ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הוסטל לנערות משתקמות מהפרעות אכילה
נחתם הסכם לפרויקט "צידה לדרך": הראשון מסוגו בארץ שיספק בית חם באזור הצפון למשתקמות מהפרעות אכילה הנמצאות בדרך להחלמה. השאיפה: בוגרות הבית ידריכו בעתיד את השוהות בו.
אורנה מלכי לבנה

התמונה להמחשה בלבד
התמונה להמחשה בלבד
3 עובדות על הפרעות אכילה:

  • הפרעות אכילה הן הפרעה נפשית שכיחה הנמצאת בעליה מתמדת בחברה המערבית, גם בחברה הישראלית.
  • 20% (!)  ממקרי הפרעות האכילה מסתיימים במוות, נתון הגבוה יותר מכל מחלה פסיכיאטרית אחרת.
  • כיום לא קיימת בארץ מסגרת ציבורית המספקת תמיכה למשתקמות בשלבי החלמה מתקדמים וזקוקות למסגרת מעבר בכדי למנוע הידרדרות במצבן.


לראשונה בישראל יפתח בצפון הוסטל עבור נערות הסובלות מהפרעות אכילה ונמצאות בשלב ביניים של המחלה. מדובר בפרויקט בשם "צידה לדרך" שיזמה פרופ' יעל לצר, מנהלת המרפאה להפרעות אכילה ברמב"ם, בשיתוף עם המחלקה למפעלים מיוחדים במוסד לביטוח לאומי שיממן חלק ארי בפרויקט, ובאישור משרד הרווחה.


הפרויקט שילווה בתמיכה והדרכה של צוות המרפאה ויתופעל בעזרת מפעל המתמחה בהפעלת הוסטלים (עמותה ללא מטרות רווח), יעלה 3.5 מליון ₪ לשלוש השנים הקרובות, פרק הזמן שבו יוערכו הישגיו ויעילותו. עלות הפרויקט תמומן על ידי ביטוח לאומי (2.5 מליון ₪), על ידי תורם (תרומה מהקהילה) שישתתף בסכום של חצי מליון ₪ ועל ידי המשתקמות שתשתתפנה בסכום סמלי כל חודש. אגודת ידידי רמב"ם תומכת בפרויקט עד שימצא תורם. במימון שוטף של הפרויקט משתתף גם משרד הבריאות, שיתקצב חלק מהטיפול לפי מספר המשתתפות בו. הביטוח הלאומי גם יממן מחקר מיוחד שיסקור את התקדמות הפרויקט עצמו.


פרופ' יעל לצר מסבירה כי הפרעות אכילה הן הפרעה נפשית שכיחה הנמצאת בעליה מתמדת בחברה המערבית, גם בחברה הישראלית. מדובר במחלה קשה שתוקפת בעיקר מתבגרות ונשים צעירות ועלולה לעצור את ההתפתחות שלהן ואף להידרדר לסכנת חיים ולמוות. המחלה קשורה לשיעור גבוה של תחלואה ו- 20% (!)  ממקרי הפרעות האכילה מסתיימים במוות, נתון הגבוה יותר מכל מחלה פסיכיאטרית אחרת. לעומת זאת נתוני ההחלמה המלאה מהמחלה הינם נמוכים ביותר.


קרוב ל 30% מהחולים בהפרעות אכילה סובלים מתחלואה ממושכת והאוכלוסייה הזו זקוקה למסגרת טיפולית מתאימה מעבר למסגרות הקיימות. כיום לא קיימת בארץ מסגרת ציבורית המספקת תמיכה למשתקמות בשלבי החלמה מתקדמים וזקוקות למסגרת מעבר בכדי למנוע הידרדרות במצבן.
פרויקט "צידה לדרך" מבקש לתת מענה לצורך הזה באמצעות מודל בית שיקומי בקהילה. מטרתו העיקרית של הפרויקט הוא ליצור שלב ביניים העוזר לנשים בתהליכי החלמה לשמר את המצב ולתמוך בהן עם כניסתן המחודשת לחיי שגרה תקינים. השאיפה העתידית היא שבוגרות של הבית השיקומי תשמשנה כמדריכות לשוהות בו.


לדבריה של פרופ' לצר, פרויקט "צידה לדרך" הוא פריצת דרך חברתית ברמת שיקום הלוקים בהפרעות אכילה בישראל: "במידה והפרויקט יצליח בתום שלוש השנים שהוקצבו לו, משרד הבריאות מתחייב לשנות את החוק ולהכיר בהפרעות אכילה כזכאיות ל "סל שיקום" בדומה לכל הלוקים בהפרעות נפשיות ופיזיות בישראל. . כעת משנחתם ההסכם, ונמצא המימון מחפשת פרופ' לצר מבנה מתאים ל 15 משתקמות שכל אחת מהן תשהה בו שנה.המרפאה להפרעות אכילה, בחטיבה הפסיכיאטרית בקריה הרפואית  רמב"ם, שאותה מנהלת פרופ' לצר,  הוקמה בשנת 1992 ומאז מספקת שירות לכל תושבי הצפון ולפונים רבים מאזורים אחרים בארץ. המרפאה ייחודית בארץ וחלוצה בתחום הטיפול האמבולטורי (ללא אשפוז) בהפרעות אכילה. הטיפול במרפאה נעשה על ידי צוות רב מקצועי מומחה והיא גם נותנת מענה לחולים הזקוקים לטיפול לאחר תקופות אשפוז קצרות בשל הידרדרות במצבם הנפשי והפיזי. אולם המסגרות הקיימות בארץ לצורך זה מוגבלות ובאזור הצפון אין לו כל מענה להוציא מחלקות פסיכיאטריות.
פרופ' לצר הינה גם פרופסור חבר בפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, באוניברסיטת חיפה.  פריצת דרך חברתית זו הינה חלק מהחזון של הפקולטה, אשר מאמינה בשילוב פעילות אקדמית ומחקרית עם פעילות קהילתית.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites