ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


שחלות פוליציסטיות

הידעת כי 10%-5% מאוכלוסיית הנשים הכללית סובלת משחלות פוליציסטיות? מחקרים מראים שפעילות גופנית סדירה היא פתרון יעיל ומבטיח לטיפול בבעיה.

 

אדי מלמד, מאמן כושר מ"ביונד ג'ים"


תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS- Polycystic Ovary Syndrome)  היא תסמונת בה נוצרות ''ציסטות'' בשחלות ובהיקפן. למעשה, לא מדובר בציסטות אך מה שגורם למראה הציסטי הם זקיקים שעברו אטרופיה (ניוון) ונשארו עם מראה ציסטי המכיל תוכן נוזלי.

תמונת אולטראסאונד 
של שחלות פוליציסטיות
תמונת אולטראסאונד של שחלות פוליציסטיות
 

תסמונת השחלות הפוליציסטיות שכיחה יחסית ו-5%-10% מאוכלוסיית הנשים הכללית סובלת ממנה. שכיחות גבוהה יותר קיימת בקרב נשים עם קושי להיכנס להריון (60-70% מהמקרים), ובקרב נשים עם שיעור יתר (כ-90% מהמקרים).

 

 אז מה קורה לנו בגוף?

·       הפרשת יתר של הורמונים זכריים (היפראנדרוגניזם)- בלוטת יותרת המוח (ההיפופיזה) מפרישה יותר LH  מאשר FSH  (שהפרשתו נשארת נורמלית). ה-LH גורם לכך שהשחלה תייצר יותר הורמונים אנדרוגניים (הורמונים גבריים) ולא הורמונים אסטרוגניים (הורמונים נשיים). הדבר גורם לשיעור אנדרוגני (שפם, זקן, שיעור בחזה, שיעור בבטן, שיעור בגב התחתון וכד'), להפרעות במחזור (בעיות פריון), לגדילת המסה השרירית, לנטייה להתקרחות בצדעיים, לשינויים בקול ולהופעת פצעי בגרות. הפרשה מוגברת זאת של הורמונים זכריים מהווה גורם סיכון למחלות לב וכלי דם.

·       עמידות לאינסולין- האינסולין עובד פחות טוב (נוצרת בעיה ברמת הקולטן), כתוצאה מכך הלבלב מפריש הרבה אינסולין כדי להכניס את הסוכר לתאים. הדבר מגביר את הסיכון לסוכרת מבוגרים (NIDDM). עודף האינסולין מהווה גורם סיכון למחלות לב וכלי דם.

·       נטייה להשמנה- ל כ-50% מהנשים הסובלות מהתסמונת יש עודף משקל המהווה גורם סיכון למחלות לב.

·       פרופיל לא תקין של שומנים בדם- בשלבים הראשונים של התסמונת יש עלייה ברמת הטריגליצרידים (כתוצאה מההפרשה המוגברת של האינסולין ושל ההורמונים הזכריים) וירידה ברמת הכולסטרול HDL . בשלב השני יש עלייה ברמת הכולסטרול LDL. פרופיל לא תקין זה של שומנים בדם מהווה גורם סיכון מרכזי להתפתחות מחלות לב וכלי דם.

·       יתר לחץ דם- מהווה גורם סיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם.

 


מהם דרכי הטיפול?

 

·       טיפול באמצעות פעילות גופנית.  הפעילות הגופנית מטפלת בכל האספקטים של התסמונת: עוזרת לירידה במשקל- במיוחד אם ננקט טיפול תזונתי במקביל, מורידה את רמת ההורמונים הזכריים בקרב חולות התסמונת, משפרת את תפקוד האינסולין ברמת הקולטן (הפעילות מעלה את מספר הקולטנים ומשפרת את תפקודם), משפרת את פרופיל השומנים בדם (בתחילה מורידה את רמת הטריגליצרידים ומעלה את רמת הכולסטרול HDL , ומאוחר יותר מורידה את רמת הכולסטרול LDL וכלל הכולסטרול) ומורידה את לחץ הדם.

·       טיפול תרופתי- המטפל בעיקר בבעיות הפריון ובהופעת סימני המין הזכריים. הטיפול נעשה על ידי מתן תרופות אנטיאנדרוגניות שתפקידן לדכא את ייצור ה-LH  וההורמונים הזכריים הקיימים.

·       טיפול תזונתי- דיאטה דלת קלוריות הכוללת: מזון דל בכולסטרול ובשומנים רוויים, העשרת התפריט בפחמימות מורכבות- הדורשות פחות אינסולין לשם ספיגה וצריכת מזון דל נתרן.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites