ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


לידה שקטה - מוות של התינוק בלידה
לידה היא חוויה מרגשת, מכוננת, מעצימה. ברוב המקרים היא מסתיימת בלידה של תינוק בריא. עם הבכי הראשון של התינוק, היולדת יכולה לנשום לרווחה. אך מה קורה כאשר התינוק יוצא לאוויר העולם וחדר הלידה נותר שקט?

לידה שקטה זה המונח שבו משתמשים אנשי המקצוע בבואם לתאר לידה של עובר מת. אין שקט מצמרר יותר מזה, וקשה לתאר מה התחושה של יולדת החוזרת הביתה בידיים ריקות. אם זה קורה לך, חשוב שתדעי שאת לא חייבת לעבור את זה לבד.מדוע זה קורה?

לעתים המוות של העובר מתרחש בשל מצוקה עוברית במהלך הלידה. זה יכול לקרות בשל אי הספקה סדירה של דם טבורי, בעקבות קשר בחבל הטבור או כריכה שלו סביב צוואר התינוק. בחלק מהמקרים העובר מת ברחם עוד לפני הלידה, או שהרופאים ממליצים על לידה מוקדמת בשל מום שהתגלה בעובר. שיטה זו כוללת החדרת תרופות אל חלל הרחם ואל צוואר הרחם בכדי לעודד תהליך של לידה. תהליך זה עלול להמשך מספר ימים ומבוצע בחדר לידה. לרוב לאחר הלידה תאושפז האישה במחלקת נשים.


מחקרים שונים מראים שקיימים גורמי סיכון ללידת תינוק מת: עישון האם במהלך ההריון, לידה בגיל ההתבגרות או מעל גיל 35, תינוק במשקל קטן מ2.5 קילו, מיקום לא תקין של השליה ועוד. אבל בסופו של דבר, זה עלול לקרות לכל אחת מאתנו.כיצד מתמודדים?

במהלך הלידה, הציפייה לקבל לזרועותינו את התינוק עוזרת לנו להתמודד עם כאבי הצירים. בלידה שקטה זה אחרת. טבעי שיעלה כעס ,אכזבה, הלם, כאב, תחושת כישלון ואבדן. מאיפה לוקחים את הכוח לעבור את הלידה, מאיפה לוקחים את הכוח לחזור לחיים ולהמשיך הלאה?


אשה העוברת לידה שקטה זקוקה לתמיכה וליווי מקצועי במהלך הלידה ואחריה. הצוות בבתי החולים לא תמיד רגיש ופנוי לתמוך. לכן חשוב לדעת שקיימת יוזמה חדשה המחברת בין דולות ופסיכולוגיות מתנדבות כדי לאפשר לנשים אלו תמיכה וייעוץ חינם. גם העובדת הסוציאלית של הבית חולים אמורה להיות בקשר עם היולדת לאחר הלידה.

 

פרידה מהעובר

ההחלטה אם להיפרד או איך להיפרד מהתינוק שנולד היא של בני הזוג. מומלץ להקדיש זמן להחלטה או להותיר לעצמכם פתח (נניח לצלם את התינוק/ת ולהפקיד את התמונות בידי קרוב משפחה עד שתחליטו שאתם מעוניינים להביט בהן), להחליט שאחד מבני הזוג שמעוניין ייפרד מהעובר ויצטלם עמו והאחר שמעדיף שלא ימנע מכך. חלק מהנשים שבחרו לא לראות את התינוק מספרות שהן הצטערו אחר-כך שלא נפרדו ממנו. הפרידה יכולה להיות שלב חשוב, על מנת להתחיל תהליך של אבל.מומלץ לקרוא את  ספרה של יעל בשור "להיפרד לפני שמכירים", ואת הפרק הדן באובדן הריון בספרה המצוין של ד"ר כריסטיאן נורת`ורפ "גופה של אישה תבונתה של אישה". כמו כן, ניתן להיכנס לפורום אובדן הריון תמיכה אשר בפרדס (תפוז), שם ניתן לקבל מענה מלא לשאלותיכן ותמיכה אישית מחברות שעברו בדרך דומה באחד מהריונותיהן. בסופו של דבר, רק מי שעברה את זה יכולה באמת להבין אותך.


לפעמים תוכלי לגלות שיש עוד לא מעט נשים שחוו אבדן בסביבתך. לפעמים הן ירצו לדבר, ולפעמים לא. לפעמים הן ינקטו דרכי התמודדות שלא ממש מתאימות לך, לפעמים תגלי אחות ונפש תאומה.בן-הזוג שלך כואב אף הוא את כאב האבדן.  תקופה שאחרי אבדן כזה יכולה מחד להרחיק עד כדי גירושין ומאידך יכולה לחזק את הקשר באופן משמעותי. אם יש קשיים כדאי לגשת לאיש מקצוע שיאפשר לכם לעבד יחד את הכאב ולהצליח לצעוד קדימה. אם אתם זקוקים ליציאה מהשגרה, בתי מלון באילת תמיד יכולים לתמוך ביצירת אינטימיות. אבל זה לא יחליף תהליך עמוק יותר אשר יוביל אותכם לתמיכה הדדית.סיכום

המוות הוא חלק ממעגל החיים, ולעתים אנחנו נאלצות להתמודד עם לידה של תינוק ללא רוח חיים. יהיו הסיבות לכך אשר יהיו, זאת חוויה קשה מנשוא. חשוב שתבקשי תמיכה, ותדעי שאינך היחידה שעוברת את זה.

 

 

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites