ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


תקשורת עם העובר ברחם

העובר שלנו מרגיש ומתקשר עוד לפני לידתו. מה הם מסוגלים לקלוט ברחם, איזה מסרים יכולה האם להעביר לעובר, ואיך אפשר לשפר את התקשורת עמו

נירה דישי

אם בעבר חשבנו שהעובר מרגיש ומתקשר רק מרגע לידתו, הרי שהיום ברור כי כבר בתקופת העוברות מתחילים חיי הנפש של ילדנו לעתיד לבוא. "חיי הנפש של העובר מתחילים ברגע ההתעברות ומתפתחים בתקופת ההיריון ובמהלך הלידה", אומרת ד"ר רבקה יהב, פסיכו-תרפיסטית וראש המרכז הקליני הבינתחומי וראש התוכנית ללימודי פסיכותרפיה של הפקולטה ללימודי רווחה ובריאות באוניברסיטת חיפה. "זו הסיבה שכבר למה שמתרחש ברחם יש השפעה על שנות חייו הראשונות של הילד. כבר אז, העובר מקיים תקשורת פעילה עם אמו ועם הסובבים אותו, ולכן יש לחזק את הקשר בין ההורים לבין העובר ולשפר את התנאים שיכולים להביא להתפתחות תקינה ובריאה יותר שלו. באותה מידה, תקשורת בעייתית עם ההורים או סביבה שאינה דואגת להעשרת העובר - יכולות לגרום לשינוי בדפוסי ההתנהגות בגילאים בוגרים יותר".


בהקשר זה מתארת ד"ר יהב מחקר שנעשה בארצות הברית לאחר אסון התאומים, שגילה כי לנשים הרות שנכחו בעת קריסת המגדלים – נולדו תינוקות עם תופעות פוסט-טראומטיות כמו אי שקט והתפרצויות בכי. מחקר נוסף שמתארת ד"ר יהב מוכיח גם הוא את הקשר הישיר בין תחושות האם בהריון לבין תגובת העובר, ולפיו כשהאם מתרגזת – נצפות בבדיקת האולטרא סאונד תנועתיות יתר ודפיקות לב חזקות יותר אצל העובר.


העובר מבין הכל
עד כמה באמת מסוגל העובר לקלוט ולהבין? ד"ר יהב מסבירה שהעובר נמצא בכוננות מתמדת לקבלת גירויים מהסביבה, הוא בעל יכולת תקשורתית שהולכת ומתפתחת, מגיב למידע מורכב ומסוגל לעבד גירויים, למידה ואינטליגנציה.


"במאמרים שפרסם פרופסור גרגורי ברכמן, רופא נשים מומחה לפסיכולוגיה פרה-נטאלית, בעיתון מקצועי העוסק בתחום הוא מתאר ילדה שהייתה לה פוביה קשה מנחשים ולאחר שיחות עם האם הבינו שהסיבה לכך היא ככל הנראה העובדה שבעת הלידה חבל הטבור נכרך סביב צווארה וסיכן את חייה", מדגימה ד"ר יהב. "סיפור נוסף שפורסם במגזין הוא על נערה בת 15 שסלדה מרעש של לעיסת תפוחים, והתברר שבעת ההיריון שלה – אמה השיגה תפוחי עץ, שהיו יקרי ערך באותה תקופה, והתכוננה לאכול אותם, וכשבעלה הגיע הביתה הוא אכל אותם עוד לפניה והיא כעסה עליו ורבה איתו".


אז אם כעסים, מתחים, ואמביוולנטיות לגבי ההיריון משפיעים לרעה על התפתחות העובר, הרי שגם רגשות שמחה, שלווה ואהבה ישפיעו לטובה על הקשר בין העובר להורים ויחזקו את תחושת הביטחון והדימוי העצמי שלו. ד"ר יהב היא אחת ממפתחי סדנת "הורים, עובר ומה שביניהם" המלמדת זוגות צעירים לפתח את הקשר הרגשי שלהם עם העובר המתהווה. במסגרת סדנאות אלו, הנערכות באוניברסיטת חיפה, לומדים הזוגות לשחרר את המתחים ולהתאים את הציפיות מהתינוק ומחיי ההורות באמצעות לימודים תיאורטיים והתנסויות מודרכות.


לתקשר עם העובר
כמה דוגמאות לדרכים לשפר ולהעשיר את הקשר עם העובר:


קולות - מכיוון שהקשר הרגשי עם העובר מתחיל עוד ברחם, חשוב מאוד לדבר איתו ולספר לו סיפורים מתאימים בעל מסר חיובי, לומר לו מילות אהבה, ולתאר באוזניו עד כמה הוא חשוב להורים וכמה הם שמחים בהריון ומחכים לו.


תפקיד האב - אומנם מחקרים שונים הוכיחו כי העובר מזהה את קול אמו, ומבדיל בין קולה לבין קולות של נשים אחרות, אך רצוי שגם האב ישקיע מזמנו וממרצו לערוך היכרות מוקדמת עם העובר. מחקר שנעשה בנושא קבע כי החל מהחודש הרביעי להריון, העובר מסוגל לקלוט את צלילי קולו של האב עוד ברחם.


מוזיקה - מהשבוע ה-22 להריון שבו מתפתח חוש השמיעה אפשר וכדאי להשמיע לעובר מוזיקה מרגיעה, רצוי קלאסית, מכיוון שמחקרים הוכיחו כי העוברים לא מגיבים טוב למוזיקת פופ. לאחר שהתינוק ייוולד ותשמיעו לו את אותם צלילים שהוא שמע ברחם – התינוק יזכור אותם ויגיב אליהם בחיבה ובשמחה.

מחשבות חיוביות - כדאי להתמקד בהעברת אנרגיות חיוביות של שמחה ואהבה לעובר, במקום לכעוס ולהתעצבן. העובר הרי קולט הכל ומגיב רגשית למריבות בין ההורים, גם אם מדובר באירוע חד פעמי או עוצמתי במיוחד. גם אם לא תמיד זה מצליח, אל דאגה. העובר מרגיש שההורים מנסים ומתאמצים בשבילו וזה משפיע עליו לטובה.


פעמון מקסיקני - זהו פעמון קטן ועדין בעל שרוך ארוך במיוחד עד לגובה הטבור, וכשהאם עונדת את השרשרת הזו – העובר יכול לשמוע נעימות מרגיעות. שמיעת הפעמון, גם לאחר הלידה, עוזרת לתינוק להירגע ולהיזכר בתחושת ההגנה והביטחון שסיפק לו הרחם.

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites