ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


איטום חריצים בשיני ילדים

כדי להפחית בעיות עששת יש לשמור על הגיינת הפה באופן יומיומי. השוק מוצף חדשות לבקרים במשחות פטנטיות, מברשות, תרחיצים וכדומה. אולם, לא רבים מודעים לשיטת טיפול מניעתית, פשוטה יחסית ולא יקרה הנהוגה מזה שנים: איטום חריצים בשיניים. מחקרים שבדקו את הנושא הצביעו על יכולתה של השיטה להפחית את כמות החורים בשיני ילדים בצורה משמעותית.

כשמתפתחות השיניים, נוצרים בהן חריצים, במיוחד בשיניים הטוחנות על גבי משטחי הלעיסה, בהם מתפתחת בדרך כלל העששת ("מחלה של השן" שנגרמת על ידי חיידקים). כשמצחצחים שיניים, מצליחים להסיר את שאריות האוכל והפלאק, אך יחד עם זאת, אין אפשרות להגיע לכל מקום בפה, כדי לצחצח בצורה מושלמת. מסיבה זו, הורים מחליטים לבחור בשיטת איטום החריצים בשיניים הטוחנות של ילדיהם במטרה למנוע התפתחות עששת וחיסכון של טיפולי שיניים כואבים והוצאות כספיות לא מבוטלות עתידיות.
 

חומרי האיטום בשיטת טיפול זו מאפשרים הגנה על אזורים רגישים כמו החריצים והסדקים בשיניים באמצעות מניעת כניסת חומרי מזון ופלאק. חומרים אלו בעלי תכונות המאפשרות להגיע בקלות לכל החריצים ולכסות את משטח הלעיסה באופן מלא. השיטה לרוב מתבצעת בשיניים האחוריות (טוחנות ומלתעות).
ילדים ומתבגרים הינם מועמדים מתאימים ביותר לאיטום החריצים, מאחר ובשלב מוקדם בחיים מתחילים הסיכויים לפיתוח עששת בחריצים ובסדקים.


יתרונות איטום חריצים

  • שיטת איטום החריצים הינה שיטה מניעתית של עששת והיא טובה יותר מכל טיפול אחר. במידה ונעשה שימוש נכון בחומרי איטום טובים, הדבר עשוי להביא לחיסכון כספי ואת אי הנוחות שכרוכה בטיפולי שיניים כואבים שבאים בעקבות חורים בשיניים. עלות איטום חריצים נמוכה יותר ביחס לסתימה שתידרש לטפל בחורים.
  • אין צורך לקדוח בשן כדי לבצע איטום חריצים.
  • איטום חריצים בשיניים נמשך מספר דקות לכל שן, כך שהטיפול מהיר ופשוט ובטיפול אחד ניתן לסיים איטומי חריצים במספר שיניים בבת אחת.
  • כאשר האיטום מתבצע באמצעות חומרי איטום טובים, הם מצליחים להחזיק מעמד בתנאי לעיסה רגילים במשך מספר שנים (לרוב כ-3-5 שנים) לפני שיש צורך בחידושם.
  • אין צורך לבצע זריקה בהליך איטום החריצים והוא אינו כואב.


חסרונות איטום חריצים

  • איטום חריצים מתבצע רק למשטחי הלעיסה של השיניים. החומרים אינם מתאימים לחריצי שיניים שנעשו בהן סתימות, לשיניים שכבר התפתחה בהן עששת וכן ולאזורים בין השיניים.
  • איטום שיניים עלול גם לא להצליח. לעיתים יש להחליף את האיטום או לתקנו וישנם מקרים מיוחדים, בהם יהיה צורך לעשות סתימה במקום האיטום.
  • במידה ומבצעים איטום חריצים בשיניים עם מבנה חריצים מושלם, ההתערבות מיותרת לחלוטין ואף עלולה להזיק.
  • חשוב לדעת שאיטום החריצים אינו מונע לחלוטין עששת בין השיניים, אלא נדרש שילוב עם אמצעים נוספים כמו ניקיון השיניים עם חוט דנטאלי, צחצוח והימנעות ככל שניתן מדברי מתיקה.
  • במידה ולא מבצעים מעקבים אצל רופא השיניים, איטום החריצים עלול להתנתק או "ליפול" עם הזמן ויש לקחת בחשבון, שכשהאיטום נפגם יש צורך לבצע שנית את הטיפול, אחרת הדבר מעלה את הסיכון להתפתחות עששת תחתיו. 


לסיכום
איטום שיניים הוא שיטה מניעתית המסייעת להפחית את הסיכויים לסבול מעששת בשיניים הגוררת בעקבותיה חורים וטיפולי שיניים כואבים ויקרים. שיטת איטם השיניים מומלצת בעיקר בגיל הילדות. מדובר בהליך שאינו כואב או מסורבל אלא פשוט, מהיר ועשוי לחסוך עלויות טיפול וכאבים בהמשך, אך יחד עם זאת יש לקחת בחשבון כי השיטה אינה מונעת לחלוטין עששת ואינה מתאימה לכל השיניים.

 

המאמר בשיתוף רשת פתאל

 

 


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites