ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מחקר: נטילת חומצה פולית ביחד עם תרופות נוגדות, מכפילה את הסיכון למומים

חשיפה לנוגדי חומצה פולית בטרימסטר הראשון להיריון מעלה את הסיכון למומים מולדים ביותר מפי שתיים, קובע מחקר עומק ישראלי שנמשך כעשור.  בין התרופות: טרימתופרים, סולפלזין, מטותרקסאט, קרבמזפין, פניטואין, למוטריג'ין, חומצה ואלפרואית, פירמידון ופנוברביטל.
מערכת או-מאמא

נטילת תרופות הנוגדות או המפחיתות את הפעילות של חומצה פולית במהלך הטרימסטר הראשון להריון (עד השבוע ה- 12 להריון) מעלה את הסיכון שהעובר המתפתח יסבול ממומים, זאת על פי מחקר מעקב שכלל מספר גדול של הריונות ובוצע ע"י חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב והמרכז הרפואי סורוקה.

מסקנה זאת הרואה אור בימים אלה בכתב העת  British Journal of Clinical Pharmacology היא פרי עבודתם של צוות חוקרים שכלל אפידמיולוגים, רופאי ילדים, פרמקולוגים קליניים וגינקולוגים, אשר בחנו לידות והפלות מסיבות רפואיות במחוז הנגב מ- 1998 ועד 2007. המחקר שבוצע במחלקה לאפידמיולוגיה והערכת שירותי הבריאות מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, כלל מידע על נטילת תרופות הנוגדות חומצה פולית ע"י נשים הרות, אשר התקבל ממחוז הדרום של שירותי בריאות כללית, ומידע על הלידות והתינוקות שנולדו בתקופת המחקר במרכז הרפואי האוניברסיטאי "סורוקה".


המחקר שכלל 84,832  תינוקות שנולדו בעשר שנות המחקר,  מהווה חלק מעבודת הדוקטורט באפידמיולוגיה של הסטודנט אילן מתוק, בהנחיית החוקרים הראשיים האפידמיולוגית ד"ר עמליה לוי ורופא הילדים והפרמקולוג הקליני פרופ' רפאל גורודישר, ובוצע בשיתוף החטיבות לרפואת הילדים ולמיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי האוניברסיטאי "סורוקה" בבאר-שבע ומחוז הדרום של ה"כללית", ופרופ' גדעון קורן מהיחידה לפרמקולוגיה של בית החולים לילדים בטורונטו, קנדה (the BeMORE collaboration).


"לאחר בחינת הנתונים הסקנו כי חשיפה לנוגדי חומצה פולית בטרימסטר הראשון להריון מעלה את הסיכון למומים בצינור העצבי, למומי לב ולמומים במערכת השתן של העוברים" אומר פרופ' גורודישר, רופא ילדים ופרמקולוג קליני מסורוקה ופרופ' אמריטוס באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
     

מומחים למקצועות הבריאות מעודדים כיום נשים ליטול תוסף מזון של חומצה פולית או לאכול מזון המועשר בחומצה פולית בתקופות של תכנון ההיריון ובמהלך ההיריון, מאחר שקיימות עדויות ברורות שחומצה פולית מורידה את הסיכון למומים של העובר בצינור העצבי וייתכן גם של מומים נוספים.


צוות המחקר בחן את ההשפעה של שתי קבוצות של תרופות במהלך ההריון המונעות את הפעילות של החומצה הפולית בגוף. קבוצה אחת של תרופות המונעות מהחומצה הפולית להפוך לצורתה הפעילה וכללה את התרופות טרימתופרים, סולפלזין ומטותרקסאט. קבוצת התרופות השנייה הידועות כמורידות את הריכוז של החומצה הפולית בדם וברקמות באמצעות מנגנונים שונים וכוללת בעיקר תרופות לטיפול באפילפסיה: קרבמזפין, פניטואין, למוטריג'ין, חומצה ואלפרואית, פירמידון ופנוברביטל.


"תוצאות המחקר מצביעות שחשיפה לנוגדי חומצה פולית בטרימסטר הראשון להריון יותר ממכפילה את הסיכון למומים בעובר, והסיכון למומים בצינור העצבי כמו שדרה שסועה (בלט של עצבי חוט השדרה עקב פתח בחוליה אחת או יותר בעמוד השדרה) ומומים במוח העובר, גבוהים פי 6 בקרב נשים שנטלו תרופות נוגדות חומצה פולית בהשוואה לנשים שלא נטלו" אומרת ד"ר עמליה לוי מהמחלקה לאפידמיולוגיה מהפקולטה למדעי הבריאות ויו"ר קבוצת המחקר (BeMORE-Ben Gurion Motherisk Registry of Exposure).
החוקרים ממליצים לרופאים המטפלים להשתדל להימנע, במידת האפשר, ממתן תרופות אלה לנשים השוקלות הריון.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites