ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הכנה לכתה א'
בתקופה זו מתחילה ההתארגנות לקראת העלייה לכיתה א' ולהתחלה החדשה בבית הספר. עבור רוב הילדים מדובר במסלול ישיר מגן החובה לכיתה א' אך עבור חלקם קיים ספק בנוגע למוכנותם לכתה א' וליכולת שלהם להתמודד עם המטלות הנדרשות בבית הספר.
שרון מור, מרפאה בעיסוק ומומחית להתפתחות הילד ממרכז אתרוג

כאשר הספק קיים ההורים נקרעים בין הרצון לאפשר לילד להתפתח בקצב הנכון לו לבין הרצון להשאיר אותו עם חבריו ובני גילו. בכדי לקבל את ההחלטה הנכונה יש צורך להבין מהי בעצם מוכנות לכתה א'.


לדברי שרון מור, מרפאה בעיסוק ומומחית בהתפתחות הילד ממרכז אתרוג, מוכנות לכתה א' מערבת מספר גורמים אשר התפתחות פיזית, בגרות נפשית ,כישורים חברתיים, כישורי שפה ויכולות בתחום המוטוריקה העדינה הם חלק מהם.  אצל חלק מהילדים קצב ההתפתחות איטי יותר, ועל כן שנה נוספת בגן, אשר במסגרתו  הם ייהנו מחיזוק מיומנויות, יכולה להועיל להם מאד, אך אם העיכוב קיים רק בתחום אחד, כדאי לאפשר לילד לעלות לכתה א' אך לחזק אצלו את התחום החלש. קיימות בעיות שאינן התפתחותיות כגון הפרעות קשב וריכוז שלא יעברו עם הזמן, ועל כן אבחון מוכנות לכתה א' חשוב בכדי לא להשאיר את הילד שנה נוספת בגן ללא צורך.


"בדיקת המוכנות לכתה א' כוללת את בדיקת חוש הראיה והשמיעה, את מערכות שריר-שלד ומערכת העצבים ואת בשלות המוח." אומרת שרון מור. "הבסיס ללמידה הוא קליטה חושית ועל כן יש חשיבות גדולה לתקינות הראיה והשמיעה של הילד. חוש ראיה פגום יקשה על הילד לעקוב אחר האותיות ולהבחין בהבדלים בין אותיות. גם לחוש השמיעה חשיבות רבה כיוון שהאוזן אינה אחראית רק על השמע אלא גם על התנועה, שיווי המשקל ועל ההתמצאות במרחב. במידת ותחום הבנת השפה הוא הלקוי, ולא השמיעה תיווצר בעיה בפענוח והבנת השפה ומרכיביה ועל כן במידה ויש חשש להפרעה מסוג זה כדאי להיעזר בקלינאית תקשורת כדי לפתור אותה."


"תחום המוטוריקה העדינה הוא אחד התחומים הנבדקים במסגרת בדיקות ההכנה לכיתה א'. המושג מוטוריקה עדינה מתייחס להתמחויות בשימוש בפרק כף היד ובאצבעות וכולל כתיבה, ציור, גזירה וכדומה. בנוסף למוטוריקה עדינה, נבדק קשר עין יד אצל הילד. קשר עין יד לא תקין יכול להקשות על קליטת סימנים שונים ואותיות וכן בביצוע עבודות כגון ציור צורות הנדסיות. בעיות של איזון, תנועה, לחץ, מרחק, עצמה, שטף ורצף, קשורות למערכת השרירים והמפרקים פעולות אלו הכרחיות לביצוע פעולות בסיסיות  כגון החזקת עפרון. השימוש באלכסונים וגזירה יכולים לנבא מוכנות לכתה א' כיוון שהם מעידים על קו אמצע גוף תקין. פעולת מחיקה נכונה מעידה על גמישות שורש כף היד, דבר הנבדק גם כן במבחני המוכנות לכתה א'." מסבירה שרון מור.


"נושאים נוספים הנבדקים במסגרת בדיקות המוכנות לכתה א' כוללות את המוכנות הרגשית שמשמעותה היכולת של הילד להתמודד מול מטלות שונות, לעיתים מתסכלות, לבקש סיוע, לפנות לפתרונות מגוונים בסיטואציות חברתיות שונות, יכולתו ליצור קשר משמעותי עם אחרים, לתת אמון ולפעול מתוך סיפוק ושמחה. במילים אחרות- ליהנות מהחיים, מתהליכי הלמידה ומהיותו ילד.


נושאים נוספים שנבדקים הם המוטוריקה הגסה שמתבטאת ביכולת לתפקד במרחב, ולהפעיל את הגוף תוך תכנון ובאופן ספונטני, תפיסה ומרכיביה-  התהליכים המוחיים הקשורים בתפיסה חזותית, שמיעתית ומה הקשר שלהם ללמידה, אסטרטגיות למידה וחשיבה- הקשר בין סדר, רצף, תכנון ותוצאה, יכולות הניתוח הבנת סיבה ותוצאה ומה ביניהם ובין למידה יעילה  וקשב וריכוז אשר באים לכדי ביטוי ביכולת להתמיד במטלות, להיות מרוכז גם כשקורה משהו בחוץ וכיו"ב." מוסיפה שרון מור.
"המערכות השונות יכולות להשפיע על הביטחון העצמי, על התפקוד החברתי, על קשב ומיקוד ועוד,  ועל כן קיימת חשיבות רבה לאבחון נכון של המוכנות לכתה א'.


בכדי להקל על המעבר, מציעות מסגרות שונות קבוצות הכנה לכתה א' בהן הילדים לומדים להסתגל לתנאים דומים לאלו של כתה, לומדים כתיבה וקריאה של אותיות ומקבלים הכשרה בניהול הזמן והילקוט. קבוצות ההכנה מציעות הכשרה גם בתחום כישורי החיים ומספקות כלים להתמודדות עם בית הספר. לדברי שרון מור, ההורים מקבלים עדכון לגבי יכולות הילד וכישוריו, מקבלים עצות שימושיות ונשארים עם יד על הדופק לאורך כל התהליך.   יתרון נוסף של קבוצות אלו הוא בהפחתת החרדה של הילדים וההורים מהמעבר הצפוי."לאתר מרכז אתרוג.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites