ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


יותר משליש מביקורי ילדים במיון הנם כתוצאה מפציעה

"וולפסון" מוביל פיילוט ארצי, בשיתוף עם ארגון "בטרם" במסגרתו נאספים נתונים על היפגעות ילדים. ד"ר יצחק ברלוביץ - מנהל המרכז הרפואי "וולפסון":כשיודעים מה הן הסיבות להיפגעות ילדים - יודעים מה לתקן!

המרכז הרפואי "וולפסון" הוא ביה"ח הראשון שחתם על הסכם הצטרפות למאגר הלאומי לנתוני היפגעות ילדים בישראל (INAPIS), ומוביל את הפיילוט הארצי, במסגרת פעילות השלוחה ב"וולפסון" של ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים.
 

ארגון הבריאות העולמי קבע שטראומה והיפגעות מתאונות ואלימות היא אחת ממגיפות האלף השלישי, ומדו"ח "בטרם" על היפגעות ילדים בישראל עולה, כי הפגיעות בילדים מהוות מרכיב ניכר בתחלואה, בתמותה ובעלויות הרפואיות של בריאות הילדים. לאור זאת החליט משרד הבריאות, בשיתוף עם ארגון "בטרם", להקים בישראל מערך לאומי לנתוני היפגעות.


בשלב ראשון הפיק ארגון "בטרם" דו"ח היפגעות ילדים מנתונים שהתקבלו מהמלר"דים (מחלקות המיון) מבוגרים וילדים ב"וולפסון", בין השנים 2002-2006. מתוך נתונים אלה התברר כי 34% מהביקורים במיון של ילדים עד גיל 18 היו עקב פציעות. מתוכם 66% היו בנים, כשהגיל הממוצע הוא 9.5 שנים. סיבת הפנייה העיקרית למיון היתה נפילה/חבלה/חתך. הסיבה המובילה לאישפוז היתה כווייה - 32.8%, והסיבה השנייה היתה תקיפה/קטטה - 15%.


בשלב השני החל פיילוט לתיעוד ייעודי מפורט (לא מזוהה) של מקרי היפגעות ילדים עד גיל 18, המגיעים למלר"ד (מיון) ילדים ב"וולפסון", כחלק מהנתונים המגיעים למאגר הלאומי. צוות המלר"ד ילדים בניהולו של ד"ר אילן דלאל, עם אילונה ברנץ - האחות האחראית, עבר הדרכה בליווי המקצועי של מירב ביליה - רכזת שלוחת "בטרם וולפסון". צוות האחיות עושה עבודה חשובה ביותר של איסוף הנתונים עם שאלון מפורט, לצד העבודה השוטפת.


ד"ר דלאל הסביר כי סכנות רבות אורבות לתינוקות וילדים עם פגיעות משמעותיות, כשרבים מהילדים מגיעים לטיפול בביה"ח. רוב הילדים נפגעים מפציעות וחבלות בלתי מכוונות, כמו למשל: בליעת נוזל מסוכן עקב שמירת חומרי ניקוי חריפים בבקבוקי שתייה ואיכסונם במקום נגיש לילדים, פציעה ממתקנים בלתי בטיחותיים בגני משחקים, נפילה עקב מעקות בלי סורגים או עקב חלונות בלתי מסורגים בקומות גבוהות, פגיעה בעיניים מקצף מסוג מסויים ועוד ועוד.

 

ד"ר דלאל אמר שהוא גאה על שצוות המיון ילדים ב"וולפסון" מוביל את הפיילוט הארצי, שמטרתו לאסוף את הנתונים המפורטים על הסיבות להיפגעות, הכלי או החומר המעורב, מקום הפציעה וכו'. איסוף הסיבות וניתוחן מאפשר לגלות נקודות חולשה ומקומות בעייתיים, כך שניתן יהיה לתקן את המחדלים ולהוריד משמעותית את הגורמים להיפגעות ילדים.


ד"ר יצחק ברלוביץ - מנהל המרכז הרפואי "וולפסון" שמוביל נושא זה עוד מתפקידו כמשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הסביר שהמידע החיוני שנאסף, יקדם את המאבק של מדינת ישראל בנושא היפגעות ילדים בבית, בביה"ס, ובפעילות הפנאי. הנתונים יתנו תמונת מצב הן לביה"ח והן לערים אותן הוא משרת, לגבי ההיקף, הזירה, והסיבות להיפגעות. "כשיודעים מה הן הסיבות להיפגעות - יודעים מה לתקן" אמר ד"ר ברלוביץ.

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites