ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


תחום הטרטולוגיה: פירוט גורמי סיכון נפוצים לעובר
המשך לכתבה בה הגשנו לכם פירוט תרופות, תכשירים וחומרים העלולים לסכן את העובר.
והפעם טרטוגנים נפוצים כמו:  אדמת, קפאין, סיגריות, ממיסים אורגניים (ביניהם האצטון להסרת לק מהציפורניים) ועוד.
עריכה: אורנה מלכי לבנה


בכל מקרה של חשד או שאלה מומלץ לפנות לייעוץ טרטולוגי במרכז הארצי לייעוץ טרטולוגי או בכל אחד מהמרכזים הטרטולוגיים בבתי החולים ברחבי הארץ.

לחצו כאן למידע וייעוץ בנושא סיבוכים במהלך ההריון

מתוך מסמך הועדה הבינמשרדית לחומרים מסרטנים מוטגנים וטרטוגנים במשרד הבריאות:


על טרטוגנים נפוצים


קפאין

בצריכת קפאין מתונה בהריון אין עדות לכך שקפאין מסכן את העובר. עם זאת, כאשר האשה צורכת מעל 150 מ"ג קפאין ליום, תתכן עליה מתונה בשיעור ההפלות העצמוניות ושל הפרעה בגדילה התוך רחמית של העובר. תכולת הקפאין תלויה בסוג המשקה ובצורת ההכנה: ב250- מ"ל של קפה פילטר יש כ100- מ"ג קפאין, בנס קפה כ65- מ"ג קפאין, בכוס תה כ50- מ"ג קפאין ובפחית קולה כ40- מ"ג קפאין.


סיגריות
מרבית העבודות, אין עדות לכך שעישון סיגריות טבק מעלה את הסיכון למומים מולדים. עם זאת, חלק מהעבודות תומך בקשר חלש בין עישון בתחילת הריון לבין שסעים באזור הפה והשפה. עישון בהריון מעלה סכון לסיבוכי הריון (כגון: הפלה, רעלת הריון, לידה מוקדמת, הפרדות שלייה ומות עובר תוך רחמי). כמו כן, מתוארת ירידה במשקל הלידה ביילודים לנשים מעשנות. ההשפעה תלויה בכמות הסיגריות היומית. עישון מפחית את משקל הלידה ב200- ג' בממוצע. הפסקת עישון במחצית השניה של ההריון מבטלת את ההשפעה על המשקל.גורמים זיהומיים טרטוגנים נפוצים


אבעבועות רוח הנגרמת ע"י נגיף ה-Varicella zoster
מחלת אבעבועות רוח לראשונה בחיים בשבועות 13-20 להריון עלולה לגרום להדבקת העובר ולנזק אופייני כתוצאה מכך עם פגיעה אפשרית במערכת העצבים המרכזית, בעיניים, בגדילה, צלקות בעור והיפופלזיה (תת-התפתחות) של גפיים בצד של המעורבות העורית. הסיכון לפגיעה בעובר בשבועות אלה מוערך בכ 2%. כאשר ההדבקה לפני שב' 13 להריון הסיכון לפגיעה בעובר קטן יותר. 


Cytomegalovirus CMV
זיהום ראשוני ב  CMV במחצית הראשונה של ההריון עלולה לגרום להדבקה של העובר ולנזקים כתוצאה מכך (פגיעה במערכת העצבים המרכזית, בשמיעה, בעיניים ובגדילה). תוספת הסיכון לנזק לעובר בזיהום ראשוני בהריון מוערכת ב 5%-20%. בזיהום שניוני הסיכון להדבקת העובר קיים אך הוא קטן בהרבה מספרית וברוב המקרים, אף אם יש פגיעה, ספקטרום הפגיעה קל יותר. 


Herpes simplex virus, HSV- נגיף הרפס סימפלקס
באופן נדיר, זיהום (בעיקר ראשוני) בהרפס סימפלקס בהריון עלול לגרום להדבקה תוך רחמית של העובר ולמומים מולדים כתוצאה מכך.
עיקר ההעברה של HSV ליילוד הינה במעבר דרך תעלת לידה מזוהמת בוירוס או ע"י זיהום עולה מתעלת הלידה. הסיכון להדבקה בלידה נרתיקית של אישה עם זיהום גניטלי ראשוני גבוה ומוערך ב 33%-50%. בזיהום שניוני סיכון זה קטן בהרבה (3-5%). באשה עם זיהום ראשוני  או עם לזיות פעילות בזמן הלידה יש לשקול לידה בניתוח קיסרי בניסיון להפחית את שעור ההדבקה.


אדמת
מחלת אדמת לראשונה בחיים בתחילת הריון כרוכה בתוספת סיכון משמעותית לתסמונת אדמת מולדת. הפגיעה כוללת הפרעה בגדילה, מומי לב, פגיעה בעיניים ופגיעה במערכת העצבים המרכזית ובשמיעה. הסיכון להדבקת העובר גבוה ביותר בטרימסטר ראשון להריון (50%-80% לפני שב' 8 להריון), נמוך יותר בטרימסטר שני (10%-20%) ונדיר יחסית בטרימסטר שלישי.  סוכרת ואוטיזם יכולים להיות מניפסטציות מאוחרות של התסמונת. 


עגבת

עגבת פעילה בהריון גורמת לעליה משמעותית בשכיחות של הפלות, מות עובר תוך-רחמי ומוות בתקופת היילוד. בהריונות המסתיימים בלידת יילוד חי, קיימת סכנה משמעותית לעגבת מולדת (צהבת, פריחה, דלקת מפרקים, אנמיה, נזלת מוגלתית-דמית, הגדלה של כבד, טחול וקשרי לימפה, וממצאים אופייניים של מעורבות עצמות וסחוס ברנטגן). ניתן להוריד באופן משמעותי את הסיכונים הכרוכים במחלה פעילה ע"י טפול אנטיביוטי יעיל באשה ההרה.


Toxoplasmosis (טוקסופלסמוזיס)
הטפיל  toxoplasma gondii עלול לגרום להדבקה של העובר ולנזקים כתוצאה מכך, כאשר האישה עוברת זיהום ראשוני בהריון. הנזקים כוללים פגיעה במערכת העצבים המרכזית, בעיניים ובשמיעה. הסיכון להדבקת העובר גבוה יותר ככל שהזיהום הראשוני מאוחר יותר בהריון. הסיכון לנזקים קשים בעובר כתוצאה מההדבקה גבוה יותר כאשר הזיהום הראשוני מוקדם בהריון, ואילו כאשר האשה נדבקת בשלב מאוחר של ההריון הסיכון לנזקים קטן ביותר. טפול אנטיביוטי ע"י ספירמיצין בהריון יכול להקטין את הסיכון לטוקסופלסמוזיס מולדת.


ממיסים אורגניים
הם קבוצה גדולה של כימיקלים נוזליים בעלי תבניות מבנה שונות המסוגלים להמיס חומרים אורגנים. הכימיקלים בקבוצה זו כוללים נפט, ספירט מינרלי, בנזן, טולואן קסילן, טריכלורואתילן, קרבון טטראכלוריד, מתנול, אצטון, מתילאתיל קטון, אתילן גליקול מתוקסיאתנול ועוד.
החשיפה לחומרים אלה היא נרחבת בתעשייה ובסביבת הבית, כחומרים בודדים או כתערובות.
רוב הנשים הנחשפות באופן תעסוקתי לממיסים אורגנים עובדות כטכנאיות מעבדה, בניקוי יבש, בתהליכי ייצור, עיבוד ויישום של חומרים שונים (למשל צבעים ודבקים) ובמכונאות.
הערכת הנסיבות המדויקות של החשיפה, הכימיקלים העיקריים המעורבים ותוצרי הפירוק שלהם מורכבת ולא תמיד אפשרית.
מחקרים שונים דיווחו על קשר אפשרי בין חשיפה תעסוקתית לממיסים אורגנים לבין הפרעה בפוריות, הפלות, גדילה תוך רחמית, ובמידה מסוימת גם מומים מולדים. כמו כן הוצע שחשיפה סימפטומטית לממיסים אורגנים יכולה להיות קשורה לעליה בשכיחות תוצאת הריון שלילית. השפעה
מזיקה על ההריון נמצאה גם ב- meta-analysis של חלק מהעבודות הנ"ל.
מתוך כל האמור לעיל עולה שיש צורך לנקוט בעקרון הזהירות המונעת במקרים של חשיפה תעסוקתית לממיסים אורגנים לפני או בזמן הריון.להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites