ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מעורבות סבא-סבתא בגידול הילדים-חלק ב'

הסבתא עושה מניפולציה רגשית על הילדים? סבא מתעקש להוריד לילד את הסוודר באמצע החורף? אל תעשו להם חיים קשים. זו הדרך שלהם להשיג תשומת לב מהנכדים. כמה פתרונות מעשיים להתמודדות עם סבא וסבתא
צביה גולד

לקיחת אחריות


רגע לפני שנגש לפתרונות נעצור להתבוננות. אם הסבים מרגיזים כדאי לבדוק מה הסיבה האמיתית, הפנימית: הדבר שנאמר, המבט שהופנה אליי, מה הפעיל אצלי? הרגשה של חוסר שליטה? שמתעלמים ממני? מזלזלים בי, חונקים אותי, שרק אני יודעת, שלא סומכים עליי?
האם התחושה הזו מופיעה בעוד מקום? אם נסתכל לעצמנו בתוך הלב נראה שמדובר בתחושות עתיקות מוכרות מהעבר שצצו עכשיו במצבנו החדש.


הגדרת הנושאים במחלוקת


שבו בזמן בו אתם רגועים ועשו רשימה של כל הדברים המפריעים.
הפרידו רגשות מעובדות. במקום "אימא שלך חסרת גבולות" או "הילד הולך לישון מאוחר מדי כשהוא נשאר שם", כתבו עניינית מהם הדברים אותם ברצונכם לשנות. היו מדויקים וריאליים. למשל, במקום "לא לתת הרבה שוקולד"- "לתת ממתק אחד ביום", "שעה אחת של צפייה בטלוויזיה".


כאשר הדברים יהיו ברורים לכם תהיו פחות משותקים או תוקפניים בזמן אמת.


הגדרת המשאבים


חשבו על הדברים אותם כל אחד מהסבים והסבתות יכול לתת ואיפה הגבולות שלהם. יש כאלה שאוהבים לטייל עם הילד, או רק שיבוא לישון. אחרים יכולים לתמוך רגשית, כספית, לבשל לכם, או לעזור בקניות. מדובר באנשים עם צרכים משלהם: יש סבתות עבורן הנכדים הן מרכז העולם, לעומת אחרות שפעילות בחוגים ואוהבות לטייל. ישנן ספונטאניות או בעלות יום מאורגן מראש בקפידה.


דיון עם הסבים


קבעו  זמן נוח לשיחה. תקשורת פתוחה לגבי מערכת היחסים החדשה היא אחת הדרכים היפות והמעצימות ביותר. כך כל אחד יזכה למקום שלו, להקשבה, לשיתוף פעולה, כמובן, עד כמה שהדבר מתאפשר. עם כל הרצון הטוב לפעמים עדיין נחוש חנוקים או חסרי סבלנות. וכך גם הצד השני.


התחילו בהבעת חשיבות לקשר שלהם עם משפחתכם והודיה על הנתינה שלהם. לאחר מכן הציגו את בקשותיכם בצורה עניינית. הקשיבו לעמדתם בנושא.


התמידו בתהליך השינוי


תנו זמן ליחסים להתפתח ולהתארגן מחדש. הכינו עצמכם מראש לחזרה על בקשותיכם שוב ושוב.


וותרו


במקרה בו יש נושא תקוע תקופה ארוכה, קחו נשימה עמוקה וחשבו: מה אני מעדיף- שהבן שלי יאכל עוד חבילת שוקולד או שיהיה מרוחק מסבתא? בד"כ כאשר שמים פחות משקל על הנושא, מגלים פתיחות, ולוקחים אחריות על ההתנהגות האישית גם ההתנהגות של הסבתא משתנה. אם היא תרגיש שמכבדים אותה, את דעותיה ותמיכתה היא תוכל לוותר על מקומות בהם היא מתעקשת.


מילה אחרונה לנושאי הכתר החדשים


  כשנולדת כהורה הפכת למנהיג הנשי או הגברי של מיני משפחתך ובעתיד, אולי לזו של המשפחה המורחבת. מנהיג נבון מקשיב, רואה איך כל אחד יכול לתרום ולהיתרם, יודע את מקומו, תומך ונתמך, מקבל, מחלק תפקידים, סבלני וגם לפעמים חלש. הוא יודע את עוצמתו ומותר להיות חלש, להיות אמיתי. הוא מנצל את המשאבים לטובה, לא זורק את העיקר יחד עם הטפל, ורואה את כל הנתונים  כחלק מהשלם.
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites