ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


שאיבה ואחסון חלב אם

את עומדת לחזור לעבודה או ללימודים, ואת לא רוצה להפסיק להיניק את תינוקך? זה הזמן בו עלייך להצטייד במשאבת חלב אם טובה. מדריך מלא לשאיבת חלב אם 
שרון צברי, מדריכה בליגת לה לצ'ה ישראל


הימים הראשונים של ההנקה הלכו חלפו להם, ואת ותינוקך כבר ביססתם מערכת יחסים יציבה של הנקה. אבל עכשיו את צריכה לחזור לעבודה או ללימודים, או רוצה לצאת מהבית לשעות ספורות, ויש רק בעיה אחת קטנה- את לא יכולה להשאיר מאחורייך את כלי האוכל של התינוק...

בתמונה: בקבוקים לאחסון חלב אם
בתמונה: בקבוקים לאחסון חלב אם


הכנות לשאיבה
ראשית, עלייך להצטייד במשאבת חלב טובה. שאיבת חלב שונה מהנקה, ובתחילת הדרך ייתכן ותצליחי לשאוב בכל פעם רק כמות קטנה של חלב אם. הדבר קורה הן בשל ההשפעה ההורמונלית של קירבת התינוק, המעודדת את הזרימה, והן בשל יעילות היניקה של התינוק. תרגול והתמדה חשובים להצלחת השאיבה,  לכן חשוב להמשיך בניסיונות השאיבה גם אם בשאיבות הראשונות לא ייצא חלב כלל, או שייצא מעט חלב – כ- 10 או 20 מ"ל.


על מנת להגביר את יעילות השאיבה ולדמות אותה להנקה, שבה התינוק נוגע בשד ומגרה את שחרור החלב, חשוב לעודד את השחרור בתחילת השאיבה, ע"י עיסוי השדיים בתנועות מעגליות קטנות מסביב להילה. "ניעור" השד או חימומו לפני ההנקה ימריץ את זרימת הדם ויגדיל את הסיכוי לשחרור מהיר של אוקסיטוצין, ההורמון הגורם ל"ירידת" החלב בצינוריות. אם את חשה אי נוחות מתהליך השאיבה או לחץ בשל הנסיבות, נשימות עמוקות ואיטיות ומחשבות על התינוק יוכלו לעזור בתהליך ההרגעה. נשים רבות מצאו כי תמונה של התינוק או בגד עם הריח שלו עוזרים להן להירגע ומזרזים את השאיבה.


כדאי לוודא טרם השאיבה כי את חשה ביטחון שלא יפריעו לך בתהליך. חשש מפני הפרעה יכול לפגוע ברפלקס שחרור החלב, החשוב לשאיבה מוצלחת. כאשר תרגישי מנוסה ובטוחה יותר – תוכלי לוותר על שלב ההכנה.


לאחר עיסוי השד טרם השאיבה ניתן להתחיל לשאוב. כאשר קצב יציאת החלב יורד, מומלץ להחליף בין השדיים. כמו כן מומלץ "לעודד" את קצב ריקון השד על ידי עיסוי השד גם בעת השאיבה עצמה. 


עיתוי ותדירות השאיבה
עיתוי השאיבה ותדירותה משתנים לפי מטרת השאיבה וגיל התינוק. אם מטרת השאיבה היא להחליף הנקה כאשר התינוק בן יומו, למשל כאשר התינוק עדיין מאושפז, מומלץ לשאוב 8-12 פעמים ביממה (כמספר הפעמים שהתינוק היה יונק). במקרה כזה, שימוש במשאבה חשמלית כפולה (ברמת בית חולים), מומלץ מאוד על מנת לשמר את ייצור החלב ולחסוך בזמן.


אם השאיבה מיועדת לספק חלב-אם כאשר האם נעדרת לפרק זמן קצר מהבית, ניתן להכין את הכמות יום-יומיים מראש, ואם ניתן - לנצל את ההיעדרות לשאיבה אשר תדאג לחלב שאוב לפעם הבאה. ניתן גם לשאוב בעת ההנקה (במשאבה חד-צדדית) או  אחריה.


אם מטרת השאיבה היא לספק חלב אם לתינוק כאשר האם נעדרת באופן יומיומי, עקב חזרה לעבודה או ללימודים, מומלץ כי תשאב בזמנים קבועים בזמן היעדרה, בהתאם להנקות שהיא "מפספסת" ובאופן שידמה את דפוסי ההנקה של היונק. במקרה כזה, משאבה חשמלית כפולה מקילה מאוד על האם, משום שהיא חוסכת זמן שאיבה ומגדילה את יעילות השאיבה.


שואבות רבות מעידות על יעילות שאיבה גבוהה יותר בשעות הבוקר המוקדמות. כאשר התינוק הינו בן מספר שבועות ובריא, לרוב אין צורך בעיקור חלקי המשאבה והבקבוקים לאחר כל שאיבה. אחסון במקרר או שטיפה קלה יכולים להספיק בין השאיבות, כאשר הניקוי העיקרי מתבצע פעם ביממה.


אחסון חלב אם שאוב
המשימה הבאה העומדת בפנייך היא לאחסן את חלב האם על מנת שיישמר לזמן הרצוי.
בכל מיכל אחסני בין 60 ל-120 מ"ל בלבד. עדיף לאחסן כמות שתספיק רק להאכלה אחת ולא יותר, כדי למנוע בזבוז. כמויות קטנות של חלב קלות יותר להפשרה. ניתן להוסיף חלב טרי לחלב קפוא, רק אם כמות החלב הטרי אינה עולה על כמות החלב הקפוא. יש לקרר את החלב החדש חצי שעה במקרר לפני שמוסיפים אותו לחלב הקפוא.


אם את בוחרת להשתמש בשקית לאחסון חלב שאוב, השתדלי להוציא את האוויר הנשאר בשקית לפני שתאטמי אותה, אבל השאירי שני סנטימטרים להתפשטות החלב בתהליך ההקפאה. ניתן גם להשתמש במיכלי זכוכית. במקרה כזה, חשוב להקפיד כי המיכל יהיה נקי וסטרילי על מנת להקטין את הסיכוי כי יהיה מקור לזיהום וקלקול החלב.


כיצד להשתמש בחלב מאוחסן?

יש להפשיר ולחמם את חלב האם בזהירות. כפי שהקפאה הורסת חלק מהאיכויות החיסוניות שבחלב, כך גם חימום יתר עלול לגרום לו נזק.


במקרה של חלב מוקפא יש להשרות את מיכל החלב בכלי עם מים חמים, ולשוב ולחמם את המים עד לקבלת טמפרטורת האכלה רצויה. אם החלב אוחסן במקרר רצוי גם כן לחמם אותו מעט באמצעות השרייה במיכל עם מים חמים לפני שנותנים אותו לתינוק.


בכל מקרה אין לחמם את החלב ישירות על הכיריים, ואין להשתמש במיקרוגל לחימום חלב אם. חימום יתר גורם נזק לחלב. חימום נוזלים במיקרוגל נעשה באופן לא אחיד, וחלק מהנוזל עלול להתחמם מאוד, דבר המסוכן לתינוקות.


כמה זמן ניתן לאחסן חלב אם?

התשובה תלויה בטמפרטורה. להלן טבלת ההנחיות לאחסון:


 

זמן

טמפרטורה (צלזיוס)

מקום האחסון

4-6 שעות

°C25

טמפרטורת החדר

10 שעות

°C 19-°C 22

טמפרטורת החדר

8 ימים

°C 0-°C 4

מקרר

שבועיים

טמפרטורה משתנה

תא הקפאה בתוך מקרר

3-4 חודשים

טמפרטורה משתנה

תא הקפאה עם דלת נפרדת

6 חודשים או יותר

°C 19-

מקפיא (מכשיר נפרד)חלב מהמקרר עדיף על חלב קפוא, כי החלב מאבד חלק מתכונותיו בהקפאה.חלב אם מוקפא שהופשר יכול להישמר במקרר עד 24 שעות. אין להקפיא שוב חלב שהופשר. לא ברור אִם חלב שנשאר בבקבוק אחרי האכלה נשמר בבטחה עד ההאכלה הבאה. על מנת לוודא כי החלב לא מקולקל, כדאי להריח או לטעום את החלב.


כשאין מקרר יש לאחסן את חלב האם בצידנית עם קרחומים או במיכל מבודד המלא בקרח, כדי לשמור עליו. בשיטה זו גם מומלץ להעביר את החלב ממקום העבודה הביתה או למטפלת, במיוחד בימים חמים.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites