ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


ניתוח קיסרי
ניתוח קיסרי מבוצע בד'כ בנשים בהן יש סכון, אימהי או עוברי, לבצוע לידה רגילה. למשל- כאשר לאישה יש אגן צר ומעוות או כאשר העובר גדול מאוד. מצבים בהם יש צורך מיידי בילוד האישה בשל מצבה (רעלת הריון קשה, דמום מסיבי ועוד) או מצב העובר (מצוקת עובר, מצג עכוז).
ד"ר אריאל מני, מנהל חדרי לידה ומיון יולדות, בי"ח "ליס" ליולדות, ת"א

ניתוח קיסרי  מהווה כיום את אחד הניתוחים השכיחים ביותר בעולם הרפואה המודרנית.במהלך הניתוח מבצעים חתך, בד'כ רוחבי בבטן תחתונה ודרכו פותחים את הרחם ומיילדים את העובר. בהמשך, כמובן תופרים את הרחם וכך נשארת צלקת רוחבית בעור.


ניתוח קיסרי מבוצע בד'כ בנשים בהן יש סכון, אימהי או עוברי, לבצוע לידה רגילה. למשל- כאשר לאישה יש אגן צר ומעוות או כאשר העובר גדול מאוד, לידה רגילה לא מתאפשרת כיוון שהעובר לא יוכל לעבור בתעלת הלידה. מיקרים אחרים בהם מבוצע ניתוח קיסרי הם מצבים בהם יש צורך מיידי בילוד האישה בשל מצבה (רעלת הריון קשה, דמום מסיבי ועוד) או מצב העובר (מצוקת עובר, מצג עכוז).


בחמישים השנים האחרונות שעור הסבוכים, תחלואה ותמותה כתוצאה מניתוח קיסרי ירדה בצורה דרמטית מאוד וכיום ניתוח זה נחשב בדרך כלל לניתוח בטוח עם שעור סבוכים נמוך יחסית (אך לא אפסי!!!)


במיקרים בהם האישה עברה בעבר יותר מניתוח קיסרי אחד, ממליצים על ניתוח קיסרי חוזר יחד עם זאת יש לזכור שככל שמספר הניתוחים עולה, גם הסכון לאישה ולעובר עולים.
בבית חולים "ליס" נהוג  לקבוע תור לניתוח קיסרי אלקטיבי (מתוכנן) בסיום 39 שבועות, פרט למקרים חריגים.


סכוני הניתוח הקיסרי:

  • שעור הדמומים והצורך במתן דם גבוה יותר לאחר ניתוח קיסרי בהשוואה ללידה רגילה.
  • שעור הזיהומים והצורך בטיפול אנטיביוטי לאחר הלידה ובזמן ההנקה גבוה יותר לאחר ניתוח קיסרי
  • ההתאוששות ארוכה יותר והכאבים בדרך כלל חזקים יותר לאחר ניתוח קיסרי
  • בניתוחים קיסרים ובעיקר בניתוחים חוזרים ישנם סבוכים אופיינים הכוללים פגיעה במערכת השתן והמעי במהלך הניתוח, סבוכים של השרשת שליה לא תקינה שתביא לדמומים במהלך ההריון וקושי בהפרדת השליה עד כדי צורך בכריתת רחם במצבים קצוניים.
  • סבוכי הרדמה.
  • נדיר מאוד- אך שעור התמותה האימהית לאחר ניתוח קיסרי גבוה מאשר בלידה רגילה.
  • לילוד- סבוכי נשימה בשכיחות גבוהה יותר.
  • לאחרונה דווח על סכוי גבוה יותר לתמותת עובר בהריון הבא.


ככלל, שעור הסבוכים האימהיים והעובריים בניתוח קיסרי אלקטיבי (מוזמן ומתוכנן מראש) נמוך יותר בצורה משמעותית מניתוחים קיסריים דחופים שמבוצעים בשל בעיה פתאומית שנוצרה במהלך ההריון או תוך כדי מהלך הלידה.
כיום, יותר ויותר נשים מבקשות להינתח ללא סיבה רפואית. הסיבות לבקשתן מגוונות, אך יש לזכור שבניתוח קיסרי הסיכון לאם גבוה יותר בהשוואה ללידה רגילה, יתרה מכך, לאחרונה מצטברים נתונים המעידים על כך שגם לילוד- ניתוח קיסרי אלקטיבי טומן בחובו סיכונים שונים כגון בעיות נשימה לאחר הלידה וצורך באישפוז והשגחה בטיפול נמרץ ילודים בשכיחות גבוהה יותר.
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites