ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


כיצד משפיע ההורה על הפרעות אכילה בגיל הילדות

זה מתחיל כבר בגיל צעיר - ההורים מגישים לבנים צלחת גדולה יותר מאשר לבנות, אחר כך בטלוויזיה הנערה רואה דוגמניות שדופות כמודל חיקוי ומפנימה את המסר. איך להתמודד עם זה לפני שהמסרים הופכים להפרעת אכילה  


מיכל קפלן

"לוליטה את ילדה יפה ויש לך פוטנציאל... ואל תאכלי עוגות גבינה, זה לא טוב למשקל" שרה אתי אנקרי, ולוליטה לא אוכלת. למה שהיא תאכל אם המשוואה "רזה שווה יפה" שולטת בכל דימוי חזותי בפרסומות, בעיתונים, בטלוויזיה ובקולנוע? קחו לדוגמה את תהליך הפיכה של נינט טייב מבחורה מלאה לדקיקה רזת-מותן. "נינט היא דוגמה לדמות תקשורתית המגלמת בתוכה את חוסר הלגיטימציה להיות לא רזה", אומרת  הפסיכולוגית הקלינית עינת צוברי, מנהלת היחידה להפרעות אכילה במרכז לבריאות הנפש שלוותה, "הדעות הקדומות נגד שמנים ושומן בחברה שלנו הן ברמת הגזענות".


הגורם העיקרי לבעיה הדיאטות והפרעות האכילה, כך טוענת עינת צוברי, הוא תרבותי, "בעשורים האחרונים נוצר פער הולך וגדל בין שתי תופעות תרבותיות סותרות: מצד אחד החברה דורשת מאיתנו לעמוד באידיאל היופי הרזה, ומצד שני חברת השפע מציעה לנו פיתויים שקשה לעמוד בפניהם. מתוך לחצי הפער האדיר הזה נופלות הנשים למעגל אכזרי של עיסוק באכילה, משקל ודיאטה ומעטות הבנות שיכולות לחיות בשלום עם גופן. על מנת להבין את הפרדוקס הזה די בלהדליק את הטלוויזיה ולחזות בדוגמנית השדופה התורנית מפרסמת גלידה חדשה".


הפרעות אכילה מתחילות כבר בגיל צעיר
כיום ידוע שהפרעות אכילה מתחילות כבר מגיל צעיר. מחקר רב-לאומי של ארגון הבריאות העולמי גילה כי ישראל מדורגת במקום הראשון מבחינת אחוז הנערות שעושות דיאטה.  34.5% מהנערות בגילאי 10-15 בישראל דיווחו שהן בדיאטה. וזאת רק ההתחלה. מדי שנה עולה שכיחותן של הפרעות אכילה בעולם המערבי, ומדי שנה יורד גיל הפונים לטיפול בהפרעות אלה. המומחים סבורים שאנורקסיה עשויה להתפתח כבר בגיל 7.


הפסיכולוגית עינת צוברי סבורה שהבעיה מתחילה עוד קודם, "כבר בגיל הגן ילדים סובלים מדחייה חברתית על רקע משקל גופם. הסיבה הנפוצה ביותר לדיכאון בגיל הגן היא דימוי גוף שלילי". ומי אחראי לדימוי הגוף השלילי? ההורים. "חרדות של הורים לגבי גודל הגוף של בנותיהן מניעות אותם כבר מרגע הלידה", אומרת צוברי, "במחקר שבדק את זמני ההנקה של תינוקות בנים לעומת בנות, נמצא כי אמהות הניקו בנות במשך פרקי זמן קצרים יותר מאשר בנים. מגמה זו ממשיכה גם בבגרות, כאשר הורים מגישים לבנים מנות מזון גדולות יותר".


השפעת ההורים על דימוי הגוף והרגלי האכילה של הילד היא עצומה. ההורים מעבירים לילדיהם מסר כפול, לפיו בנים צריכים לאכול כדי לגדול ולהיות חזקים, ואילו בנות צריכות לאכול מעט כדי להיות דקיקות גזרה. דיאטות חוזרות ונשנות של אימא או עיסוק אובססיבי במשקל של אבא מהווים מודל לחיקוי שלילי. "בקליניקה אני פוגשת ילדות בנות 9 שחושבות שהבטן שלהן גדולה ואינן מרוצות ממידת המכנסיים שלהן, משום שהיא 5 ולא 4. הן לומדות את זה מאמא" אומרת צוברי.


איך לזהות הפרעות אכילה
אחד הטריגרים להפרעות אכילה מתרחש כשמישהו משמעותי עבור הילד אומר משהו משמעותי על צורת הגוף או האכילה שלו. זה יכול להיות הורה או מורה לריקוד וכו'. "מבוגרים צריכים להיזהר מלהביע ביקורת לגבי משקל ואכילה באוזני הילד", ממליצה צוברי, "דיאטה של ילדות יכולה להיות הרסנית. גם אם ילדכם אינו רזה, אל תכפו עליו דיאטה ואל תעודדו אותו לכך. הגוף ממשיך להתפתח עד סוף גיל ההתבגרות ולכן הגבלה בלתי מבוקרת של הזנתו היא מסוכנת מבחינה פיזיולוגית, קוגניטיבית ורגשית".


כיצד נזהה אכילה בעייתית אצל ילדים? ישנם מספר סימנים שעלולים להעיד על התנהגות אכילה בעייתית, ובראשם עיסוק יתר במזון, משקל ודיאטה, והימנעות מקבוצות מזון מסוימות, כגון ממתקים או בשר. צמחונות עשויה להוות גורם סיכון להפרעות אכילה. תנודות במשקל, דילוג על ארוחות, אכילה רגשית (כתגובה למצב רוח ולא לרעב), דיכאון, הפחתה בתקשורת עם ההורים והחברים ועלייה בפרפקציוניזם בלימודים ובחוגים, עשויים לרמז אף הם על הפרעות אכילה. 


הדרך להתמודד עם הבעיה היא קודם כל לדבר על זה. אם הורה מזהה חלק מן הסימנים, מומלץ לדבר עם הילד ולנסות להבין מה הוא חושב על גופו. לדעת צוברי "כדאי לתמוך ולשבח את הילד ולעזור לו לבנות דימוי גוף חיובי. הימנעו ממאבקי כוח. אל תכריחו את ילדכם לאכול. ספרו לו על אבות המזון וחשיבות האכילה המגוונת". במקרים חמורים יותר חייבים לפנות לייעוץ מקצועי. "במקרה וישנה ירידה משמעותית במשקל, המלווה בהסתגרות וחוסר תקשורת", אומרת צוברי, "מומלץ לפנות למרפאה לטיפול בהפרעות אכילה".


ואם כבר דיברנו על דוגמא אישית של ההורים, שינויים בתפריט הארוחות המשפחתיות יכול לעשות את כל ההבדל. "הקפדה על ארוחות משפחתיות קבועות, עם מזון מכל הסוגים, פעילות גופנית משותפת וכו' יכולים לשמש דוגמא חיובית לילדים בנוגע לאכילה ובריאות, ולמנוע היווצרות של בעיות אכילה", מסכמת צוברי.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
  • הי לאה תשובה מערכת האתר - - 4/10/2010 | 09:39
    • יש תקופות בחיים. אם את מציעה לביתך מזון והיא אוכל די צרכה אז הכל סר. העיות מתחילות כאשר מגבילים. נוצר חסך, וצורך לםיצוי. אם תשימי לב שזה בא בתקופות ובגלים אולי בגלל שהיא מוציאה יותר אנרגיה בבית הספר אולי כי היא בגיל צמיחה וזקוקה ליותר חלבון. הכי חשוב זה שהמזון יהיה איכותי ויספק אותה די צרכה. מעבר לזה חשוב מאוד לא להשליך את ההרגלים שלנו על הילדים. בהצלחה
  • ביתי קורן לאה - 3/10/2010 | 23:15
    • ברצוני לדעת האם זה נורמאלי שבתי בת ה8וחצי הגדילה את כמות התזונה שלה היא כל מחפשת מה לאכול או שהיא לא שבעה ,חשוב לי לציין שבתי בגדר הנורמל היא שוקלת 25ק"ג להערכתי .הפחד שלי הוא שהיא תתחיל להשמין האם זה טבעי לגילה ? והאים להעיר לה על כך?בתודה לאה .

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites