ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


ביוץ – חישוב, ושיטות להתעברות – ב'
בחלק א' של המדריך נסקרו טכניקות שונות לזיהוי המועד המדויק של הביוץ – במטרה להגביר את הסיכויים להיכנס להריון ספונטאני בצורה טבעית ללא צורך בהתערבות מדיצינית או טיפולי פוריות. במאמר שלפניכם נוסיף לסקור מספר שיטות טבעיות לזיהוי הביוץ וכן נפרט מספר עובדות שכדאי לדעת לגבי סיכוייכם להרות ומתי אם בכלל תצטרכו לפנות לקבלת עזרה מקצועית. ממש כמו בבחירת דילים לאילת אתן מוזמנות לבחור מבין השיטות הרבות לאיתור הביוץ העומדות לרשותכן. זכרו כי ניתן גם לשלב ביניהן.

ערכה ביתית חד פעמית לזיהוי ביוץ

הערכה ביתית מבוססת על זיהוי ההורמון ה-LH הגורם לביוץ בשתן. ה-LH מזנק בפרק זמן של בין 36 ל- 12 שעות טרם מועד הביוץ ובכך מעיד ומתריע על סמיכות הביוץ. ערכות אלה ניתנות להשגה ברשתות הפארם ובבתי המרקחת ללא צורך במרשם רופא.


ערכת ביתית רב פעמית לזיהוי ביוץ על פי רוק
קיימות בשוק ערכות, המסוגלות לזהות את מועד הביוץ כמעט במדויק באופן מוחלט. ערכות אלה מבוססות על גלגל מעקב, שמאפשר לאבחן את מועד הביוץ לפי הפרשת הרוק של האישה מידי יום, והן מעניקות תוצאות תוך מספר דקות. בשיטה זו, בשונה משיטת חום השחר, ניתן לזהות את הביוץ בממוצע כ- 4 ימים בממוצע לפני הגיעו לשיא, ובכך מתאפשר תזמון של מועד היחסים לצורך הפריה.


זיהוי הביוץ על ידי מעקב רפואי
 שיטה זו רלוונטית לנשים שמחזור הוסת שלהן לא סדיר או לכאלה, הסובלות מבעיית פוריות שנגרמת משיבושים בתהליך הביוץ. מעקב גניקולוגי אחר הזקיקים מנסה להתחקות אחר התפתחותם בשחלות. הבדיקה נערכת אחת ליומיים סביב מועד הביוץ המשוער באמצעות אולטרסאונד, המלמד על קצב התפתחות הזקיקים ועל גודלם. הרופא ממליץ לתזמן את קיום היחסים בזמן שהזקיק מגיע לגודל אופטימאלי מסוים. בנוסף למעקב זקיקים, לעיתים יש צורך גם לבצע בדיקות דם, כדי לעקוב אחר רמות ההורמונים כדי לתזמן במדויק את מועד הביוץ.


חיזוק והשראת ביוץ אחרי שזוהה
לאחר שחושב מועד הביוץ, ניתן להשתמש בשיטות לניצול מרבי של פרק זמן זה במטרה לשפר את סיכויי הכניסה להריון:


קיום יחסי מין לסירוגין - יום כן, יום לא באזור מועד הביוץ. על ידי כך יתפתח הזרע למצב אופטימאלי וישביח את עצמו לקראת מסעו אל תוך החצוצרה. במידה ומועד הביוץ אינו ידוע, מומלץ לקיים יחסים בתדירות קבועה, כל 2-3 ימים כדי לתת חשיפה מקסימאלית של הביצית לזרע. 


הגברת הביוץ - עבור נשים עם בעיית פוריות כתוצאה מביוץ לא סדיר, קיימים תכשירים להגברה והשראת ביוץ, להגברת הפוטנציאל השחלתי ולהתפתחות מספר רב של ביציות בכל מחזור וסת. רק רופאי פריון מומחים רשאים לתת תכשירים אלו וזה נעשה באופן מבוקר.


שיטת תכנון הריון באופן טבעי (Natural Family Planning)
שיטה זו מבוססת על מעקב והיכרות האישה אחר מחזור הפוריות שלה. הדבר מתבצע באמצעות מעקב ברמה היומית לגבי 3 מדדים: "טיב" ו"אופי" נוזלי הפוריות שנוצרים בצוואר הרחם, טמפרטורת הגוף בזמן היקיצה וקוטר, מיקום והתחושה של פתח צוואר הרחם. באמצעות מעקב זה, האישה יכולה להכיר את המחזור שלה ואת הימים הפוריים שלה (5-7 ימים בכל מחזור). אישה שעוקבת בטבלה מיוחדת אחר סימני הפוריות שלה מסוגלת לדעת מה הזמן שבו היא פורייה, אם יש לה ביוץ ואם המחזור שלה תקין. אצל אישה בריאה, המודעות לפוריות מסייעת להרות בזמן הרצוי. שימוש בשיטה מקנה עיתוי מדויק לכניסה להיריון ואישורו ללא בדיקת מעבדה או בדיקה ביתית.


כמה עובדות שכדאי לדעת על ביוץ ופריון

  • ממצאי מחקרים וסקרים אודות הנושא הוצגו בכנס העולמי על פוריות והציגו כי 20% מכל הזוגות מחפשים טיפול לבעיית פוריות כשלמעשה הם פשוט לא מצליחים להיכנס להריון, משום שאינם מקיימים יחסים בזמן המתאים.
  • לזוג בריא יש 20% סיכויי כניסה להריון מידי חודש.
  • אי פוריות מוגדרת כאי כניסה להריון מעל תקופה של 12 חודשים לאישה בת פחות מ-35 ו- 6 חודשים לאישה מעל גיל 35.
  • מתוך זוגות פוריים, 15% מהם יצליחו להיכנס להריון בתוך חודש מתחילת ניסיונותיהם,  50% לאחר תקופה של 3 חודשים, 75% לאחר תקופה של 6 חודשים, ו- 90% לאחר שנה.


לסיכום
למחזור הביוץ תפקיד ראשי ביכולת האישה להיכנס להריון. קיימות מספר שיטות טבעיות, המאפשרות לתזמן את מועד קיום יחסי המין בחלון הפוריות של האישה על מנת להגדיל את סיכויי הכניסה להריון. שיטות אלה מתבססות על ידי זיהוי המועד המדויק של הביוץ כמו לדוגמא שיטת חום השחר, שימוש בערכה ביתית לזיהוי מועד הביוץ באמצעות הרוק, השתן ועוד.המאמר בשיתוף בנק הפועלים


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites