ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


תרופה אנטי-אפילפטית בהריון עלולה לפגוע ביילוד בטווח הארוך
נטילת valporate במהלך ההריון מגדילה את הסיכון לפגיעה קוגניטיבית עד גיל שלוש
מערכת TheMEDICAL

שימוש בתרופה האנטי-אפילפטית valporate במהלך ההריון עלול לפגוע בכישורים הקוגניטיביים עד גיל שלוש. כך עולה ממחקר המתפרסם בכתב העת The New England Journal of Medicine .


במסגרת מחקר תצפיתי פרוספקטיבי שנערך בבריטניה, נבדקו בשנים 1999-2004 נשים הרות הסובלות מאפילפסיה שנטלו תרופה אנטי-אפילפטית יחידה (carbamazepine , lamotrigine , phenytoin ו-valproate ). במחקר נבדקה ההשפעה של נטילת התרופה על התפתחות מערכת העצבים שש שנים לאחר החשיפה לתרופה. במחקר הנוכחי, התמקדו החוקרים על התפקוד הקוגניטיבי של 309 ילדים בגיל שלוש.


ילדים שנחשפו ל-valporate ברחם הראו ציוני IQ נמוכים באופן מובהק מילדים שנחשפו לתרופות אנטי-אפילפטיות אחרות. לאחר התאמה ל-IQ האימהי, גיל האם, מינון התרופה האנטי-אפילפטית, גיל הריוני בזמן הלידה וצריכה אימהית של חומצה פולית, ה-IQ הממוצע עמד על 101 אצל ילדים שנחשפו ל-lamotrigine , 99 בילדים שנחשפו ל-phenytoin , 98 בילדים שנחשפו ל-carbamazepine , ו-92 בילדים שנחשפו ל-valporate .


ההפרש בין ממוצע ה-IQ בילדים שנחשפו ל-valporate לבין הממוצע בנחשפים ל- lamotrigine היה 9 (ברווח בר סמך של 95%: 3.1-14.6. מובהקות: p=0.009 ), מול הנחשפים ל-phenytoin עמד ההפרש על 7 (ברווח בר סמך של 95%:  0.2-14.0. מובהקות: p=0.04 ) ומול הנחשפים ל-carbamazepine עמד על 6 (ברווח בר סמך של 95%: 0.6-12.0. מובהקות: p=0.04 ).


חשיפה ל-valporate במהלך השהייה ברחם, בהשוואה לתרופות אנטי-אפילפטיות אחרות, קשורה בסיכון מוגבר לפגיעה קוגניטיבית במהלך גיל שלוש. ממצא זה תומך בהמלצה לא להשתמש ב-valporate כתרופת בחירה בנשים אפילפטיות עם פוטנציאל להרות.


המקור


 לאתר TheMEDICAL

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites