ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הפרעות שינה אצל ילדים
מה שנחשב אצל רוב האנשים לתופעה שדורשת טיפול, הוא חלק משגרת החיים של הילד והוריו. מתי הפרעות השינה של הילד הן בעיה שצריך ואפשר לטפל בה, וכיצד עושים זאת?
שחר בן-פורת

השינה, אחת הפעילויות הכי טבעיות עבור חלקנו, היא תהליך מורכב שעשוי להשתבש. היא מושפעת ממצבנו הנפשי והבריאותי, כמו גם מהשינויים העוברים עלינו. במיוחד זה נכון כשמדובר בילדים, העוברים במשך תקופת חיים קצרה יחסית שינויים מרחיקי לכת.


ילדים רבים - ויחד אתם הוריהם - סובלים בגיל הינקות מבעיות בשינה. לעיתים הם מושכים אותן לגילאי הגן ובית-הספר, והבעיות הקלות הופכות להפרעות שינה של ממש.


פרופסור אבי שדה מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, מנהל במסגרת האוניברסיטה מעבדת שינה לתינוקות וילדים. את לקחיו משנים רבות של עבודה בתחום, הוא סיכם בספר "לישון כמו תינוק" (בהוצאת ידיעות אחרונות). פנינו אליו כדי לברר כמה סוגיות הקשורות בנושא. 


הרבה תלוי בהורים


"השינה של תינוקות צעירים מפוזרת על-פני כל היממה", מסביר פרופ' שדה. "הם ישנים הרבה, ולאו דווקא בלילה. בחודשים הראשונים ישנו תהליך שבו השינה הולכת ומתרכזת בלילה. תהליך שלא תמיד מסתיים במהירות או הצלחה. 20-30% מההורים מתלוננים על בעיה כזו, שהיא בעיקרה בעיה התפתחותית המושפעת מהתגובות של ההורים - ממה שהם עושים במהלך הלילה ואיך הם מגיבים לתינוק שמתעורר. לעיתים קרובות הבעיה נפתרת אם ההורים משנים את דפוסי ההתייחסות שלהם".


אילו שינויים ההורים צריכים לעשות?


"יש תינוקות שהשינה שלהם יותר רגישה, ומושפעת מציפיות של הסביבה. אם יותר קשה ומתחילים להרדים את התינוק על הידיים, בעגלה, בטיולים או בנסיעות באוטו, הוא מתחיל להתרגל. הוא יתעורר הרבה יותר בלילה וידרוש פעילות של ההורים כדי להרדים אותו. במצבים כאלה חלק מהטיפול הוא ללמוד איך לעודד את הילד להתרגל מחדש או לראשונה לישון במיטה שלו ולישון בה כל הלילה, ולא לפתח ציפיות להרפתקאות במהלך הלילה".


מהינקות לבית-הספר


הבעיות הללו נמשכות בצורות שונות גם עם התבגרות הילד. "ככל שהילד גדל ונעשה יותר מודע לחיים החברתיים במשפחה, הפרידה מההורים וההליכה לשינה יכולות להיות קשות. כשמתקרבים לגילאי הגן, הדמיון מתחיל לעבוד והלילה מתחיל להפחיד. אז הילד הופך לסרבן שינה, מחפש תרגילים וסיבות למה לא ללכת לישון. הוא יהיה במיטה ולא יירדם, יתעורר באמצע הלילה ויתגנב למיטת ההורים לקבל את עזרתם".


"אנחנו יודעים שככל שהילד גדל הבעיה ממשיכה ללוות אותו, אך ההורים כבר לא יודעים על זה. בגיל גן או בית-ספר הרבה פעמים ילדים מתעוררים בלילה ומתמודדים עם זה בצורה אוטונומית - רואים טלוויזיה, הולכים לשירותים. במקרה כזה ההורה לא ידע שהבעיה קיימת".


הפרעות שינה נוספות


משפחה נוספת של בעיות שעשויות לפגוע באיכות של שנת הילד הם ביעותי הלילה: "אצל תינוקות צעירים לקראת גיל שנה מופיעים ביעותי לילה. במצב כזה הילד מתעורר בצרחות או בבכי נורא, כאילו שהוא סובל מכאב איום. הוא נראה מבוהל מאד ויכול להזיע מרוב מאמץ, בכי והתרגשות, אבל הוא לא מגיב לניסיונות של ההורים להרגיע אותו ואפילו נלחם בהם".


אירוע כזה יכול להסתיים בתוך מספר דקות, ואם רוצים לקצר אותו אפשר להעיר את הילד בפעולה קצת פחות נעימה אבל יעילה יותר מדיבורים, כגון שטיפת הפנים במים. בסך-הכל, לעיתים קרובות מדובר בתופעה חד פעמית, שמתרחשת כאירוע בודד. "מומלץ לא להילחץ" אומר שדה, "פשוט להרגיע את הילד ולתת לו להמשיך לישון".


החל מגילאי שנתיים-שלוש מופיעות בעיות של הליכה בשינה, דיבור בשינה, חריקת שיניים - תופעות שלרוב חולפות עם הזמן. "רק כשהן מחמירות וממשיכות מעבר לכמה חודשים צריך לעשות בירור" מבהיר פרופ' שדה. "ברוב המקרים זה יכול להיות טיפול פסיכולוגי אם מגלים שיש קשר ללחצים. לפעמים מאתרים בעיות שינה הקשורות לזה, ואז צריך לטפל בהן".


מצב רפואי או בעיה נפשית?


הפרעות שינה יכולות להיות בעלות רקע רפואי: "החמורות ביותר הן בעיות הנשימה בשינה. מי שסובל מבעיה כזו יכול להתעורר עשרות או מאות פעמים, והשינה הופכת רדודה. הסימנים הם נחירות, נשימה שנשמעת לא תקינה וחסומה, שינה עם פה פתוח, ואפילו הפסקת נשימה - אפשר לראות שהילד עוצר נשימה לכמה שניות ואז קופץ ומחדש אותה". במקרה כזה מומלץ לפנות לרופא אף אוזן גרון.


בעיות אחרות בשינה עשויות להיות קשורות בהפרעות בשעון הביולוגי, שקיימות בעיקר אצל ילדים מבוגרים יותר. במצב כזה הילד עשוי להיות ערני בלילה ולישון ביום.


כיצד מעבדת השינה עוזרת?


"מעבדת השינה שלנו עוסקת יותר בבעיות התפתחותיות והתנהגותיות, כל מה שלא מוסבר על-ידי אבחנה רפואית. אנחנו מציעים הדרכה להורים, טיפול קצר במצבי המשבר שגרמו לבעיה או טכניקות הרגעה והרפיה וסיוע לילד להתמודד עם הבעיה בעצמו". 


איזה טיפים אתה יכול לתת להורים?


"לאותת לילד שהלילה נועד לשינה ולהגביל ולצמצם את ההתערבות והנכונות לשחק ולהגיב לילד במהלך הלילה; לעודד את הילד מגיל צעיר ככל האפשר להירדם במיטה, גם אם זה דורש ממנו דקה או שתיים של חוסר נחת כי הוא מעדיף להיות על הידיים של אימא; להגיב לאיתותים של הילד שהוא עייף ולשמור על לו"ז פחות או יותר סדיר של שינה. לפעמים אני נתקל בהורים שמעירים את התינוק לארוחות בלילה. אם הוא בריא ומתפתח בצורה סבירה זה מיותר".


לסיום, איזה מסר היית רוצה להעביר להורים? מה הכי חשוב להבין בהתייחסות לנושא?
"תינוק קטן יכול להשלים את השינה במהלך היום ולתפקד באופן סביר, אבל ככל שהוא גדל ויש לו מסגרות ושעות השינה שלו מוגבלות, איכות השינה הופכת קריטית, ואם היא משובשת הוא משלם מחיר תפקודי רציני ביום. ככל שזה מתקבע קשה להשפיע, ולכן חשוב לא לקבל את זה כגזירת גורל ולברר עם מי אפשר לטפל בזה".


אלטרנטיבה: שינה ברפואה הסינית


הרפואה הסינית מציעה דרך נוספת להסתכל על הפרעות השינה. "בראיית הרפואה הסינית, לכל איבר ואיבר יש פעולות ומערכות שונות עליהן הוא אחראי", מסביר ד"ר רואי גוניק, ראש מגמת טווינה באקדמיה לרפואה משלימה סינרגיה. "הלב אחראי על הפעילות המנטלית ועל המערכת האוטונומית, השולטת בכל הפעולות הלא רצוניות".


"הלב נחשב לחדר הנפש, מה שהסינים קוראים לו 'shen'. אצל אדם מאוזן שהלב שלו עושה את עבודתו כראוי נמצא שגם הבריאות הנפשית תקינה. בנוסף לזה גם המערכת האוטונומית שלו עובדת בצורה תקינה, וזה אומר שפעולות של הזעה, מתן שתן, צואה, דופק ושינה עובדים בצורה טובה ומאוזנת".


"הכליות, נחשבות לאיבר המחזיק בתוכו את תמצית האנרגיה שלנו, והן איבר המרסן את פעולת הלב ודואג שהוא יעבוד באיזון. עד גיל 8 הכליות בתהליך התפתחות אצל הבנים (אצל הבנות עד גיל 7), כולל השפעה על הצמיחה, בניית העצמות, התפתחות קוגניטיבית. בשלב הזה יש חוסר איזון טבעי במערכת הזו, ואז אנחנו רואים תופעות כמו הרטבה לילית או הליכה בשינה".


"הטיפול יכול להיעשות בצורות רבות, כולל דיקור, רפואת צמחים ועוד, כדי שהמערכת תעבוד בצורה טובה יותר. חשוב לציין שכשאני מדבר על איזון הכליות והלב, זה לא אומר שיש בעיה פיזיולוגית אלא שאנרגטית יש חוסר איזון. ההורים לא צריכים להיבהל או לחשוש שהלב או הכליות אינם בסדר".
 

לשאלות נוספות ותמיכה כנסו לפורומים שלנו
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites