ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


טיפולי שיניים בהריון

לא אחת עולה השאלה, האם לבצע טיפול שיניים בהריון או לדחות עד לאחר הלידה? מה לעשות עם דימומי חניכיים? ומה בנוגע לחשיפה לקרינה בעת ביצוע צילום דנטלי, האם היא הכרחית? על מיתוסים ועובדות דנטליות הקשורים להריון.
ד"ר רונן בורדובסקי רופא שיניים לאסטטיקה דנטלית ושיקום הפה
עריכה: אורנה מלכי לבנה

"כל הריון עולה בשן"


מיתוס ידוע המאפיין תקופות קדומות וחשוכות. אף אישה אינה אמורה לאבד שן בזמן הריונה, אמנם העלייה בכמות ההורמונים המופרשת בזמן הריון גורמת לדלקות חניכיים מוגברות ודימומים מהם, באופן רגיל אישה שאינה הרה לא הייתה סובלת וסביר להניח כי צחצוח סטנדרטי היה מנטרל את הדלקות הללו. אין הדבר אמור להוביל לאובדן שיניים ולבטח הנו בר טיפול והקלה.


עובדה: אותה כמות חיידקים בפה עלולה לגרום לנזקים גדולים יותר לשיניים בעת ההריון, אך שמירה מוקפדת על הגיינה אוראלית וניקויים תכופים אצל השיננית (אחת ל-3 חודשים) יפתרו את העניין בנקל.


"מקור כאב השיניים הנו בהדלדלות הסידן שבשן לטובת עצמות העובר"


אולי נשמע הגיוני אך אינו נכון בכלל! בגוף האדם רק לעצמות ישנו תהליך של שיחלוף סידן – העצם קולטת או פולטת סידן, אך הסידן הנלקח לעובר מגיע מתזונת האישה ולא מהשיניים, סידן השיניים נמצא במינרל השן ולא יכול לצאת ממנו.


"אסור לטפל בשיניים בזמן ההיריון ,עדיף לחכות עד לאחר הלידה"


טעות חמורה! הריון אינו מחלה וניתן ואף רצוי לטפל בשיניים בזמן הריון, דחיית טיפולים עלולה לגרום להחמרת הבעיה, לכאבים עזים ולצורך בנטילת תרופות מיותרות נגד כאבי שיניים וביצוע טיפול אגרסיבי יותר. מה עוד שכאבי שיניים חזקים משחררים לדם חומרים הנקראים פרוסטה גלנדינים הגורמים להתכווצויות של הרחם.
מחקרים חדשים הוכיחו כי נשים הסובלות ממחלות חניכיים וזיהומים בחלל הפה ילדו תינוקות במשקל נמוך, וכ 20% מהלידות המוקדמות נקשרו למצב של זיהומים בחלל הפה והחניכיים.


ניתן ורצוי לטפל בשיניים בזמן ההיריון, כמובן שטיפולים כרורגים מורכבים כמו השתלות או שיקומי פה נרחבים עדיף לדחות לאחר הלידה, לא בגלל החשש הרפואי אלא בגלל שהקושי הפיזי לבצעם בהריון. הזמן האידיאלי לטיפולי שיניים בהריון הנו במהלך הטרימסטר השני כשהאישה עברה את שלב הבחילות ומרגישה טוב.


"צילומי רנטגן מאד מסוכנים לעובר"


זו סטיגמה מיושנת שאינה נכונה. שיעור הקרינה ממכשירי הרנטגן הדנטלים בימינו, נמוך מאוד. בנוסף, שימוש בסינר מגן מעופרת במהלך הצילום מבטיח כי העובר לא נחשף כלל לקרינה.


חשוב לדעת! 

  • רופאי שיניים המבצעים טיפולי שיניים לנשים בהריון ללא היעזרות ברנטגן עלולים לבצע טיפולים לקויים או אבחנות שאינן נכונות!
  • קרינת הסביבה הרגילה שאנו חשופים לה כמו קרינה אלקטרומגנטית מרשת החשמל, קרינה סלולרית, רדיו וכו' גבוהה יותר מהקרינה אליה חשוף העובר בעת צילום דנטלי.


"השיניים נחלשות בהריון ולכן נוצרים בזמן ההיריון חורים"


שיניים אינן יכולות להיחלש. חומר השן הינו גביש המורכב מפריזמות שלא יכולות לשנות את הרכבן. נכון שבעיות שיניים רבות מתגלות בהריון, אולם הקשר בין בעיות שיניים והריון נעוץ בעובדה שיש שינוי משמעותי בחומציות הפה. הגורמים לכך הנם: שינויים בהרגלי התזונה (הכוללים בין היתר: אכילה תכופה יותר ושינוי בהרכב התפריט) ושינויים הורמונליים.
כאשר החומציות גבוהה, השיניים חשופות יותר להתקפות החיידקים. כלומר- יש חשיבות מכרעת להקפדה על הגיינת הפה בהריון.
מומלץ לצחצח שיניים לאחר כל אכילת חטיף ולאחר כל הקאה.


"צחצוח שיניים ארוך עלול לגרום להקאות בזמן הריון"


נשים רבות סובלות בזמן הריונן (במיוחד בטרימסטר הראשון) מבחילות ומהקאות. הדבר אינו קשור במישרין לצחצוח השיניים אלא לשינויים ההורמונאלים החלים בגוף. חשוב לדעת כי ההקאות גורמות לעלייה בחומציות חלל הפה וליצירת עששת בשיניים ולכן דווקא בזמן שכזה קיימת חשיבות מכרעת לצחצוח השיניים לאחר ההקאה.
אם טעם המשחה גורם לתופעות לוואי ניתן לצחצח גם ללא משחה ולבצע שטיפות פה המכילות פלואוריד.


"ההרדמה בזמן טיפול השיניים מאד מסוכנת לעובר"


ההרדמה הניתנת בזמן טיפוליי שיניים מכילה לידוקאין ולעיתים אדרנלין – חומרים אלו ניתנים מקומית לרקמות בחלל הפה ואינם מגיעים לעובר. אם מבוצע טיפול שיניים ללא חומרי הרדמה, הכאב הנלווה גורם לגוף להפריש אדרנלין שיכול להזיק לעובר בשל אי היכולת לבקר על מינונו, ופרוסטה-גלנדינים העלולים לגרום להתכווצות הרחם ולהופעת צירים מוקדמים.
בנוסף, תנועתיות המטופלת בשל הכאב העז יכולה להפריע לעבודת הרופא.


"אסור ליטול כדורים נגד כאבי שיניים או אנטיביוטיקה"


באם רופא השיניים נותן לך מרשם לכדורים נגד כאבים, או אנטיביוטיקה יש לו סיבה מוצדקת. הנזק באי נטילת הכדורים עלול להיות גדול הרבה יותר מהנזק בנטילתם. הרופא חייב להיות מעודכן בתרופות האסורות לשימוש בהריון כדוגמת: טטרהציקלין, נרקוטיקה ועוד..


"אם את מתכננת להיכנס להריון תסיימי את טיפולי השיניים"


אין איסור על טיפולי שיניים בזמן הריון אך תמיד עדיף לסיים את הטיפול לפני הכניסה להריון.


"אסור לבצע טיפולי שיניים עם גז צחוק בזמן הריון"


נכון! השפעת גז הצחוק על העובר אינה ידועה ולכן קיים איסור על השימוש בגז זה בזמן הריון, כמו כן לא מומלץ ליטול כדורי פלואוריד עקב החשש לפגיעה בשיני העובר.


"טיפולי שיניים לא מומלצים בזמן הנקה"


לא נכון! תקופת ההנקה דומה מאד לתקופת ההיריון מבחינה הורמונלית. כמות האסטרוגן עדיין גבוהה והנטייה לדלקות חניכיים ופגיעה בשיניים היא עדיין גבוהה. יש לשים דגש על הקפדה על הגיינה אוראלית והמשך ביקורים תכופים אצל השיננית. כמובן שבמידה ויש צורך ליטול משככי כאבים ו/או תרופות, יש להתחשב בהנקה.


לאתר של ד"ר בורדובסקילהוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites