ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


אפליה בין תלמידות אשכנזיות וספרדיות בעמנואל
סערת רוחות בדיון של ועדת החינוך של הכנסת על הפרדה בין תלמידים אשכנזים ומזרחים בבתי ספר חרדיים, ועל סירוב של בתי הספר החרדיים של אגודת ישראל לקבל תלמידים מזרחיים.
מערכת או-מאמא

הדיון התקיים בעקבות הקמת גדר בחצר בית הספר "בית יעקב" בעמנואל כדי שתלמידות מזרחיות לא יתרועעו עם תלמידות אשכנזיות בהפסקה. וכן בעקבות האירועים בבית שמש בה הושבתו הלימודים עקב התנגדות לקבל תלמידים מזרחיים.


ח"כ הורוביץ הביע שאט נפש מהגזענות הבוטה של מערכת החינוך החרדית. "בושה וחרפה שבמדינת ישראל בשנת 2009, מתנהלים מוסדות חינוך, במימון המדינה, על-פי קריטריונים של מוצא עדתי, ומתייחסים לילדות וילדים מזרחיים כנחותים וחסרי ערכים, וכמי שפסולים במגע עם תלמידים אשכנזים".


בדיון בוועדה העידו הורים לתלמידים מזרחיים על אפליית ילדיהם בבתי הספר החרדיים, ועל עוגמת הנפש שנגרמה לילדים בשל כך.
ח"כ הורוביץ שאל את נציגי בתי הספר החרדיים כיצד בכלל נקבע המוצא העדתי של תלמיד (והובהר כי על-פי מוצאו של האב), ומה קורה אם הוריו הם ממוצא "מעורב" (והובהר כי במקרה כזה הילד תמיד נחשב "ספרדי").


"היחס המשפיל והמפלה כלפי התלמידים המזרחיים צריך לזעזע כל אדם בישראל. המשך ההפרדה הגזעית במערכת החינוך החרדית, בחסות המדינה ובמימונה המלא, הוא ביזיון נורא שאסור שיתקיים. שורש הרע הוא בעצם קיומם של זרמי חינוך נפרדים, בהם יש סלקציה בקבלת תלמידים על-פי צבע עור, אין שום לימודי ליבה, ואין מעניקים לתלמידים שום כלים לרכוש השכלה ומקצוע. הפתרון היחיד הוא בחיזוק החינוך הממלכתי - חינוך איכותי ושוויוני - על חשבון הזרמים הסקטוריאליים".


את רשת החינוך העצמאי יצג עו"ד מנחם ינובסקי שטען כי בבית יעקב לא נעשית כל אפליה: "מדובר בשתי מגמות שונות – חסידית וכללית ומכאן מקור הטענות. אך טבעי זה שבמגמה החסידית יש רוב אשכנזי ואילו בכללי נוצר רוב ספרדי. אין מדובר באפליה עדתית. טרם החלטת הבג"ץ הודענו בפירוש כי תלמידה שתחפוץ לעבור ממגמה למגמה תוכל לעשות זאת ללא בעיה. השבתת הלימודים על ידי ההורים נבעה מהכוונה לבטל את המגמות, שיש מקום לקיומן".


יואב ללום, יו"ר עמותת "נוער כהלכה" הנאבקת באפליה במוסדות החינוך החרדיים דחה את הטענות ואמר כי "בית המשפט העליון קבע, באופן חד משמעי, כי יש אפליה. את המגמות מניע רצון לחלק את התלמידות לשתי קבוצות שונות על רקע העדה ממנה הן באות. בניגוד לנטען, ידוע לנו על תלמידות שבקשו לעבור ממגמה ולמגמה אך נתקלו בסירוב".
מנכ"ל משרד החינוך, הד"ר שמשון שושני אמר כי המשרד מבצע את פסק הדין ככתבו וכלשונו: "פנינו לראש הרשות המקומית והודענו לו שהוא חייב לפעול לפי החוק, הודענו זאת גם לחינוך העצמאי המפעיל את בית הספר. אני מקווה שהשלום יחזור לסמינר בית יעקב בעמנואל".

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites