ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


לידה מכשירנית
לידה מכשירנית היא לידה וגינלית (נרתיקית) שבה, בשלב השני של הלידה, שלב יציאת התינוק, נעזרים במכשירים על מנת לילד את התינוק.
מדובר בהתערבות במהלכה הטבעי של הלידה, התערבות שנעשית כאשר להערכת הרופאים יש לזרז את שלב יציאת התינוק, אם משום שהוא התמשך יותר מידי והאם אינה לוחצת באפקטיביות, אם משום שיש חשש שהעובר נתון במצוקה או שיש קושי אחר המונע מהתינוק לצאת.

ההתערבות המכשירנית אינה אופטימלית ליולדת או לילוד, אך במקרה של חוסר התקדמות או חשש ממצוקה של העובר, זוהי התערבות שנחשבת קלה יותר מהחלופה של ניתוח קיסרי.

לידה מכשירנית, תינוק


כמובן שלידה מכשירנית אינה כזו שבוחרים בה מראש, אלא נעשית מתוך אילוץ וצורך לקדם את הלידה על ידי התערבות רפואית.

 


ישנן שתי טכניקות מקובלות במקרה של לידה מכשירנית – מלקחיים וואקום, כשמנן כן הן. טכניקת המלקחיים היא מיושנת יותר וכיום לא מרבים להשתמש בה. התהליך הוא החדרת מלקחיים מיוחדים לנרתיק, תפיסת ראש התינוק ומשיכתו בעדינות. בואקום, טכניקה שהפכה ליותר מקובלת כיום, מצמידים "פומפה" לראש התינוק ומושכים בעדינות. נהוג לומר שהשיטה העדיפה, היא זו שהרופא המיילד יותר מנוסה בה.

 


התערבויות נוספות


בדרך כלל לידה מכשירנית קשורה להתערבויות נוספות – שימוש באפידוראל שמשפיע לרעה על האפקטיביות של הלחיצות, שימוש בפיטוצין שעלול לגרום למצוקה עוברית, אולם לעיתים גם בלידה טבעית ללא זירוז וללא אלחוש עולה האפשרות של לידה מכשירנית כאשר יש חוסר התקדמות. בדרך כלל בלידה מכשירנית יבוצע גם חתך חיץ.

 


סיכונים


לידה מכשירנית נחשבת לבעלת סיכון מוגבר לתינוק וליולדת. הפרוצדורה מבוצעת על ידי רופאים שהנם בעלי מקצוע ואמונים על ההליך, ובחדר הלידה נוכח גם רופא ילדים.

 


הסיכון לחתכים וקרעים באזור החיץ עולה וההתאוששות ליולדת עלולה להיות ממושכת יותר. הפגיעה ברצפת האגן גם היא עשויה להיות חמורה יותר. התינוק יכול לסבול מבצקות בראשו ואף משטפי דם, אך ברוב המקרים הפגיעות הן שטחיות וחולפות כעבור מספר ימים.

 


לידה מכשירנית היא כאמור סיטואציה לא רצויה ולא מתוכננת מראש שמטרתה לסייע במימוש המטרה של יולדת בריאה ותינוק בריא כאשר יש מצב של קושי בלידה. כאשר התנאים מתאימים ללידה מכשירנית זו נחשבת אפשרות פחות פולשנית מניתוח קיסרי. הגורמים שעשויים להפחית את הסיכוי להזדקק ללידה מכשירנית הם המנעות מהתערבויות מוקדמות יותר כמו אפידוראל העלול לפגוע באפקטיביות בשלב הלחיצות או זרוז כימי המגדיל סיכויים למצוקת עובר.

 


התאוששות


אם נזקקת ללידה מכשירנית מה שאת יכולה לעשות זה לסייע לך ולתינוקך בהחלמה. פיזיותרפיה לרצפת האגן, טיפולי קארניו סקרל לתינוק (טיפול עדין ברקמות) והרבה מנוחה וקרבה.

 


המאמר בשיתוף אתר טוב תודה – תיקון מקרריםלהוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites