ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הורות בגיל צעיר-יתרון או חיסרון?

כשחברה של ליליה החליטה להתחתן בגיל צעיר זה מילא. אבל ללדת ילדים לפני הטיול הגדול לחו"ל? על היתרונות והחסרונות של אימהות בגיל צעיר, ואיך הילד יכול  להקצין את מערכת היחסים בין בני הזוג- לטוב ולרע.
ליליה ירלין

"אני מתחתנת!!!" צרח הטלפון ישר לתוך אוזני הימנית הרדומה בווליום אסור על פי תקנות הבריאות הכלל עולמיות. שתי שניות מאוחר יותר מוחי קיבל תרגום של הנאמר – חברתי גלית השתגעה. קורה. אני וחברותיי אספנו קבוצת תמיכה, הסברנו לה את חשיבות חיי הרווקות והעובדה שטבעת ואולם זה לא כזה אין, במיוחד בגיל 22 (!).


שלושה חודשים לאחר מכן, אחרי שרקדנו בחתונה וקיבלנו גלויות פסטורליות מירח הדבש, שוב צלצל הנייד, שהשתדרג בינתיים ממכשיר פולט קרינה עם פונקציות מיותרות, לפונקציות פולטות קרינה ומכשיר מיותר. "אני בהיריון!!!" צווח הקול המוכר. אחרי ההלם הראשוני, שוב אספנו את החברות, אך הפעם למטרה חשובה עוד יותר – גיוס כסף להשתלת מוח. חתונה, מילא. גם ככה הם מאוהבים עד הראש וגרים ביחד, אז אין בעיה לפרנס איזה בעל אולמות שיבנה מרפסת על חשבונם. אבל ילד בגיל כה צעיר? מה זה, בית חרושת לגנים?


למה כדאי להיות אמא בגיל 20 ?


"נשמי עמוק ונסי שלא להתרכז בקנאה", לחשה לי גלית כמה שעות מאוחר יותר, תוך כדי ליטופי יד מחשידים. "אני? קינאה? מה פתאום? את זאת שנכנסת לבית כלא מרצון". בתור עונש היא שלחה אותי לרופאת הנשים שלה שתסביר לי את היתרונות בהיריון בגיל ההתבגרות, כלומר בשנות ה-20. קבעתי תור לבדיקה, ותוך כדי פישוק רגליים מביך במיוחד, שאלתי אותה למה כדאי להצמיח בטן בגיל שכזה.


"לידה בגיל צעיר, כלומר עד גיל 35, נחשבת לקלה יותר מכמה סיבות" אומרת ד"ר ווייסמן.  "ראשית, גוף האישה בשל להיריון, לכן אחוז ההפלות הספונטאניות נמוך יחסית לגילאים מאוחרים יותר. הכניסה להיריון קלה יותר, והאישה חוזרת לשגרתה במהרה. אחרי גיל 30 רבות מהנשים נאלצות לעבור טיפולי פריון בשל ירידת כמות הביציות ומחלות סביבתיות כגון דלקת האגן שנפוצה יותר אצל נשים בוגרות יותר. כמו כן, הסיכון לסרטן השד גדל אצל נשים בהחלו את הילודה לאחר גיל 30". "כלומר, מה היית ממליצה לזוג צעיר לעשות?" אני שואלת את הרופאה, שמצביעה על הרחם שלי באולטרא סאונד ומחייכת. "ילד, כמובן".


למה לא כדאי להיות אמא בגיל 20?


דבריה של ד"ר ווייסמן לא סיפקו אותי, וגם לא הבדיקה החודרנית והבלתי-נעימה בעליל. נשאתי את רגליי לד"ר ת.ג., פסיכולוגית קלינית שמתמחה בטיפולי זוגיות, ולא רצתה להיחשף.


"מה דעתך על לידה בגיל צעיר?" פניתי אליה בישירות, מוכנה לספוג את מסקנותיה של המלומדת.


"לידה בגיל צעיר יכולה להיות מאוד בעייתית", ת.ג. מגלה לי אמריקה בשלב הזה, ואני פעורת פה ואוזן לשמוע עוד (האוזן השנייה משותקת מאז שגלית צרחה אליה). "בחברה המודרנית, ישנו דגש על לימודים, קריירה, הישגיות ומימוש עצמי. דברים אלו לוקחים בדרך כלל זמן, ואת 'השנים הטובות'. ערכים כמו משפחה וילדים נדחקים לעתים לצד, בהנחה שאת אלו ניתן להשיג תמיד, ואין לאן למהר. בזכות טיפולי הפריון ותוחלת החיים הגדלה, נשים יולדות בגיל מאוחר יותר. כמו כן, מבחינה פסיכולוגית – ישנה תופעה בשם "התארכות הילדות". אנשים מרגישים בשלים להורות בגיל הרבה יותר מבוגר מפעם. כיום מקובל לטייל, ללמוד, לחוות חוויות ורק אז להתמסד. בנוסף, מוסד הנישואין אינו חזק כמו פעם, אחוז הגירושין מראה כי נישואין הם לא הכול – יש ליהנות מהחיים איתם או בלעדיהם". מילים כדרבנות, חשבתי לעצמי. אבל, אז הגיע ה"אבל".


איך בסוף לא הבנתי כלום


"אבל!", הרעימה הד"ר את ביציותיי, "כל אישה נולדת עם שעון ביולוגי, או במילים אחרות – נטייה להזדקנות. בעצם, לא רק אישה, גם הגבר. הרי הזירעונים שלו לא עמידים הרבה מהביציות של האישה, ולכן – חשוב מאוד לא להזניח את הנושא". טוב, מצב הזרעונים והביציות של החברה שלי לא ממש מטרידים אותי, אבל מה לגבי מערכת היחסים? הם רק הרגע התחתנו! גם על זה היה לד"ר מה להגיד- "אני מכירה זוגות רבים שנכנסו להיריון, מרצון או לא מרצון – וההיריון רק הקצין את מערכת היחסים ביניהם. כלומר, אם מראש מדובר היה בזוג אוהב ומכבד אחד את השני, ההיריון רק הוכיח את אהבתם והם הצליחו לחיות עם חייהם בתור אנשים צעירים שעושים צעדים ראשונים בעבודה, בעסקים ואפילו באוניברסיטאות. לעומת זאת, זוגות שחשבו שהילד 'יציל את המצב', כלומר מערכת היחסים שלהם הייתה בעייתית מלכתחילה – ההיפך הוא מה שקרה. לא רק שהילד לא עזר, אלא המריבות גדלו ומהשלב הזה קשה מאוד לשמור על אורח חיים תקין מבחינה אישית וזוגית, וכמובן ישנה ההשלכה על הילד. כלומר, הבעיות הזוגיות לא כל כך קשורות לגיל או לילד. צריך להיות ביטחון חזק בקשר, אהבה, אמון ופרגון, ומכאן קל יותר לקבל החלטות נכונות בקשר ליצירת משפחה".


"רגע, התבלבלתי, אז את בעד או נגד ילד בגיל צעיר?" סימני שאלה התעופפו בראשי, יחד עם תובנות החיים שלמדתי ממנה.


"אני בעד מערכת יחסים תקינה ובריאה. קודם כל תנסו לחיות יחד, לאמץ כלב, לנסוע לחו"ל. אם הגעתם למסקנה שזה האדם הנכון עבורכם – ילד יכול להוסיף. בגדול, לא הייתי ממליצה למהר. האינדיקציה לילד הינה, באופן כללי, כאשר זוג מרגיש שהאהבה שורצת במעונם, ההתאמה נהדרת, החיים של כל אחד מהם מלאים ויפים, אבל משהו חסר – אם הם ידמיינו ילד ויראו שהחלל הריק מתמלא, אז הגיע הזמן. בהצלחה."


השעון שלי יחכה עוד כמה שנים


חזרתי לביתי עם הרגשה קצת מבולבלת. הפוביה שלי מילדים, או מהורים צעירים, נמוגה לה – והתחלפה בהשלמה מסוימת עם זה שלא לנצח נהיה צעירים אנרגטיים. רופאת הנשים שהשמיעה לי מקרוב את תקתוקי השעון הביולוגי לא הלחיצה אותי, כי יש לו עוד כמה שנים לתקתק. היא עצמה, דרך אגב, אם לשתי בנות – שתיהן באו לעולם אחרי גיל שלושים. הפסיכולוגית המאופקת, לעומתה, ילדה כבר במהלך התואר הראשון שלה, בגיל 24. שתיהן אומרות שחוויית האמהות חשובה מאין כמוה, אבל דורשת השקעה רבה ומשנה את החיים בתשעים מעלות לפחות.


הטלפון שוב מצלצל. "היי גלית, מה הפעם?" חייכתי אליה מעבר לקו."תודה על הפרחים. דרך אגב, האולטרא סאונד סיפר שיש לנו בת". היא נשמעה קצת פחות צווחנית, אולי נבהלה קצת. מיהרתי להרגיע אותה, לתת לה את הטלפון של הפסיכולוגית, ולקחת גלולה.
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites