ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


חדש! ליווי הוליסטי ורפואי בהריון
שיטה ייחודית  לליווי הריון הוליסטי, אותה פיתח ד"ר קרלוס רוזנברג, רופא נשים, מיילד , מייסד מרכז " הרחם" לליווי הריון , תיושם לראשונה בישראל  במרפאת "כללית רפואה משלימה" באם המושבות ,פתח תקווה, ותיתן  מענה  משולב הוליסטי  (רפואי ורגשי) להשגת חווית הריון  מהנה ורגועה תוך התחברות לעובר ורכישת כלים להתמודדות עם הלידה. 
מערכת או-מאמא

התפיסה הרפואית של תקופת ההריון מצד החברה והממסד הרפואי כאחד, לצד העיסוק הבלתי פוסק במציאת פתרונות רפואיים לבעיות ומחלות, מביאים לכך שהריון הפך ל"פרויקט הריון". והריון  נתפס  בעיני הרפואה כתהליך שבכל רגע משהו עלול להשתבש. כתוצאה מכך, אצל רבים מהזוגות  ואמהות לעתיד, הריון אינו מהווה מקור להנאה ושמחה אלא תקופה של סטרס,פחד, לחץ ואי ודאות הגורמת לעיתים לנשים להימנע מהתחברות  רגשית  עם העובר שהן נושאות בקירבן.


"ישראל  היא בין המובילות בעולם במספר הבדיקות רפואיות  המתבצעות  במהלך ההריון, מציין ד"ר קרלוס  רוזנברג, "התפתחות הטכנולוגיה הרפואית על כל יתרונותיה, הרחיקה אותנו מהטבע  ומעצמנו: אנו מאמינים וסומכים יותר על מכונות כגון: אולטרא סאונד, ופחות על הקול הפנימי שלנו ההולך ודועך. נשים  רבות מאמינות כי  במסלול הבדיקות רפואיות ניתן לספק את כל  צרכיהן, ככל שיש יותר בדיקות עלול להיווצר מצב שרמת החרדה תגדל כמו כן התלות בבדיקות. הפגישות במרפאה  נעשות  תחת לחץ  זמן, למעשה בכל  תשעת חודשי ההריון נפגש הרופא בסה"כ  במשך שעה וחצי בלבד עם האישה. כל פגישה  נמשכת.10 דקות. במסגרת מעקב הריון רגיל, רופאים מתקשים לספק צרכים רגשיים  של נשים בהריון.  כמו כן  חלק ניכר מהרופאים מאמינים נלהבים של הבדיקות רפואיות, כתוצאה ממספר אילוצים כגון רפואה הגנתית,סיבות כלכליות וכד.ההתעסקות  הבלעדית במחלות ובחיידקים ובוירוסים, מעבירה מסר מטעה ומוטעה כאחד, שכביכול כל רגע תקלה יכולה לקרות בהריון, וכתוצאה מכך, העובר עלול להיפגע.  כאשר בפועל רוב ההריונות מסתיימים בהצלחה".
"בחרתי לקרוא לשיטה- ליווי הריון, על מנת להבדיל אותו מ"מעקב הריון" הקיים במסגרת הקיימת. בליווי הריון הוליסטי , הרופא  הוא ליד האם לעתיד ומשפחתה ומלווה אותם בהריון. הליווי מתרחש מתוך הכרה במרכזיותה של האשה וצרכיה הגופניים- רפואיים, הנפשיים,רוחניים כאחד, ולאפשר לה להתחבר לידע הפנימי  האינטואיטיבי החבוי בה  באופן טבעי. בליווי הוליסטי, ההריון נחווה כמקור לבריאות,הנאה  ושמחה  ולא כמחלה.
אחד היתרונות הבולטים של שיטת ליווי הריון הוליסטי  היא בכך, שהאישה עוברת באותו מפגש גם מענה  לצרכים רפואיים ורגשיים  מאותו רופא נשים.


חשוב לדאוג לחוויה חיובית בזמן הריון שמביאה עמה זיכרון נעים וגם בשל העובדה שטיב ההריון משפיע על התוצאה הסופית. במחקרים נמצא קשר בין סטרס כרוני בזמן הריון לבין מצבים בלתי רצויים בחייהם של  צאצאיה של  האישה ההרה במישור  הקוגנטיבי, התנהגותי, והמוטורי. הרפואה  המערבית אינה עוסקת כלל בתהליכים הנפשיים המאוד חשובים  ובצרכיה הנפשיים, רוחניים של האשה, המתרחשים בתקופת ההריון ולכן אינה מתייחסת אליהם. תהליכים כגון: קבלת שינויים  גופניים, בניית הזהות האימהית, חיבור לידע
הפנימי המאפשר בטחון ביכולת ללדת. המטרה  של הרפואה המערבית היא:"אשה בריאה - ותינוק בריא." וזה בסדר אך לא מספיק. ניתן לשלב רפואה עם הנאה."


"בהריון עלולים להופיע פחדים נורמלים וטבעיים אשר נוגעים לתקינות העובר, למידת היכולת להתמודד עם ההריון, הלידה וגידול הילד/הילדה, תוך שמירה על הזוגיות והקריירה. גם לפחדים אלה יש לתת מענה.פחדי ההריון שכיחים  כגון: שמא יקרה משהו רע לעובר, או "שההריון יסתיים לא טוב",“אולי לא אצליח ללדת”,או ““אולי לא אצליח להניק”,“אני בטוחה שהתינוק החדש יפריע בזוגיות/קידום מקצועי.


 "המטרה בשיטת ליווי הריון הוליסטי  היא  להחזיר את האהבה להריון, לעודד חיבור, בין האם לעתיד לעצמה ובינה לעובר, להחזיר לה את האמונה בטבע, ביכולותיה , להעצים ולחזק אותה ולחזור לפרופורציות בכל הנוגע לפחד  מפני שיבוש. חשוב שההריון יתרחש בסביבה תומכת המאפשרת לתהליכים אלה להתקדם בזמן ובקצב המתאימים לכל אשה, מה שיביא  ללידה טובה יותר  ולאימא מודעת יותר.חשוב לציין כי ההשגחה הרפואית על האישה ההרה ועל העובר זהה בליווי הריון ובמעקב הריון. ליווי הריון הוא מעקב הריון ועוד.בסופו של תהליך זה,  רמת החרדות והסטרס של האישה יורד, ולכך יש השלכה גם על חיי ובריאות  התינוק בעתיד.האישה מסופקת יותר, גם משום שהיא נהנתה וגם משום שגדלה רוחנית ביחד עם משפחתה. האישה עצמאית יותר, מחוברת לידע פנימי, מודעת לצרכיה, מאמינה ביכולתה ללדת בדרכה שלה. מוכנה ללידה."
 

כיצד  מתבצעת  שיטת ליווי הריון הוליסטי?


המפגשים  יתקיימו במרפאת "כללית רפואה משלימה", באם המושבות, פ"ת".  המרפאה מעוצבת  באווירה נעימה ורגועה, אין במקום אמצעים מאיימים כגון כיסא גינקולוגי או מכשירים גינקולוגיים והמקום אינו משמש מרפאה גינקולוגית כללית. יחד עם זאת, המקום מצויד בכל האביזרים שעשויים להיות נדרשים, כגון מכשיר אולטרא סאונד ועוד.מדובר במפגש אחת לחודש  בהם העובר נוכח . יש דרכים מגוונות להתחבר וליצור קשר עם העובר:  להתייחס אליו כשילוב של ילד ומבוגר ולכוון את התודעה  שלנו אליו. לפרש  את  התנועות שלו ,את הרצונות שלו, את הטמפרמנט  והאופי שלו,  מה הוא רוצה להגיד לאימו. המפגש כולל שיחות בגובה העיניים  ומצגות, ועל פי הצורך שימוש במספר כלים כגון: דמיון מודרך, לצד בדיקות רפואיות רלוונטיות, תוך ההתייחסות להריון כאל תהליך בריא, טבעי ומהנה .בליווי  הריון  הוליסטי מדובר בחוויה משפחתית וזוגית כאחד, וגם חברים וילדי בני הזוג מוזמנים להצטרף למפגש במרפאה, לפי רצון האישה ואף להשתתף בשיחות. חשוב להדגיש כי  ד"ר קרלוס רוזנברג מפנה את המטופלות לבדיקות השגרתיות המקובלות ומבצע אינטגרציה בין הגישה ההוליסטית לגישה המערבית.
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites