ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


שינויים בעור בהריון ולאחריו – לא הכל סכין מנתחים
השינויים במאזן ההורמונאלי בזמן ההיריון הם אדירים, בנוסף לשינוי הפיסי של צמיחת העובר שק ההיריון והשלייה שלעיתים מגיעים למשקל של מעל לחמישה ק"ג. לשני השינויים הורמונאלי ופיסי יש השפעות נכרות על עור הגוף ככלל ועל עור הבטן בפרט. נשים רבות חוזרות ושואלות לגבי השינויים שעוברים עליהן בהיריון האם הם נותרים לצמיתות, אם לא מתי הם חולפים, האם ניתן למנוע חלק מהתופעות וכדומה.
ד"ר עמוס לויאב

לא כל הריונית תחווה את כל השינויים והתופעות שאותם אציין, אך חלק מהדברים יופיעו במידה זו או אחרת אצל כל גברת עם בטן מתפתחת.


שינויים בולטים מאפיינים את מירב ההריונות:

 • זוהר ההיריון - עור הפנים זוהר, יש החושבים מרוב אושר. טעות העור זוהר באדמומיות עקב העלייה הגדולה בתפוקת הלב וריבוי כלי הדם בפנים עור הפנים הופך אדמדם – סמוק. ריבוי הפרשה שומנית מבלוטות החלב (שומן לא חלב מהשד) נותן לעור מראה מבריק כמו אחרי מריחת קרם. גם כפות הידיים והרגליים מקבלות גוון סמוק יותר מאותן הסיבות. אין צורך בטיפול ואין למנוע את התופעה.
 • פצעי אקנה עלולים להתגבר בהריון עקב ייצור יתר של שומן בבלוטות העור. התופעה חולפת מעצמה אחרי ההריון. שמירה על ניקוי הפנים והיגיינה טובה של העור תקטין את ממדי התופעה.
 • מסיכת ההיריון – במהלך השליש השני של ההיריון עלולה להופיע פיגמנטציה כהה או בגוון צהבהב על המצח לחיים והסנטר. התופעה נגרמת ע"י ייצור יתר של מלנין (פיגמנט העור) על רקע כמויות גדולות של הורמוני ההיריון: אסטרוגן ופרוגסטרון. אין דרך למנוע את התופעה אשר לרוב, אך לא תמיד, נעלמת לאחר ההיריון. התופעה שכיחה יותר ובולטת יותר אצל נשים כהות. ההמלצה היחידה היא להימנע לחלוטין מחשיפה לשמש בזמן ההיריון.
 • הקו השחור – אפייני יותר אצל כהות עור והוא קו חום לעיתים מאד כהה היורד מהטבור למרכז עצם הבושת. גם כאן אין דרך למנוע את התופעה פרט להימנעות מחשיפה לשמש העלולה להחמיר את התופעה.
 • ורידי עכביש – ורידים קטנים ודקים דמוי קורי עכביש אדומים עלולים להופיע גם הם על רקע הפעילות ההורמונאלית המוגברת. חלקם הגדול נעלמים אחרי ההיריון, אלה שנשארים ניתנים לטיפול בצריבה או בהזרקה.
 • בליטות עור קטנות (טאגס) מופיעות באזורי שפשוף כמו חגורה חזייה וכדומה. התופעה לרוב נעלמת אחרי ההיריון אך לעיתים יש לבצע צריבה של הבליטות.
 • סימני התרחבות או "פיצוצים בעור" (סימני מתיחה) נגרמים באזורי תפיחה מהירה כמו השד הבטן העכוזים והמותניים. הסימנים נגרמים כתוצאה מקרעים של התת עור על רקע הצמיחה המהירה. אין דרך טובה להימנע מהתופעה. אין עדות כי מריחת קרמים, חגורת בטן, תרגילי התעמלות, ויטמין A או E או רופאי אליל משפרים או מונעים את התופעה. לא מומלץ למרוח משחות עשירות בויטמינים בזמן ההיריון ללא התייעצות עם הרופא המטפל. ויטמינם עלולים להיספג בגוף דרך העור ולפגוע בעובר.
 • עקצוץ וגרד באזור הבטן או באזורים אחרים אופייניים אצל נשים רבות בעיקר בשליש השלישי של ההיריון, אך חולפים לחלוטין אחרי הלידה. קרם שומני עדין יכול להקל מעט על התופעה.
 • פריחה פצעונים ותופעות דמויות אלרגיה יכולות להופיע בעור בכל הגוף אך לרוב מרוכזת באזור הירכיים עכוזים וזרועות. התופעה נעלמת לחלוטין אצל רוב הנשים לאחר הלידה.
 • כתמים ונמשים בעור הופכים כהים יותר בזמן ההיריון יחד עם עטרות הפטמה ושפתי הנרתיק. בעוד העור יחזור לרוב לצבע הקודם לאחר הלידה, האזורים האחרים יישארו תמיד כהים יותר לעומת המצב לפני ההריון. נקודות חן שהשתנו גדלו הפכו בלתי סדירות או דממו יש להראותן בדחיפות לרופא.
 • לאחר הלידה וגמר ההנקה, תופעות של עור מדולדל צלוליט, וצניחה מסוימת של השד ייעלמו לרוב מעצמן. במקרים רבים כאשר מדובר בריבוי הריונות, ובגיל הנושק את הארבעים תופעות מעין אלו עלולות להישאר לצמיתות. לא לכל דבר יש פתרון. אך לחלק מהדברים יש פתרון ניתוחי כמו שאיבת שומן ומתיחת בטן. אני מציע לפנות לאפיק הניתוחים רק לאחר סיום תכנון המשפחה והלידות, במיוחד כשמדובר במתיחת בטן.


ד"ר עמוס לויאב מנהל מרפאה פרטית בת"א, מנכ"ל  My Doctorsומנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בי"ח קפלן רחובות.


*

*

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites