ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


סקס בהריון?

כן. כמו כל דבר בהריון, יש לא מעט מיתוסים לא-מבוססים המתייחסים לקיום יחסי מין בהריון. האם מותר לקיים יחסים בהריון, למה החשקים המיניים מתגברים בשליש השני, ואיזה תנוחות מומלצות? תשובות לשאלות החשובות באמת.

נירה דישי

אם תשאלו את מירית מרמת גן (32), אמא לילד בן שנה וחודשיים, מה היא חושבת על יחסי מין בזמן הריון, מיד יעלה חיוך רחב על שפתיה, והיא תשמח לספר שבזמן הריון החשק  המיני אצלה עולה ועולה מחודש לחודש. "בעוד שבימים רגילים אני לא בעניין ומבחינתי יכול לעבור גם חודש ויותר בלי שאני מרגישה צורך במין", היא מספרת, "בזמן הריון אני מוכנה ומזומנה בכל שעה, כל יום וכל היום והחשק בשיאו. זה מגיע למצב שאני צריכה את זה בוקר, צהריים וערב". לעומתה, עדי (28) מצפון הארץ, אמא לילד בן 9 חודשים, לא מסוגלת אפילו לחשוב על סקס. "רק המחשבה על סקס דוחה אותי ובעלי יודע שהוא צריך להיזהר ממני בתקופה הזאת. במשך תשעת חודשי ההיריון אני לא רוצה לקיים יחסים, ומתרגזת כשבעלי רק מתחיל להתקרב אלי".


בטן זה סקסי


הסיבות להבדלים הקיצוניים כל כך בין אישה הרה לרעותה טמונות, בראש ובראשונה, בהורמונים. פרופ' ברי קפלן, מומחה למחלות נשים ולידה וסגן מנהל המרכז לרפואת נשים במרכז הרפואי "רבין" בפתח תקווה, מסביר כי לא רק שהורמוני ההיריון משפיעים אחרת על כל אישה, עוצמת החשק המיני היא משהו שלא ניתן לצפות אותו אפילו בהריונות שונים אצל אותה אישה.


ד"ר משה מוק, מומחה לסקסולוגיה ומנהל היחידה לטיפול מיני בבית החולים "מאיר" בכפר סבא, מוסיף כי השינויים בין אישה לאישה נובעים גם מהלך המחשבה וההתייחסות להריון: "כשאישה תופסת את ההיריון כמשהו פתולוגי - זה ישפיע לה לרעה על החשק המיני, ואם אישה תופסת את ההיריון כמשהו בריא - זה ישפיע על החשק המיני שלה בצורה אחרת ובריאה יותר. לפעמים גם רופאים אשמים. כשאישה מדממת בתחילת ההיריון והם מזהירים מיחסי מין, היא כבר מפחדת מיחסי מין במשך כל ההיריון".


גם לדימוי הגופני יש תפקיד חשוב לפי ד"ר מוק. אישה שמשאלתה היא להיות רזה והבטן הגדלה איומה בעיניה, לא תראה את עצמה כאובייקט מיני ולא תרגיש סקסית. "הכל תלוי בתפיסה של האישה", אומר ד"ר מוק. "גברים אוהבים נשים מלאות ונמשכים לנשים בהריון. זה סקסי ולא מוריד לגברים מהחשק המיני. מה גם שעכשיו יש לשני בני הזוג משהו משותף, העובר, וזה מוסיף לחשק ולזוגיות".


חגיגות בשליש השני


"המיניות היא אינדיבידואלית מאוד", מזכיר ד"ר מוק. "מבחינה סטטיסטית, את שלושת החודשים הראשונים להריון מאפיינת ירידה בחשק מיני, בתדירות קיום היחסים וביכולת להגיע לאורגזמה. הסיבות לכך הן פסיכולוגיות וגופניות. יש לחץ על השלפוחית, בחילות, הקאות, עייפות וחששות רבים. בנוסף לכך, רופאים מספרים שמי שכבר עברה הפלה אחת בעבר ורוצה להבטיח את הצלחת ההיריון, נמנעת פעמים רבות מקיום יחסים כדי לא לסכן את העובר, למרות שאין הוכחה מדעית לכך שיחסי מין עלולים לגרום להפלה".


"יש להימנע מקיום יחסי מין רק אם רופא הנשים אוסר זאת", אומר גם פרופ' קפלן, ומפרט כי במקרים שבהם האישה סובלת מדימום, חשה התכווצויות ברחם, סובלת מצירים מוקדמים או שהיו לה בעבר הפלות - יכולה להיות הנחיה רפואית האוסרת על קיום יחסים. אבל מלבד סיבות אלה, כל עוד האישה בריאה ומהלך ההיריון תקין – מותר ואף רצוי לקיים יחסי מין.


גם על בחירת התנוחות אין הגבלות רפואיות, מדגיש פרופ' קפלן. "הקושי בתנוחות הוא בעיקר אם הבטן גדולה, אבל אין תנוחות אסורות וצריך רק לוודא שהתנוחה תתאים ליכולתה של האישה לפי חודש ההיריון שבו היא נמצאת. אם הבטן גדולה מאוד, אפשר מהצד או מאחור".


ד"ר מוק ממליץ על תנוחות דוגי סטייל - על הברכיים, כשהאישה מעל הגבר, וכשהגבר בא מהצד. יחד עם זאת, הוא מציין, "לא מומלץ שהגבר יהיה מעל האישה מכיוון שבתנוחה זו כל משקל הגבר נשען על הבטן ועל העובר וזה לא רצוי. בכל מקרה, רוב הזוגות מרגישים לבד מהי התנוחה המתאימה להם ביותר".


אינטימיות בחדר הלידה


גם נשים שהתחילו את ההיריון כשהחשק המיני מהן והלאה, מספרות על שינוי חיובי בגישה מהשליש השני להריון. "הסיבות לכך שונות", מסביר ד"ר מוק. "מבחינה רפואית - האישה הפסיקה להקיא ומתחילה להרגיש טוב יותר כי הגוף התרגל להריון; ומבחינה פסיכולוגית - כבר לא תהיה הפלה והאישה ראתה את העובר באולטרא סאונד והיא מרגישה אותו זז, ולכן יש לה יותר ביטחון בכך שהכל בסדר והחששות מקיום יחסי מין פוחתים. בנוסף, בשליש השני יש יותר רגישות בנרתיק, והאישה מרגישה מגורה תמידית ורטובה יותר - אז אפשר לחגוג".


הגודש בנרתיק והתרחבות כלי הדם מביאים נשים הרות לאורגזמה ביתר קלות, וגם לאורגזמה חוזרת, אפילו אצל נשים שמעולם לא חוו אורגזמה. מוסיפים לתחושות הסקסיות והערך העצמי גם המשוב החיובי מהסביבה, החגיגה סביב ההיריון, המחמאות על הבטן (בעיקר אצל מי שהתקשתה להיכנס להריון) – והחשק המיני יכול להגיע לשיאים חדשים.


בשליש האחרון, לפי ד"ר מוק, חלה שוב ירידה בחשק המיני. הכבדות, הבצקות, הקושי לבצע תנוחות מסוימות, כל אלה נותנים אותותיהם ומשפיעים לרעה על תדירות קיום היחסים. גם מבחינה פסיכולוגית, האישה מתחילה להתכונן ללידה ויש לה פחות ופחות חשק לסקס. "אומנם אין לאישה רצון במגע מיני", מסביר ד"ר מוק, "אבל היא זקוקה מהבעל לתמיכה ולאינטימיות". ואת האינטימיות הזאת, ממליץ ד"ר מוק לקחת גם לחדר הלידה. "ליטופים, מסאז'ים, חיבוקים, נשיקות - כדאי שהבעל ימשיך איתם במהלך הלידה. לכן, כדי לא לאבד את האינטימיות, מומלץ שבחדר הלידה יהיו רק את והבעל, עם מוזיקה ונרות, וכדאי לוותר על אווירת הקומזיץ שיש בחדר הלידה כשכל החמולה מגיעה. אני אומר: אל תביאו לחדר לידה את מי שלא הבאתם לחדר השינה בזמן שעשיתם את הילד".


מתי כדאי להימנע?

ישנן כמה תופעות המהוות סכנה להתפתחותו התקינה של העובר, ולכן כשהן מופיעות הרופאים ממליצים להימנע מקיום יחסי מין במהלך ההיריון העלולים להחריף את הבעיה:

  • מצב של שיליית פתח, באופן חלקי או מלא
  • ירידת מים לאחר ששק הנוזלים נקרע
  • כאבים בנרתיק או בבטן
  • דימום מהנרתיק
  • היסטוריה רפואית של הפלות
  • בהריון מרובה עוברים – יש צורך להתייעץ עם רופא נשים בנושא


 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites