ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסה
הריון תאומים

הריון תאומים אינו דומה להריון עם עובר אחד, וכך גם לידת תאומים וגידול תאומים. מה צריך לדעת לקראת לידת תאומים, כיצד חשוב להתכונן ללידה כזו, ובעיקר – אל תנסו להמציא את הגלגל מחדש. היעזרו במי שכבר עבר את זה
גילה רונאל, מנהלת תחום היריון ולידה בדיאדה

איש לא הכין את אימא שלי ללידת תאומים. היא קיבלה צירים בערב שבת, הספיקה להכין ארוחת ערב, ומיהרה לבית החולים. זמן לא רב לאחר מכן, בלידה די קלה, היא ילדה את אחי הבכור. הזמן נקף, באותם ימים נהוג היה לבצע חתך-חיץ באופן שגרתי ולקחת את התינוק לתינוקיה מיד לאחר יציאתו לאוויר העולם.


כשאימא שלי תהתה בקול מדוע לא באים לתפור את החתך, שאלה אותה הרופאה בתמיהה: "מה? את לא יודעת שיש לך עוד אחד?", וכך התבשרה אמי שהיא נושאת שניים. באותם ימים לא נהגו לערוך הפריות, האולטרא-סאונד לא היה בשימוש, אבל נהגו לערוך צילום רנטגן לנשים הרות (שומו שמים!). הרופא ידע שגדלים שניים ברחמה של אימי, אבל ברוח התקופה הוא פשוט לא חשב שראוי שהיא תדע. הרי זהו פרט שולי...


היום הידיעה, ואולי ההלם, מתרחשים בשלב מוקדם מאד, ויש לכם כשמונה חודשי היריון כדי לקלוט ולהתכונן. ובכל זאת, נוכחות הצמד בבטן איננה עניין פשוט, אפילו כשיש זמן.


זה לא דומה


היריון עם תאומים הוא לא כמו היריון עם יחיד, לידת תאומים לא דומה ללידת יחיד והורות לתאומים בוודאי אינה דומה להורות לילד יחיד. אחד הדברים הראשונים שאני ממליצה להורים לתאומים, בשלב המוקדם של ההיריון, הוא להיפגש עם הורים אחרים לתאומים שכבר עברו לידה, וצברו ניסיון של שנה-שנתיים בגידול צמד.


פשוט יותר ללמוד מניסיונם של אחרים, מהשגיאות שלהם וגם מההצלחות הרבות שלהם, מאשר להמציא את הגלגל מחדש שוב ושוב. אישה שחוותה היריון עם תאומים תבין אותך טוב יותר מזו שעד שבוע שלושים וחמש עוד צעדה בקלילות את הצעדות היומיות שלה. וכן, כמו שחשבת, היריון עם תאומים אכן כבד יותר ומכביד יותר מהיריון עם תינוק יחיד.
 

הורים ותיקים לתאומים ישמחו לספר לכם על הבחירה במקום הלידה, איך מתחילים להתארגן כשמגיעים הביתה, מה לקנות ומה מיותר, מה הכי חשוב לבקש בימים הראשונים (כן, עזרה!!!) וגם על רגעי הקסם הגדולים והמיוחדים שבכניסתם של שניים הביתה.


דרישות מיוחדות


אחד הדברים שיחזרו על עצמם בהיריון וגם אחר-כך, בגידול הילדים, יהיה תשומת הלב הנדרשת מהאם, ואחר כך משני ההורים, לסיטואציה המיוחדת של "תאוֹמוּת" אשר מתחילה כבר בבטן.
בשלב ההיריון נדרשת תשומת לב יתרה לתזונה:  חשוב לדאוג לאיזון בין חלבונים, פחמימות, שומנים, לגוון את מקורות המזון (ירקות, פירות, דגנים) ומקורות חלבוניים, ולאכול במידה מתאימה. תזונה מאוזנת חשובה במיוחד כי היא יכולה למנוע כובד מיותר, להעניק תחושת חיוניות ולהימנע מ"פינות" שקל להיכנס אליהן כמו סוכרת-היריון ויתר לחץ דם.


פעילות גופנית מתונה, נינוחה ומותאמת להיריון עשויה לגרום לכך שהאם תישאר בכושר סביר, וכך יהיה לה קל יותר לשאת את המשא הכבד שבהיריון עם שניים. פעילות פיזית טובה לגמישות המפרקים והשרירים ולחיזוק השלד, אבל גם משפיעה על הפעילות ההורמונלית בגוף ומאזנת אותה.


לקראת הלידה חשוב לדעת, שמועד הלידה עשוי להיות מוקדם יותר מהמועד הרגיל, ויש להתכונן לכך מראש, וכדאי גם לקבל מידע שלם על לידות תאומים, על סיבוכים אפשריים ועל דרכים שיכולות להפחית סיכון.


טובים השניים


זכרו שהתקופה הראשונה מבלבלת ועמוסה מאוד, אבל אחר כך מתרגלים, ונכנסים לתלם, ונעשים (לאט לאט) אלופים ב"ג'אגלינג" בין ארבעה דברים לפחות. בדרך קוצרים פירות נפלאים, נחשפים לרגעים מרגשים מאין כמותם ומבינים ש"טובים השניים".


אני אישית לא חוויתי את החוויה המיוחדת של היות אם לתאומים, אבל חוויתי את החוויה של היות אחות לתאומים. פעמים רבות נמצאתי נפעמת מן היחסים המיוחדים שביניהם, מן ההבנה ההדדית שאינה תלויה בתקשורת מילולית דווקא, ומן העובדה שלהיות תאום זה להיות חלק משלם (כפול).


היריון מיוחד קורס מיוחד
במרכז דיאדה מוצעים קורסי הכנה מיוחדים ללידת תאומים, קורסי הנקה וקבוצות תמיכה להורים לתאומים
קורס הכנה ללידה המיוחד ללידת תאומים נועד להציג בפני ההורים את ההיבטים השונים של היריון עם תאומים, של לידת תאומים ושל הורות לשניים. מכיוון ש"זר לא יבין" מועבר קורס כזה ב"דיאדה" על ידי הדר מלר, אם לבן חמש ולתאומים בני שנתיים וחצי. מלר, מדריכת הכנה ללידה, מדריכת הנקה ודולה, עברה את כל השלבים בעצמה. היא הייתה שם בדיוק כמוכם: נבוכה ומבולבלת, פיזרה אט אט את הערפל והיום, ממרומי כמעט שלוש שנות היותה "אימא לתאומים", היא מעבירה את החומר המקצועי המתובל בניסיון אישי עשיר.


שלא כמו בקורס "רגיל", כשמדברים על "מוניטור" מסבירים מהו "מוניטור כפול" ומה אתם צריכים לראות שם. כשמדברים על "תנוחת עובר" מדברים על שניים, שאולי כל אחד מהם "מונח" באופן שונה, וישנה השפעה של המנח שבו מצוי האחד על המנח של האחר.


גם הנקת שניים שונה מהנקת תינוק בודד ולכן שיעור ההנקה, שניתן במסגרת הקורס, מתאר את הצרכים המיוחדים של הנקת תאומים, את אמצעי העזר שנדרשים ואת המגבלות וגם את האפשרות להצליח בכך, אם רוצים. אחרי הלידה קיימת אפשרות להמשיך ולהשתתף בקבוצת תמיכה להורים לתאומים, שתלווה אתכם בגידול המיוחד והמורכב של שניים, תעשיר אתכם בכלים נוספים להתמודדויות היום-יומיות ותפגיש אתכם עם הורים נוספים לתאומים ועם מנחה מנוסה.כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites