ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


טראומה שעברה האם עוד לפני שנכנסה להיריון משפיעה על התנהגותו של היילוד
טראומה שעברה האם עוד לפני שנכנסה כלל להיריון משפיעה על התנהגותו האמוציונאלית והחברתית של היילוד, כך התגלה לראשונה במחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה ופורסם בכתב העת המדעי development psychology.
מערכת או-מאמא

ההשפעה של טראומות שעוברת האם במהלך ההיריון על היילוד ידועות במחקר, אולם עד כה לא נבדקה ההשפעה של טראומה מעברה הרחוק יותר של האם. המחקר הנוכחי, אותו ערכו פרופ' מיכה לשם ואליס שחר-דדון מאוניברסיטת חיפה בשיתוף פרופ' ג'יי שולקין מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ג'ורגטאון, הוא המחקר הראשון שבדק השפעות אלה.


מכיוון שמדובר במחקר ראשוני, בחרו החוקרים בחולדות, זאת מכיוון שמדובר בחיות חברתיות, בעלות פעילות מוחית דומה במקרים רבים לזו של בני האדם. במחקר הנוכחי הם בדקו שלוש קבוצות של חולדות: קבוצה אחת עברה סידרה של פעולות הגורמות ללחץ בזמן הבגרות שבועיים לפני ההזדווגות, כך שלא נותרו שום שיירים פיזיולוגים; קבוצה שנייה עברה את סידרת פעולות הלחץ למשך שבוע מייד לפני ההזדווגות; קבוצה שלישית הייתה קבוצת ביקורת שלא עברה שום סדרות לחץ. כשהצאצאים של חולדות אלה הגיעו לגיל הבגרות (גיל 60 ימים) בדקו החוקרים את ההתנהגות האמוציונאלית – חרדה ודיכאון - והחברתית שלהם.


כאמור, הממצא העיקרי מצא שלטראומה שעברו הנקבות לפני שהתעברו הייתה השפעה שונה ומגוונת על הצאצאים. לדברי פרופ' לשם, ההשפעות היו שונות ומגוונות, והשתנו בין הקבוצות ובין הצאצאים הזכרים לנקבות, אולם ללא ספק ההתנהגויות שלהם היו שונות מאלו של קבוצת הביקורת.
השוני העיקרי, שהיה משותף לצאצאים של שתי קבוצות המחקר היה התנהגות חברתית מופחתת אל מול הצאצאים של קבוצת הביקורת: חולדות אלה בילו פחות זמן זו עם זו ותיקשרו בצורה מופחתת לעומת קבוצת הביקורת. הנקבות הראו יותר סימפטומים של חרדה אל מול קבוצת הביקורת כשהזכרים הראו דווקא פחות סימפטומים כאלה. הנקבות שאימהותיהן נכנסו להיריון מייד לאחר הלחץ אף הראו התנהגות יותר היפראקטיבית מיתר החולקות.


לדברי פרופ' לשם, כאמור, הדמיון ההתנהגותי בין חולדות לבני אדם מרמזים שהתופעה קיימת ככל הנראה גם אצלנו.
"כולם יודעים שעישון פוגע בעובר ולכן אסור לעשן בזמן ההיריון. ממצאי המחקר הנוכחי מראים שגם טראומות מעברה של האם, שאינן קשורות כביכול להיריון, משפיעות על התפתחות הילד ולכן אנחנו חייבים להיערך כראוי גם להשפעות אלה", סיכם פרופ' לשם.

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites