להיכנס להריון גדל בזמן זה מכיוון שהביצית נשארת בחיים למשך זמן של 18-25 שעות (זו הסיבה שכדאי לדעת בדיוק מתי מתרחש הביוץ).


מחזור חודשי של אישה מתקיים בשני שלבים: עד שמתרחש ביוץ ולאחריו עד לתאריך קבלת וסת חדשה. הזמן בין הביוץ לתאריך הוסת החדשה הינו בממוצע 14 ימים. כלומר, אצל אישה שהמחזור שלה סדיר ומופיע כל 28 יום, ניתן לומר שישנה סבירות גבוהה מאוד שהביוץ יתרחש ביום ה-14 מיום תחילת הוסת הקודמת (ובדיוק 14 ימים לפני תחילת הוסת הבאה).


שיטות טבעיות לבדיקת הביוץ
יש צורך בזיהוי מועד הביוץ במדויק במטרה לתזמן את קיום היחסים במועד המתאים למען הגברת הסיכויים להיכנס להריון. ניתן לנבא את מועד הביוץ באמצעות מספר דרכים ושיטות טבעיות:


מחשבוני ביוץ - באמצעות מחשבוני ביוץ שפותחו בשנים האחרונות, הכוללים חיישני חום מדויקים רגישים, ניתן לקבל מידע אודות חום הגוף ולאגור את המידע שנאסף לאור ימי המחזור. כך שניתנת תמונה מלאה לגבי כל השלבים הפוריים והלא פוריים של האישה. מחשבונים אלו מצביעים כמעט במדויק על ימי הביוץ ומאפשרים לחזות תאריכי התעברות ולידה. כיום, ישנם אתרי אינטרנט, המציעים במסגרת האתר שירותי מחשבון ביוץ ובאמצעות הכנסת הפרטים החסרים ניתן לקבל את תאריך הביוץ המשוער. מאחר וקיים שוני בין מחזור אחד לאחר, יש לקחת בחשבון כי מדובר בחישוב ממוצע, שאינו מספק וודאות לגבי ימי הביוץ.


זיהוי ביוץ על ידי זיהוי כאבים - ישנן נשים שמודעות מאוד לגופן ובעלות יכולת זיהוי מדויקת למדי לדעת את זמן הביוץ. הן מרגישות כאב שמופיע בצד השמאלי או הימני של הבטן התחתונה, בהתאם לשחלה שממנה יוצאת הביצית. הכאב קשור לפריצה של הביצית ממעטפת הזקיק, מספר ימים לפני הביוץ עצמו. זיהוי כאבים המאפיינים לפני ואחרי מועד הביוץ מאפשר לתזמן את קיום יחסי המין בהתאם.


שיטת חום השחר BBT) Basal Body Temperature) - שיטת חום השחר הינה שיטה טבעית מקובלת, ומסייעת בעיקר לנשים שמחזור הוסת שלהן אינו סדיר, לדעת מתי חל הביוץ שלהן. את חום השחר מודדת האישה במד חום רגיל מתחת ללשון מיד עם השכמתה מידי בוקר. מחקרים מצבעים על כך שבתקופה שבין הביוץ ובין המחזור החודשי, חום השחר גבוה בממוצע ב - 0.2 מעלות צלזיוס בהשוואה לתקופה שבין המחזור החודשי לזמן ביוץ. תבנית זו, של שתי רמות חום, מאפשרת להשתמש במדידות חום השחר בתור אמצעי לחיזוי ולזיהוי יום הביוץ וגם לגילוי בעיות פוריות באם ישנן. לשיטה זו קיים חיסרון מרכזי בכך שהוא מאפשר להחמיץ את הביוץ: המדידה שמצביעה על עליית חום הגוף מתייחסת ליום שאחרי ולפרק הזמן לאחר הביוץ.
 
שינויים ברירית צוואר הרחם - שיטה טבעית זו מתבססת על מעקב אחר שינויים שמתרחשים במהלך החודש בריר המופרש על ידי צוואר הרחם. כ- 5-6 ימים טרום הביוץ, הזקיק שמתפתח בשחלה מפריש כמויות עולות של אסטרוגן ותחת השפעתו של ההורמון מפריש צוואר הרחם כמויות גדולות של ריר חלקלק, צלול וגמיש. תכונות אלה מסייעות לזרע לשרוד ברירית צוואר הרחם ולחדור לתוך הרחם. לאחר הביוץ, הזקיק שבשחלה יפריש פרוגסטרון, שבהשפעתו יופרש ריר מועט, שימנע את חדירת הזרע לתוך הרחם. ישנן נשים המצליחות לזהות את השינויים שחלים לאורך המחזור בעזרתו של הריר המופרש מהנרתיק.בחלק ב' של ביוץ - חישוב ושיטות להתעברות, נרחיב אודות שיטות נוספות וכן על מספר עובדות רלוונטיות שכדאי לדעת בטרם תפתחו ציפיות או תפלו לאכזבות.

המאמר בשיתוף פרופורציה – המובילים בניתוחים פלסטיים
 
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
  • שאלה בנושא ביוץ במחזור שאינו סדיר רותם - 12/5/2011 | 13:30
    • שלום רב, אני ורתם, יש לי בעיה להיכנס להיריון, מנסה המון זמן, ואני לא יודעת מתי הביוץ שלי, זה משפיע על חיי היומוימום שלי, אבקש שתעזרו לי , והאם יש לזה פיתרון??? תודה רבה, רותם.
  • מחשבון ביוץ מיכל - - 3/10/2010 | 13:06
    • נסו את מחשבון ביוץ הזה www.teenoki.com

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites