ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


סימנים מקדימים ללידה
לקראת סוף ההריון, אנחנו לרוב חסרות סבלנות, רוצות כבר ללדת ומחפשות את הסימנים המבשרים על בוא הלידה. חלקינו כבר סידרנו חדרי ילדים, ארזנו תיק לחדר לידה וכעת סופרות את הימים. בנוסף לתופעת ה'קינון' צפים רגשות וזכרונות על רגעי שיא נוספים בחיים כמו: הצעת הנישואין, לימודים בחו"ל ועוד. כעת נראה שאף התרגשות וציפייה לא תשווה לזו שלקראת הולדת תינוקך.

 

כיצד תדעי שהלידה מתקרבת? אולי את מקבלת סימנים בחלומות, או שחברה טובה אומרת לך שירדה לך הבטן, וזה סימן שבקרוב תלדי. באופן עקרוני, תחילתה של הלידה היא מעין תעלומה, ולא הכל קליני וידוע. אך הספרות המקצועית והנהלים בבתי חולים מתייחסים אל כמה סימנים גופניים ברורים כאל מבשרי לידה, אותם נסקור בכתבה זו.ירידת מים


התינוק צף בתוך שק מי השפיר לכל אורך ההיריון. כשהתינוק מוכן להיוולד, הממברנה של השק נפקעת, מה שגורם למי שפיר לזרום החוצה דרך הנרתיק. כ-15% מכל הלידות מתחילות בירידת מים. ירידת מים המתרחשת בבת אחת היא סימן ודאי לסופו של ההריון.

 


כאשר המים יורדים בטפטוף איטי הנמשך שעות או ימים אחדים, הנוזל הוא מים שפקעו מהקרומים העליונים של שק מי השפיר. אם את מרגישה רטיבות אך אינך בטוחה אם מדובר במי שפיר או בבריחת שתן, תנסי לעצור את הזרם. אם את מצליחה לשלוט בטפטוף- מדובר בדליפה של שתן, מכוון שעל זרימה של מי שפיר אי אפשר לשלוט. אם מדובר בטפטוף של מי שפיר והמים שיורדים צלולים- אין סיבה גדולה לדאגה, יש להניח פד (לא טמפון!) ולהתייעץ טלפונית עם הרופא המטפל או הדולה.

 


במקרה של ירידת מים בבת אחת, ההמלצה הגורפת של הרופאים היא להגיע לבית החולים תוך שעה או שעתיים מרגע ירידת המים. נשים המחליטות על דעת עצמן להישאר בביתן לכמה שעות לאחר ירידת מים ולחקות להתפתחות הצירים, חשוב שהן ישמרו על היגיינה וירבו בשתייה. כמו כן, חשוב לבדוק חום מדי פעם כדי לוודא שלא מתפתח זיהום ושישנן תנועות עובר טובות.

 


כאשר את מגיעה לבית חולים לאחר ירידת מים אך ללא צירים, ברוב המקרים יאפשרו לך לשהות במחלקה ולהמתין להתפתחות הצירים כארבעים ושמונה שעות בלבד. בתום זמן זה הרופאים ימליצו על זירוז באמצעות פיטוצין. למרות שזהו הנוהל, חשוב שתדעי שלא ניתן לעשות התערבויות רפואיות מסוג זה ללא הסכמתך, אלא אם כן מדובר בסכנת חיים מידית לך או לעובר.

 


במידה ומי השפיר שירדו הנם עכורים בצבע ירקרק, חום או צהוב זה אומר שהתינוק הוציא מקוניום (עשה את צרכיו הראשונים) במי השפיר. ייתכן שזה קרה בעקבות במצוקה עוברית, ובכל אופן חשוב שהתינוק לא יישאר זמן ממשך מדי בתוך מים אלו. במקרה של מים מקוניאליים כדאי לצאת לבית החולים בהקדם.

 

 

הפרשה של הפקק הרירי


הפקק הרירי הנו פקק הגנה האוטם את פתח צוואר הרחם לכל משך ההיריון. הפקק הרירי, היוצא כהפרשה צמיגית האוטמת את פתח צוואר הרחם, הוא בגוון משתנה: צהבהב או ורדרד, עד חום אדמדם. שחרור הפקק הרירי מעיד כי הלידה קרובה, אבל לפעמים זה יכול לקחת עוד זמן: היא יכולה אמנם להתרחש כעבור שעות אחדות, אך גם כעבור שבועיים.


במידה והפקק הרירי אינו מלווה בצירים סדירים, ירידת מים או דימום, אין צורך לעשות דבר, אפשר להמשיך את החיים כרגיל. מומלץ  להודיע לדולה או לרופא המטפל שהפקק יצא. אם צבע ההפרשה אדום, או שהאישה מבחינה בדימום שאינו הפרשה אלא דם טרי, יש להגיע לחדר הלידה הקרוב כדי להיבדק. דמם טרי עלול להצביע על היפרדות שליה, שליית פתח, או דמם מאזור הנרתיק או צוואר הרחם.צירים

הצירים הנם התכווצויות סדירות ומחזוריות של שריר הרחם והם מתרחשים לכל אורך הלידה.
בשלב הראשון של הלידה גורמים הצירים לצוואר הרחם להיפתח ולהימחק בהדרגתיות עד לפתיחה מלאה. בשלב השני של הלידה הם עוזרים לך להוריד את התינוק אל תוך תעלת הלידה ועד שהוא יוצא מגופך.

 


יש גרסאות שונות  לגבי תחושת הצירים. יש המגדירות את הצירים ככאבי מחזור חזקים בבטן. לעתים יש תחושה שהצירים  מתחילים מכאב בגב תחתון ומקרינים קדימה.עם תחילת הצירים יש בדרך כלל תחושה של התעלות או אופוריה ההולכת ודועכת כאשר הצירים מתחילים להתחזק. יתכן גם מצב שבו הצירים מתחזקים ופתאום נעלמים כלא היו.

 

במידה והצירים מתגברים, רצוי להתחיל לתזמן את הצירים, ובמקביל להתקשר לדולה. בתזמון צירים חשוב לשים לב לארבעה דברים: סדירות, תדירות, אורך הצירים ועצמת הכאב. בלידה ראשונה, כאשר מופיע ציר בעצמה חזקה כל 3-4 דקות והוא אורך כ-40-50  שניות לפחות, במשך שעה אחת לפחות, אפשר כבר לנסוע לחדר לידה. לפעמים נשים מתקשות לחכות בבית מספיק זמן, ונוסעות לחדר לידה מוקדם מדי. שינוי הסביבה והבדיקות הרפואיות עשויות להאט את מהלך הצירים.

 


שלשול


שלשול בסמוך למועד המשוער של הלידה עשוי להיות מבשר לידה. ההורמונים המסייעים לגוף להתכונן ללידה משפיעים גם על פעילות המעיים. פעילות יתר של המעיים עשויה להצביע על כך שהגוף החל בתהליך ניקוי טבעי כחלק מן ההכנה ללידה. השלשול יכול להופיע כמה ימים או כמה שעות לפני הלידה. אין צורך לטפל בו או לפנות לבית חולים, אלא אם כן הוא נמשך זמן ארוך במיוחד. שלשול ממושך עלול לגרום להתייבשות, אשר עלולה לגרום להופעת צירים טרם זמנם. שלשול המופיע לפני הלידה גורם למעיים להתרוקן, ובמקרה כזה אין צורך לעשות חוקן בחדר הלידה.

 


סיכום


חשוב שתכירי את הסימנים הגופניים המבשרים שהלידה מתקרבת, אך חשוב לא פחות שתרגישי מוכנה נפשית: את עומדת לפני אחת החוויות הכי משמעותיות בחייך.

 


לידה קלה!

 להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites