ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


בעיות בהנקה: דימום, סדקים בפטמה ובעיות זרימה
ההנקה נחשבה בעבר כדרך הטבעית והיחידה להזנת התינוק, אבל מאז עברו הרבה תחליפי חלב בנהר. בשנים האחרונות יש עלייה במספר הנשים המבקשות להיניק- אך במקביל יש נשים רבות שמנסות להיניק ומפסיקות בגלל קשיים טכניים כאלה ואחרים. כל הבעיות (כמעט) האפשריות- והדרך הקלה והמהירה לפתור אותן.
איילה פפירני-יניב

בעזרתה האדיבה של לילך שי, אחות מוסמכת המתמחה בייעוץ הנקה פרטי בבית החולים ליס, ריכזנו עבורכן את כל הקשיים האפשריים בדרך להנקה מוצלחת – מה גורם להם, כיצד ניתן לזהותם, וחשוב מכך – כיצד ניתן למגרם. כל המסוכם כאן הוא בבחינת סקירה כללית ולא מחליף יעוץ פרטני אצל יועצת הנקה או התייעצות רפואית במקרה הצורך.


הבעיה: דימום וסדקים בפטמה


הגורם העיקרי לבעיה זו היא תנוחת הנקה ואחיזה לקויה של התינוק. גם ניהול הנקה לא נכון מסייע להיווצרות דימום וסדקים בפטמה. אם התינוק מוחזק בזווית בלתי נוחה ביחס לשד, הקטנצ'יק ייאלץ לשפשף את הפטמה בין החניכיים. אם התינוק מונח רחוק מן השד, הוא לופת רק את הקצה ולא מצליח ליצור ואקום.


במקרה של דימום לתינוק לא נשקפת סכנה בריאותית, היות ורוב מרכיבי החלב מצויים בדם, מלבד הכדוריות האדומות, אבל לאם זה בלתי נעים בעליל.


במקרה של סדקים רצוי לבדוק גם אם יש לתינוק לשון קשורה או חיך גבוהה.

הפתרון

קודם כל לא להפסיק הנקה, משום שהדבר עלול להוביל דווקא לבעיות נוספות כמו גודש ודלקת. כדאי להניק תחילה מהשד שכואב פחות ואחר לעבור אל הדואב, היות והתינוק מגיע לארוחה רעב ומלא עזוז מציצה.


שנית,יש ללמוד לשפר אחיזה. מדריכת ההנקה היא הדבר המומלץ ביותר במקרה כזה ואפשר להכיר את תנוחות ההנקה המוצעות עוד לפני שהראש יוצא. שיפור באחיזה או תנוחה יורגש מיד בירידת כאב  ברוכה.

  • הצמדת גוף התינוק: בטנו אל בטן האם.
  • מיקום אף התינוק מול פטמת האם, כך שפיו מול החלק התחתון של ההילה.
  • גירוי שפתו התחתונה עם הפטמה.
  • סבלנות. לנסות לגרום לכך שפה התינוק ייסגר על השד רק כשהתינוק פוער לרווחה. לא לדחוק את השד לפיו.


בנוסף צריך לאוורר את הפטמות בין ההנקות, כולל הליכה משוחררת בבית או שימוש בקונכיות מיוחדות לטיפול בפטמות סדוקות. שימוש במשחות אפשרי, אך צריך להקפיד על משחות שאין צורך לשטוף לפני ההנקה, כמו לנולין. לדימום - אם מתחילה דלקת למרוח מופירוסין.  לסדקים - משחת פירולין של מדלה או לנצינו, משחה לא-אלרגנית, אך לא משחות שנרקחו עם צמחי מרפא. כשיש סדקים יש להימנע משאיבה בצד הכואב.


הבעיה: מורסה (אבצס)


ה"תענוג" המפורסם עם השם המבחיל מבקר גם כאן. פצע מוגלתי, שהוא בעצם וריאציה מתקדמת של דלקת שלא טופלה כראוי. התסמינים זהים לדלקת, רק חמורים יותר.

הפתרון

ניקוז או טיפול אנטיביוטי.


הבעיה: בצקת בהילה


נשים שחוו לידות ארוכות וממושכות, עם תהליך זירוז או בלי, עלולות להיתקל בתופעה הזו. תסמיניה: בצקת צמיגית בהילה סביב הפטמה, שמונעת מהחלב לצאת.

הפתרון 

בין 5-10 דקות לפני ההנקה לדחוק את הנוזלים אחורה לתוך השד, באמצעות אחיזה באצבעות סביב הפטמה ולחיצה של החלב פנימה.
התופעה עלולה להמשך בין יממה לשתיים ובינתיים יש לתת חלב בכפית, אבל לא לשאוב.


הבעיה: חסימת צינורית חלב


מתבטאת בנפיחות באזור מסוים בשד ונוצרת מלחץ מקומי על אותו אזור.

הפתרון

קומפרסים חמים ומסאז' לכוון הפטמה.


הבעיה: שלפוחית חלב בקצה הפטמה


שלפוחית קטנה מלאה בחלב. גם היא תוצר של תפיסה לא נכונה.

הפתרון

באמצעות קומפרסים חמימים או שמן זית. לפעמים נספגת לבד אל תוך הגוף, אך במקרה ולא, נדרשת  התערבות בניקור עם מחט סטרילית ומשחה אנטיביוטית בתיאום.


הבעיה: פטמות שקועות או הפוכות


מצב טבעי של הגוף, שיכול להוביל לבעיות אחיזה של התינוק.

הפתרון

אפשר לנסות ולשאוב. לעיתים שימוש במזרק הפוך, שחותכים בו את הבוכנה ומנסים למשוך את הפטמה החוצה הוא התשובה. כשכל אלו לא עוזרים, פונים לפטמות סיליקון שכיום אינן מומלצות כבעבר.


הבעיה: חוסר חלב


המנגנון הביולוגי של חלב בגוף פועל בסדר הבא: הנקה היוצרת גירוי מכני של השד , הגירוי המכני גורם להפרשת פרולקטין, הורמון הפרולקטין גורם לייצור של עוד חלב בשד ולכן מאפשר הנקה.
כדי שלא ייווצר מספיק חלב צריכה להיות בעיה באחד מהשלבים האלה, כמו במצבים פתולוגיים של האם: תת פעילות בלוטת התריס, סכרת. לעיתים ניתוח קיסרי וזמן ההתרחקות מהתינוק גורמים לבעיה.

הפתרון 

הנקה מבוססת על עקרון ההיצע והביקוש וממריצה את ייצור החלב. יניקה מהרגע הראשון וכמה שיותר, ללא תוספות מים או תחליף בבקבוק לתינוק. גם מוצץ עלול להזיק לניהול הנקה. מנוחה ועיסוי בשכמות ובכתפיים אף פעם לא מזיקים. להגברת ייצור החלב קיימת תרופה עם מרשם רופא, וישנם גם תוספי מזון ללא מרשם כמו חליטת שומר, כדורי חילבה, כמוסות חלב-רב, ולפי שמועה גם תערובת שקדים "קרפט" שניתנת לרכישה במאה שערים.


הבעיה: חלב "חמוץ"...


מוזרות נוספת של הטבע. חלב סמיך מדי, טעם לא טוב של החלב.

הפתרון

הסינים טוענים שחלב של אם כועסת מתייבש בשמש ומקבל צבע עכור לעומת הצבע הלבן של חלב אם שלווה. אז קודם כל ממליצים הסינים לעשות... מדיטציה. ניתן לטפל בתופעה בתרופות כמו lac-c, puls, borx, שתוך שעות ספורות עשויות להביא לשיפור במצב והנקה תקינה.


הבעיה: חוסר ריכוז


התינוק תופס נכון, יונק מעט, מפסיק, מחייך, מתחבר שוב, יונק מעט, מתנתק ומביט במי שעובר בחדר ושוב. לפעמים תינוקות בני חודשיים עד חצי שנה מתחילים לינוק ובדיוק כאשר החלב משתחרר, הם מתנתקים וזזים.
 

הסחה בזמן ההנקה נובעת מהתפתחות הראיה והמודעות לעולם, שלב ההבנה של האישיות הנפרדת.
העולם הופך מעניין וקשה לעולל לבצע שתי פעולות במקביל.

הפתרון

כמה הנקות טובות במשך היום, במקום שליו, חשוך ומשעמם להנקה. אפשר לשים את התינוק במנשא ולהיניק תוך כדי הליכה או נענוע. תינוק מנומנם או שזה עתה התעורר משינה יהיה מרוכז יותר. כאשר הוא מתנתק, אפשר להחזיר אותו ליניקה עוד מספר פעמים. הגברת מספר ההנקות בלילה היא שיטה נוספת.להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites