ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


אולטרה-סאונד: כל הבדיקות בהריון
הנשים ההרות במדינת ישראל עוברות כמיליון בדיקות אולטרה-סאונד מדי שנה. אלו מהן הכרחיות וכלולות בסל הבריאות? איזה בדיקות מומלץ לבצע ומתי? ומה זה בעצם אולטרה-סאונד?
נירה דישי

כל התינוקות שונים זה מזה. אבל אפשר לומר, בלי הגזמה, שיש דבר אחד משותף ל(כמעט) כל מי שנולד בעשור וחצי האחרון: התמונה הראשונה שמפארת את העמוד הפותח באלבום התמונות שלו. היא כמעט תמיד תהיה צילום אולטרה-סאונד.


בדיקות האולטרה-סאונד כבר הפכו לשם נרדף להריון - ובוודאי לשלל הבדיקות האחרות שנערכות לנשים הרות. בישראל נערכות כל שנה כמיליון בדיקות כאלו, חיוניות יותר או פחות. אבל מהי בעצם בדיקת אולטרה-סאונד? ואלו בדיקות אחרות קיימות? ומתי מומלץ לבדוק מה?


מהו אולטרה-סאונד

בדיקת האולטרה-סאונד מתבצעת באמצעות שידור גלים על-קוליים וקליטת ההד המוחזר מהן. באופן כזה נבנית מין תמונת שיקוף, בדומה קצת לרנטגן, שמאפשרת לבחון מה מתרחש בתוך הגוף - במקרה שלנו, בתוך הרחם.


הבדיקה מאפשרת לראות את העובר בזמן-אמת, לבחון את מצבו ותנועותיו, לזהות מומים מולדים או בעיות כמו הפרעה באספקת הדם לשילייה. ברמה הפסיכולוגית והחברתית, בדיקות האולטרה-סאונד הולכות ומקבלות מעמד מיוחד בגלל האפשרות להתבונן בעובר כשהוא עדיין ברחם, שמוסיפה מימד אמיתי ודינמי לקשר ההולך ונרקם בין ההורים לבינו.


הבדיקות העיקריות

במהלך ההיריון מתבצעות מספר בדיקות אולטרה-סאונד שגרתיות הכלולות בסל הבריאות. נשים רבות מבצעות באופן פרטי בדיקות אולטרה-סאונד נוספות, ובדיקות אחרות. הרשימה להלן מפרטת את הבדיקות העיקריות, מועדיהן והכיסוי הביטוחי עבורן.


אולטרה-סאונד בשליש הראשון
מועד: שבועות 7-10
בסל הבריאות: כן
בדיקת האולטרה-סאונד הראשונה במהלך ההריון, המתבצעת ברוב המקרים דרך הנרתיק. היא כלולה בסל הבריאות, ממומנת על-ידי קופות-החולים ובדרך-כלל נערכת בהפניית הרופא המטפל. זו הבדיקה שבה מעריכים (בדיוק רב, אגב) את גיל העובר, מוודאים שההיריון תקין ובדרך-כלל גם בודקים את מבנה הרחם והשחלות. זו גם הבדיקה שבה תגלו אם יש לכם ילד אחד, תאומים או שלישייה.


בדיקת שקיפות עורפית
מועד: שבועות 11-13
בסל הבריאות: חלקית
מחקרים שנערכו באנגליה בשנות ה-90, מצאו דרך לאבחן תסמונת דאון ביעילות של 85%. האבחון מתבצע באמצעות מדידת נפח הנוזל המצטבר מתחת לעור בעורף של העובר, בהצלבה עם הנתון של גיל האם ותוצאות בדיקה שמזהה ריכוז של שני חלבונים בדם. זוהי בדיקת השקיפות העורפית.

מדובר בבדיקה פשוטה, לא חודרנית, שאינה מסכנת את ההיריון. תשובה ראשונית תתקבל במקום, והתשובה הסופית מתקבלת כעבור שבוע לערך, לאחר קבלת תוצאות מעבדה של בדיקת הדם לאם. הבדיקה אינה מחליפה את דיקור מי השפיר, שאחוזי הטעות שלו קטנים יותר, אך היא יכולה לגלות שהסיכוי לתסמונת דאון מזערי ולעזור להורים להחליט האם הם מעוניינים לבצע את בדיקת מי השפיר המסוכנת יותר לעובר. בדיקת השקיפות העורפית לא ממומנת על-ידי קופות-החולים, אך אם תוצאות הבדיקה לא היו תקינות, המשך הבירור יהיה על חשבון הקופה. לא ניתן לבצע את הבדיקה לאחר השבוע ה-13 להריון.


סקירת מערכות מוקדמת
מועד: שבועות 14-16
בסל הבריאות: לא
בסקירת המערכות המוקדמת הרופא בודק בקפדנות את האיברים של העובר ותקינותם, במטרה לגלות מומים אנטומיים או חשש למומים כרומוזומליים (גנטיים). בנוסף, ניתן לזהות בבדיקה זו גם את מין העובר. תוצאות הבדיקה יכולות לסייע לנשים הרות להחליט על ביצוע דיקור מי שפיר או סיסי שיליה כשמתעורר חשד למום, וניתן לאבחן באמצעותה בשלב מוקדם כ-80 אחוזים מכלל המומים המולדים.
סקירת המערכות המוקדמת מתבצעת בדרך-כלל דרך הנרתיק, אך לעיתים גם נדרש לשלבה עם בדיקה בטנית. בכל המקרים, זוהי בדיקה המצריכה רופא שמתמחה בכך, היא לא באה במקום סקירת המערכות המאוחרת, והיא לא ממומנת על-ידי קופות החולים.


סקירת מערכות מאוחרת
מועד: שבועות 20-24
בסל הבריאות: חלקית
בדיקה רגילה כוללת בדיקת כמות מי השפיר, הערכת גודל העובר, וסקירה מצומצמת של מספר איברים בגופו כדי לוודא שהוא מתפתח כשורה. ניתן לאבחן באמצעותה בין 50 ל-70 אחוזים מהמומים האנטומיים. היקף הבדיקה נקבע בהתאם להנחיות משרד הבריאות, היא כלולה בסל הבריאות, ומבוצעת דרך הבטן.
בדיקה מורחבת דומה בהיקפה לסקירת המערכות המוקדמת, אך כוללת בדיקה יסודית של כל איברי העובר. סיכויי אבחון המומים מגיעים ל-80-90 אחוזים. בדיקה זו לא ממומנת על-ידי קופות-החולים.


אולטרה-סאונד בשליש השלישי
מועד: שבועות 31-33
בסל הבריאות: כן
משמשת לבדיקת קצב הגדילה של העובר והערכת משקלו. בנוסף, בודקים את מנח העובר ברחם (כלומר: שהתנוחה בה הוא נמצא ברחם תקינה), את מיקום השיליה וכמות מי השפיר. נבדק גם ה"פרופיל הביו-פיזיקלי" המהווה מדד למצבו הכללי של העובר. בדיקה זו ממומנת על-ידי קופות החולים.


בדיקות מיוחדות:

אקו לב עובר
מועד: שבועות 20-24
בדיקת אולטרה-סאונד ממוקדת ללב העובר באמצעות מומחה לקרדיולוגיה של ילדים. בדיקה זו מאבחנת מומי לב בדיוק רב ומיועדת לנשים בסיכון גבוה לעוברים עם מומי לב (אם לאותם הורים יש כבר ילד בעל מום כזה, או כאשר האם עצמה סובלת ממום בלב).


זרימת דם בכלי דם עובריים (בדיקת דופלר)
במצבים בהם קיים חשד להפרעה באספקת הדם או לחוסר דם (אנמיה) אצל עובר, נהוג לבצע בדיקת אולטרה-סאונד כדי לבדוק את הזרימה בעורקים של הטבור, המוח והווריד המוביל דם מן השיליה אל הלב. בדיקה זו מסייעת בקבלת החלטות על מועד הלידה, היא נחוצה במקרים מיוחדים בלבד, ואינה מבוצעת בהריונות שאינם חשודים בסיבוכים.


עוד על האולטרה-סאונד

מדוע בעצם האולטרה-סאונד כה חשוב? והאם האולטרה-סאונד התלת-מימדי חשוב באותה מידה? כדי לעשות קצת סדר דיברנו עם ד"ר זיגי רוטמנש, מנהל היחידה לרפואת האם והעובר במרכז הרפואי ע"ש א. וולפסון
נירה דישי


"אולטרה-סאונד" הפך בסלנג של הרבה הורים לעתיד, מין שם גנרי לבדיקות היריון. מעשית, מדובר בטכנולוגיה ספציפית (בחלק מהבדיקות משתמשים בטכנולוגיות ובטכניקות אחרות), שיש לה קבוצה של שימושים מוגדרים מאד. הם באים לידי ביטוי בסדרה של בדיקות שמתקיימות במועדים קבועים מראש (על-פי השבוע בהיריון).


האולטרה-סאונד פועל בצורה שמזכירה קצת רדאר: הוא משדר גלים על-קוליים שמוחזרים מהעובר, ומאפשרים לבצע הדמיה ויזואלית של גופו. בתמונה - זו שאחר-כך תמצא את דרכה לאלבום המשפחתי - אפשר לזהות בבירור את איברי העובר, השיליה, הרחם והשחלות.


בדיקת האולטרה-סאונד אינה מחליפה באופן מלא בדיקות אחרות, אבל זו בדיקה חיונית שמאפשרת להורים ולרופא המטפל לקבל מושג טוב על התפתחות ההיריון.


מה בודקים


ד"ר זיגי רוטמנש, מנהל היחידה לרפואת האם והעובר במרכז הרפואי ע"ש א. וולפסון, מסביר: "ברמה הבסיסית, בדיקות אולטרה-סאונד משמשות לקביעת גיל ההריון, מספר העוברים ברחם, מיקום השיליה, נוכחות דופק והערכת משקל העובר. ברמה המתקדמת יותר, מחפשים מומים עובריים ובודקים את זרימת הדם בעורקי העובר והרחם כדי לאבחן את מצבו. מכשיר האולטרה-סאונד גם חיוני ככלי עזר להדמיה בעת פעולות חודרניות לרחם, כדוגמת סיסי שיליה או דיקור מי שפיר".


סל הבריאות בישראל מציע כיסוי מלא לבדיקות האולטרה-סאונד החיוניות במהלך ההיריון, והן ממומנות על-ידי קופות החולים. בדיקות נוספות נערכות על-פי הצורך או אם ההורים רוצים בכך, בכיסוי חלקי של קופת-החולים או באופן פרטי.


אולטרה-סאונד דור 3.5

סוג חדש יחסית של בדיקות הוא אולטרה-סאונד בתלת-מימד. באופן טבעי, מדובר בבדיקה מורכבת ויקרה יותר מהבדיקה הדו-מימדית הרגילה והיא אינה כלולה בסל הבריאות. האם יש בה תועלת מספקת כדי להשקיע את המאמץ ואת הכסף? תלוי למי.


ד"ר רוטמנש מסביר: "זוהי מערכת הפועלת כמו האולטרה-סאונד הרגיל, אך במקום חתך אחד היא בוחנת סדרה של כ-200 חתכים ויוצרת מהם תמונה תלת-ממדית. הבדיקה התלת-ממדית מתבצעת לא רק כדי לגלות למי התינוק דומה, אלא היא מאפשרת גם הסתכלות מזווית אחרת על המבנה והפרופורציות של העובר, מכיוון שהמכשיר יכול לסובב את התינוק הווירטואלי כך שיתגלו גם אזורים נסתרים בגופו".


אז האם מדובר בבדיקה חיונית לכל אם ועובר? מדבריו של ד"ר רוטמנש עולה שזה לאו דווקא המצב: "שיעור גילוי המומים אינו שונה מן הבדיקה הדו-ממדית, אם היא מבוצעת בידיים מיומנות. לעומת זאת, הדגמה מלאה של גודל ומאפייני המום כשקיים כזה, יותר קלה לעיתים בתלת-מימד".


 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites