ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


אצל ההורים שלך או שלי? - על זוגיות וחגים
לחיות בזוג הוא עניין מאתגר מאוד גם בימי חולין, לא כל שכן עם בוא החגים. נדמה, כי החיכוך והקונפליקטים, שמצליחים להתחבא או להיטשטש בימות החול צפים ועולים אל פני השטח ומציבים רף חדש של מתחים בבית. בחלק מהמקרים המצב מגיע לנקודות קיצון בלתי אפשריות. אין זה פלא, איפה, כי לאחר חגי תשרי ופסח נרשמת עליה תלולה במספר הפונים לבתי הדין הרבניים לצורך גירושין. אז איך אפשר להתגבר על הקושי ולהבטיח שנעבור את החגים בשלום???
אתגר החיים בזוג בתקופת החגים.
סיון נצר

זה מתחיל תמיד עם השאלה: איפה נעשה השנה את החג: אצל המשפחה שלי או שלך? הפותחת, לעיתים, תיבת פנדורה של התחשבנות איפה היינו בערב פסח, או בשנים הקודמות ובעצם, מציפה את הקושי הקיים בקרב כל אחד מבני הזוג עם המשפחה אליה חבר עם הנישואים.

 

זוגיות, זוג, גבר , אישהלכל אחד מבני הזוג ישנה אי הנוחות הקטנה עם המשפחה של בן/בת זוגו. טענות כגון: "המשפחה שלה רועשת והמונית, וכל הזמן יש רעש סביב השולחן", לעומת: "במשפחה שלו אסור לאכול לפני שגומרים לברך" וצריך לשבת בגב זקוף לצד השולחן", הן רק חלק מהתחושות שאנו מביאים איתנו אל שולחן החג המשפחתי.
על כל אלה מתווספים מתחים נוספים:


לבוש - מה ללבוש כדי לקצור הכי הרבה מחמאות. האם אוכל להסתפק בבגדים שכבר יש לי בארון או שעלי לשלוף פנקסי צ'קים ולצאת למסע קניות (שמכביד הן מבחינה כלכלית והן מבחינת הזמן הנדרש לכך). וגם - איך להלביש את הילדים, כך שיעמדו בסטנדרט של המשפחה (שלי או שלו...).


מתנות - איזה מתנה להביא? כמה כסף להוציא על כך? האם להביא מתנות לכולם או רק למארחים? רכישת המתנות נוטלת משאבי זמן וכסף שלא תמיד נמצאים בשפע ומוסיפים על המתח העולה וגואה לקראת ערב החג.


אוכל – בחלק מהמשפחות נהוג להקל על המארחים באמצעות נטילת חלק ממטלות האוכל. מה להכין לשולחן החג כך שכל המסובין יגידו "וואו", האם מה שאפיתי/בישלתי יצליח? האם אעמוד בסטנדרטים הגבוהים של המאחרים או שאסתכן בביקורת סמויה או גלויה???


יחסים – כמו בכל משפחה היחסים הם על פי רוב מורכבים, עמוסים בציפיות, תקוות ואכזבות. המתח בין שאישה לחמתה הוא אחד מהקלאסיים שביניהם, אולם לעיתים מחלחל המתח דווקא ליחסי הגיסות. ביקורת סמויה או גלויה על דרך גידול הילדים, היחס לבעל ועוד.

 

גם הגברים אינם פטורים מתחושות קשות, המוצפות סביב שולחן החג – תחושה של ביקורת או אי קבלה שלו מצד משפחתה, או מלחמות אגו סמויות או גלויות סביב השאלה: מי יותר מצליח? מי עושה יותר כסף, "למי יש יותר גדול" (אוטו, בית, משכורת) – מתיישבות אף הן לשולחן החג בין אם נרצה בכך ובין אם לא. סוגיה נוספת הרוכשת מתחת לשולחן לעיתים מעליו היא היחסים בין הילדים, והמתח הנוצר ביניהם, בעיקר בגילאים צעירים שבהם מתרחשות מריבות, קנאות או תחרויות ביניהם ולא תמיד אנחנו ההורים יודעים לשמור על הפרדה בינינו לביניהם. הגישה לפתרון הקונפליקטים בין הילדים הפרטיים של בני הזוג, שהיא חלק מהעימותים היומיומיים ביניהם מתעצמת עם בוא החגים והמפגש עם בני הדודים ובני המשפחה האחרים.


אז מה עושים? 

ניתן לסכם את הפתרון לקושי הצפוי בשתי מילים: מודעות ותקשורת.


מודעות – התחילו עם ליידע את עצמכם בדבר הקשיים וההתנגדויות שעולות בכם לנוכח המפגש הצפוי עם המשפחה המורחבת או לאור התוכניות הנרקמות עם חברים לגבי בילויים אפשריים. עם כל הקושי הכרוך בכך - אם תעלו את הדברים על הכתב תוכלו להגדיל את המודעות שלכם לגבי הקושי בפניו אתם ניצבים. אל תתביישו להיות כנים עם עצמכם. ככל שתגדילו את החיבור שלכם עם עצמכם – תוכלו להגיע רגועים יותר אל אירועי החגים והיות אוטנטיים ושלמים בכל צעד שתנקטו.


תקשורת – השלב הבא של יצירת המציאות הרצויה לכם היא יצירת תקשורת פתוחה וכנה עם בן/בת זוגכם. שבו לשיחת הקדמה שבה תתחייבו שלא להטיח האשמות, אלא לדבר את רגשותיכם ולהביא אותם לידיעת הפרטנר שלכם. עדכנו אותם בפשטות וברוגע כיצד יוכלו לעזור לכם בסיטואציות המאיימות עליכם. בקשו את התחשבותם ואת תמיכתם והתעניינו כיצד תוכלו אתם לסייע להם לצלוח את האירועים בנועם.


ערכו תיאום ציפיות

שלב נוסף בתקשורת טובה בין בני הזוג – כרוכה בתיאום ציפיות. לכל אחד מבני הזוג הציפיות שלו ל"איך אמור החג להיראות" וכאשר הן אינן מוגשמות הדרך לתסכול, לאכזבה ולהטחת האשמות הדדית סלולה. כדי לעקוף את המוקש הזה רצוי ל"יישר קו" זה מול זו, לעדכן, ליידע ולתזכר "איך זה נראה אצלנו במשפחה", וכיצד ניתן להגדיל את שביעות הרצון של הצד השני, למשל על ידי הבטחה כי את החג השני נעשה אצל הוריו.


המאמר בשיתוף אופסט-קולור – פנקסי צ'קים

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites